Skocz do zawartości

Garnek


Matteo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, również dołączę się do tematu. Znalazłem taki garnek, służący do destylowania, natomiast po opisie wydaje się być ok.

https://allegro.pl/oferta/zbiornik-polerowany-nierdzewny-400x400mm-50l-7975582324

 

MATERIAŁ

Chromonikielina AISI 304

WYMIARY I MASA

Pojemność:  50l

Wymiary (cm): 400x400mm

Waga netto: około 4,6kg

Grubość ścianek: 1,2mm

 

Czy ktoś z Was ma doświadczenie z produktami tej firmy? Czy Waszym zdaniem jest garnek nada się do warzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, skontaktuję się z nimi, może posiadają jakaś kartę katalogową lub będą w stanie określić grubość.

 

co do warnika, który podlinkował @Pollbull, również wydaje się być solidny. @Rolnik Sam w Dolinie podczas zacierania warnikiem trzeba pewnie często mieszać by nie przywarło, a więc musisz mieć otwartą pokrywę - nie ma z tym problemu? Nie spali się grzałka, bo pewnie będzie pracować mocniej ze względu na straty ciepła z otwartym warnikiem ? 

https://allegro.pl/oferta/garnek-automat-do-wekowania-dozownik-napojow-50l-9430129923

 

cena dobra, kwestia czy towar działa bo brak możliwości zwrotu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia przywierania jest takim samym problemem czy w garze na płytce czy w warniku - 

albo mieszalnik, albo obieg pompą, albo zagrzanie do odpowiedniej temperatury i wyłączenie grzania (worek np).

Faktem jest, że w warniku dno jest cieńsze i grzanie będzie bardziej punktowe - co jednak nie

ma znaczenia gdy masz mieszalnik, albo worek. 

 

Dlaczego martwi cię "brak możliwości zwrotu"? Po pierwsze nie za bardzo - kupujesz od firmy,

więc obowiązują ja polskie przepisy. Po drugie kupowałem swój warnik dokładnie od tego samego

gościa i robił wrażenie rozsądnego - raczej nie wepchnie Ci zepsutego sprzętu... Z tym, że ja mam

do niego niedaleko więc podjechałem autem.

 

A tak wogóle to może będę chciał sprzedać mój warnik 60l bo jak z bliska mu się przyjrzałem

to dochodzę do wniosku, że jest dla mnie ...za duży :) Jeszcze się zastanowię, ale nie wykluczam...

 

Na razie potrzebuję sprzęt do warek po 5-10l żeby przetestować sobie receptury, finalnie 20l mnie

zadowala. Nie będę całej wsi rozpijał, szczególnie na mój koszt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki:

 

https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/Wyposazenie-kuchenne/Garnki-elektryczne/KonfiStar-60-automat-do-wekowania-dozownik-napojow-60-l-110-C-120-min-stal-szlachetna-60-Ltr.html?utm_source=dognet&utm_medium=affiliate&a_aid=5abcdf953c303&a_bid=7174b646&chan=mebledomowo_pl

 

Tyle tylko, że wyrwałem mu kranik i rozwierciłem otwór pod gwint 3/4" - muszę znaleźć spawacza żeby mi zespawał

"interfejs" do zamontowanie kranika, czy czegokolwiek bo żadna z wersji "skręcanych na taśme teflonową" szczelna nie była.

A że akurat zacząłem nową pracę to mi się wszystko posypało i na razie stoi...

 

Żeby było zabawniej to dzisiaj listonosz przyniósł ...kolejny warnik :) tym razem 27l - nie wiem czy nie zostanie moim

docelowym. Powinno się dać i z siedem litrów uwarzyć i dwadzieścia...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gotowałeś w tym warniku więcej jak 40 litrów? Większość warników słabo gotuje przy większych objętościach i trzeba stosować dodatkowe grzałki. Nie przypadkowo automat o tej pojemności ma moc grzałek 3-3,5 kW. W tym 27 litrowym też przy gotowaniu 25 litrów też może być słabo sprawdź jaką moc ma grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, WojtekGaaD napisał:

A gotowałeś w tym warniku więcej jak 40 litrów? Większość warników słabo gotuje przy większych objętościach i trzeba stosować dodatkowe grzałki. 

 

Godzinę temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Gotowałem około połowę pojemności. Tam jest grzałka 2.5kW sądzę że da radę.

Dać radę to da tylko pytanie na ile to będzie wydajne. W mojej opinii i z mojego doświadczenia 2,5 kW do operowania 50 litrami wody w piwowarstwie to jest słabo. Czas podgrzewania z 30 do 100C zajmuje około 90 minut kalkulator

Sam używam grzalek 5,5 kW i robię warki 40-60l i to jest w sam raz. Szybkość podgrzewania jest dla mnie zadowalająca, wrzenie brzeczki mogę ustawić od słabego do intensywnego w zależności co potrzebuję i co na pidzie ustawię.

Taki warnik jako podgrzewacz samej wody do wysładzania to ok. Ustawiam na początku zacierania wodę do wysładzania i po godzinie mam gotową. 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne, tylko że moc 2500W można jeszcze ogarnąć w mieszkaniu, czy na balkonie. 

