Jump to content

Dokwaszanie kwasa inaczej


AndrzejJanusz
 Share

Recommended Posts

Cześć! 
W końcu nadszedł ten etap mojego warzenia, że pora zapytać się o zdanie bardziej doświadczonych.

Otóż popełniłem coś na kształt berlinera, tj. zasyp pół na pół pszenica z pilzneńskim po zacieraniu (infuzyjne ok. 62-64st.) schłodzone do 45st i zaszczepione lacto ze startera z probiotyku (trilac). Siedziało sobie tak zapatulone w kocyki i inne ciepłe rzeczy nieco ponad 2 doby, powstał nawet całkiem ładny biofilm. Następnie zagotowane, nachmielone 10g Oktawii na 20’, schłodzone i zadane us-05 przy 8 blg (lekko skorygowane ekstraktem z glukozą). Kiedy blg spadło do 2,5 zlane znad drożdży na 2 kg mrożonych malin i tak sobie stoi już tydzień. 

I teraz gwóźdź programu - przy pobieraniu próbki blg (stoi koło 2) spróbowałem mojego cuda i poza zachwytem nad owocowością pomyślałem, że mogłoby być nieco bardziej kwaśne... Wyczytałem, ze standardem w takiej sytuacji jest dodanie kwasu mlekowego, ale wymyśliłem pewien eksperyment.
 

Otóż zastanawiam się co by się stało gdybym odebrał cześć młodego piwa, dodał cukru jak do refermentacji (albo odrobinę więcej, i tak celuję w duże wysycenie), zaszczepił tam jeszcze raz lacto i potrzymał w cieple (np. w dogrzewanym do 30-35st. piekarniku) przez 3-4 dni, po czym sprawdził blg, skorygował pod nasycenie cukrem i wymieszał z resztą  przed butelkowaniem (takie nawiązanie do tradycyjnych metod - mieszania piw kwaśnych)

 

Zamierzony efekt byłby taki, że:

1. Piwo będzie bardziej kwaśne.

2. Miałbym w butelkach żywe lacto przy minimalnym ryzyku zakażenia sprzętu.


Co mnie martwi:

1. Drożdże w wysokiej temperaturze mogą zwariować i narobić złych smaków.

2. Czy lacto w odebranej brzeczce nie będzie miało problemu z obecnością drożdży? (Konkurencja itp.)

 

Zdaję sobie sprawę, że taka operacja to sztuka dla sztuki i powinienem po prostu dolać tego kwasu, ale mój niespokojny duch każe mi robić eksperymenty. 
 

Co myślicie? Ma to sens, czy komplikuję sobie życie dla sportu? Macie jakieś uwagi, pomysły, koncepcje? Uważacie mnie za szaleńca? Idiotę? Chętnie posłucham konstruktywnych opinii :)

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, AndrzejJanusz napisał:

2. Czy lacto w odebranej brzeczce nie będzie miało problemu z obecnością drożdży? (Konkurencja itp.)

 To będzie główny problem, obstawiam ,że drożdże zjedzą ten cukier,takie zaszczepianie przejedzonej brzeczki nic nie da, próbowałem ze 2 razy i zero efektu.

Daj  kwas .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Faktycznie, eksperyment się nie udał. Dolałem ok. 80 ml kwasu na 22l piwa i przyznam, że drugi raz już bym tego nie zrobił. Piwko jest ok, ale ma posmak sztuczności z kwasu (tak jak aromat z butli). Użyłem tego. Raczej nie polecam, chyba, ze w małych ilościach. Po 2 tygodniach po zabutelkowaniu efekt zelżał, więc myśle, że po jakichś 5-6 tyg. może jeszcze coś z tego być.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.