Skocz do zawartości

Zdrowa fermentacja


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się z próbą zdefiniowania parametrów prawidłowej fermentacji:

 

- lag time od zadania drożdzy do pierwszej piany: 12-36h dla lagerów, 6-12h dla ale.

- średni spadek ekstraktu przez pierwsze 7 dni (lager) 0.8-1 Blg na dzień; dla ale przez 4 dni 1.5-2 Blg

- różnica momiędzy testowym a otrzymanym limitem odfermentowania; zależnie od drożdży, ale poniżej 0.5 Blg

- i najważniejsze: dobry smak finalnego produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszała 34 godziny pomimo startera 0,7 litra.

a brzeczkę napowietrzałeś przed zadaniem tych drożdży ? A starter ile czasu przygotowywałeś i jak ? Mogłlo być tak, że drożdże w starterze ajadły się, opadły a później jeszcze wlałeś do napowitrzonego piwa i zaczęły się mnożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na pewno lag time nie był przejawem "zdrowej fermentacji". Teraz piana prawie ucieka mi z fermentora.

Tym bardziej nie jest nim duża piana. Długi lag jest oznaką złej kondycji drożdży, albo zbyt małej ilości, jest duże prawdopodobieństwo, ze będziesz miał kłopoty z tym piwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na pewno lag time nie był przejawem "zdrowej fermentacji". Teraz piana prawie ucieka mi z fermentora.

Tym bardziej nie jest nim duża piana. Długi lag jest oznaką złej kondycji drożdży' date=' albo zbyt małej ilości, jest duże prawdopodobieństwo, ze będziesz miał kłopoty z tym piwem.[/quote']

Duża piana jest objawem nieprawidłowej fermentacji???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszała 34 godziny pomimo startera 0' date='7 litra.[/quote']

a brzeczkę napowietrzałeś przed zadaniem tych drożdży ? A starter ile czasu przygotowywałeś i jak ? Mogłlo być tak, że drożdże w starterze ajadły się, opadły a później jeszcze wlałeś do napowitrzonego piwa i zaczęły się mnożyć.

Starter 0,7litra robiony w słoiku dzień wcześniej bez mieszadła magnetycznego na brzeczce ok 10BLG. Nie było na nim piany, jedyna oznaką było zmętnienie i biała warstwa drożdży na dnie denka. Połowę letniej brzeczki zlewam z "kolciołka z lidla" przy pomocy kranika do fermentora - czyli pewnie brzeczka się napowietrza. Resztę wlewam strumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slotish, to w zasadzie nie rozmnażałeś tych drożdży, tylko wlaśnie startowałeś :D.

Korzystniej wg mojej opinii jest doprowadzenie drożdży do fazy najintensywniejszej pracy i dodanie do nienapowietrzanej brzeczki. Skutkuje to u mnie szybkim rozpoczęciem pracy.

Chyba, że tych drożdży miałeś niewiele, wtedy oczywiście powinno (piszę powinno, bo to inna bajka) się je rozmnożyć, ale do tego drożdże potrzebują dużą ilość tlenu (potrząsaj często słoikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slotish, to w zasadzie nie rozmnażałeś tych drożdży, tylko wlaśnie startowałeś :D.

Korzystniej wg mojej opinii jest doprowadzenie drożdży do fazy najintensywniejszej pracy i dodanie do nienapowietrzanej brzeczki. Skutkuje to u mnie szybkim rozpoczęciem pracy.

Chyba, że tych drożdży miałeś niewiele, wtedy oczywiście powinno (piszę powinno, bo to inna bajka) się je rozmnożyć, ale do tego drożdże potrzebują dużą ilość tlenu (potrząsaj często słoikiem).

Hmmmm robiłem starter zgodnie z zaleceniem browamatora http://www.browamator.pl/zdjecia/1/4/9/2241_wyeast_uzytkowanie_TXT.txt chyba że te 0,25 litra mniej robi jakąś wyraźną różnicę. A nawet lepiej (jeśli chodzi o ilość zadawanych drożdży) bo nie zlewałem płynu znad osadu na dnie słoika. Dodałem 3/4 fiolki drożdży wlp300. Nie jestem w stanie powiedzieć w jakiej były kondycji i ile z nich żyło w środku. Muszę pomyśleć o mieszadle magnetycznym, żeby nie mieć więcej takich niespodzianek ze starterem.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.