Mało kto ma w takim miejscu dostępną "siłę". Co innego gdy masz stodołę albo garaż

na własne zabawki i odpowiedni przydział mocy :) Niby można taboret gazowy ale

to z kolei wyklucza jakąkolwiek automatykę, przynajmniej w wykonaniu amatorskim...

 

Ja myślę o warkach max 40l a zbiornik 60l żeby było łatwiej operować wiadrem z fałszywym

dnem w środku, bez obawy, że się przez krawędź wychlapie ;)

 

W domu mogę "ze ściany" lać wodę o temp. 50-60stC, czas dogrzania do temperatury zacierania

nie będzie uciążliwy, potem niestety podgrzanie do wrzenia trochę potrwa, no trudno, co robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Może się przyda komuś jeszcze. Ostatecznie kupiłem garnek z Royal Catering 50l i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony. Garnek dobrze wykonany, ścianki i dno grube, dość ciężki. Zacieranie w nim, to czysta przyjemność - podgrzewam do odpowiedniej temperatury i wyłączam palnik, zacier idzie jeszcze 1 st w górę (dno oddaje ciepło) i raz na jakiś czas zamieszam, żeby wyrównać temperaturę. Po około 20-30 min włączam palnik na a 2-4 minuty i znowu wyłączam.

Jeśli chodzi o szybkość grzania, to nie jest źle- nastawiam wodę, śrutuję "pasze" i praktycznie chwile po ześrutowaniu woda osiąga około 70 stopni. 

Odkąd kupiłem garnek uwarzyłem już 5 warek na nim, wszystkie 10l jak na razie, więc jest jeszcze w nim duuużo miejsca :D. 

Jeśli planuje się robić warki wyłącznie 10l, to wydaje mi się, że garnek 30l wystarczy w zupełności, będzie poręczniejszy do manewrowanie (czyszczenia, przelewania itp.). 

Tyle ode mnie dla potomnych :D info od świeżaka :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Potrzebuję kupić garnek o pojemności około 36l z pokrywą. Przymierzam się do yato. Ktoś używa? Gar ma też posłużyć do gotowania bigosu ( 2 - 3 razy do roku), a więc kwaśne środowisko. Yato ma dwa rodzaje garnków, jeden ze stali 201 za 215 zł oraz drugi o pojemności 36,6l za 377 zł ze stali 21/0. Tadar dał mi odpowiedź, że garnki mają ze stali 201. Royal cattering nie udzieli odpowiedzi z jakiego rodzaju stali są wykonane, odpisali tylko że nie są upoważnieni do udzielania takich informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Yato 21l wyłącznie do gotowania brzeczki i to jest ten tańszy z dwóch dostępnych u nich. To kanapkowe dno nie pokrywa całej jego powierzchni i generalnie widać, że to tani garnek, ale do gotowania mi zupełnie wystarcza.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, josephson napisał:

Ja używam Yato 21l wyłącznie do gotowania brzeczki i to jest ten tańszy z dwóch dostępnych u nich. To kanapkowe dno nie pokrywa całej jego powierzchni i generalnie widać, że to tani garnek, ale do gotowania mi zupełnie wystarcza.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Ja kupiłem Yato 34l i reklamacja. Po wielokrotnym wygotowaniu woda była brudna, a na czystej ścierce pozostawał czarny osad. także zraziłem się do tej firmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko raz zagotowałem wodę nie zauważyłem, żeby ściemniała. Plamki które się pojawiły w garnku usunąłem kwaskiem cytrynowym i octem tak jak gdzieś w necie wyczytałem.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, josephson napisał:

Ja tylko raz zagotowałem wodę nie zauważyłem, żeby ściemniała. Plamki które się pojawiły w garnku usunąłem kwaskiem cytrynowym i octem tak jak gdzieś w necie wyczytałem.

Jedno gotowanie też robiłem z octem i dalej było to samo. Być może złą partię trafiłem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bojar napisał:

 

+ jak przedmówca...

Cena trochę z kosmosu.

 

Wystarczy poszperać i można mieć:

- garnek (YATO 35L) za 225 PLN z przesyłką

- termometr (TAKI) za 26 PLN (też licząc już przesyłkę)

- zawór kulowy 2-częściowy z kwasówki (LINK) w cenie 32 PLN z dostawą

Suma: 283 PLN.

Do tego musiałbyś tylko dokupić:

nypel do zaworu (5.99 PLN)

króciec do podłączenia wężyka silikonowego (5.99 PLN)

- wiertło stożkowe - np. TAKIE żeby zrobić sobie otwór pod zawór (18 PLN) - jedno wystarczy na jeden otwór pod kranik i drugi pod termometr.

- taśma teflonowa do uszczelnienia (w najbliższym sklepie budowlanym typu OBI) - 2 PLN

W totalu: 314 PLN

 

Tak więc dużo ponad 100 PLN do zaoszczędzenia (np. na wiertarkę akumulatorową, jakbyś przypadkiem takowej nie miał do zrobienia tych otworów ?  )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.