Skocz do zawartości

Porter w lodówce turystycznej na lenia?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Czy jest szansa na zrobienie portera na lenia w lodówce? Czy też bez intensywnego mieszania się nie obejdzie?

Wolałbym nie dodawać cukru czy ekstraktu tylko robić z samych słodów...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem jak ten ślepy koń na wyścigach - nie widzę przeszkód! Każde piwo można tak zacierać. Po prostu - jak chcesz duży ekstrakt - nie wysładzasz zbyt wiele, a w ekstremalnych przypadkach zacierasz brzeczką z poprzedniego zacierania. W razie czego można też odpowiednio długo gotować aby zagęścić brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać ;) Porter górnej fermentacji ;) Jako, że Bałtyk leży u góry :)

 

Drożdże S-04, podobnie jak w Porterze Bałuckim.

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na taki zestaw słodów (Viking):

- Pale Ale - 1kg,

- Monachijski II - 3kg,

- Karmelowy 300 - 0.5kg,

- Cookie - 0.25,

- Czekoladowy ciemny - 0.25kg,

 

Finalnie <> 10l piwa.

 

Drożdże S-04, chmiel może Lubelski na jakieś 25IBU...

 

Jakub

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Hej

 

Czy jest szansa na zrobienie portera na lenia w lodówce? Czy też bez intensywnego mieszania się nie obejdzie?

Wolałbym nie dodawać cukru czy ekstraktu tylko robić z samych słodów...

 

Jakub

 z małym dodatkiem ale w lodówce

https://wiki.piwo.org/Porter_Bałtycki_(Porter_Opalenicki)_Andrzej_Smyk_(anteks)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Dodam w takiej razie odrobinę. Zamówię materiały i uwarzę w przyszły weekend.

W ten idzie proste piwo na dwóch rodzajach drożdży: S-04 i kveiki dla porównania :)

 

Jakub

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperatura to absolutne maksimum?

 

Mogę zjechać po warzeniu do temperatury wody kranowej - czyli około 15stC.

Ew. dołożę na fermentor butelkę czy dwie z lodem i będę zmieniał co dobę.

 

Przez jaki czas muszę utrzymać niższą temperaturę, a po jakim jest to już mniej ważne?

 

Niestety na razie nie mam lodówki do której weszłoby choćby wiadro 15l.

Te co mam są pozajmowane zapasami wojennymi ;)

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Jaka temperatura to absolutne maksimum?

 

Mogę zjechać po warzeniu do temperatury wody kranowej - czyli około 15stC.

Ew. dołożę na fermentor butelkę czy dwie z lodem i będę zmieniał co dobę.

 

Przez jaki czas muszę utrzymać niższą temperaturę, a po jakim jest to już mniej ważne?

 

Niestety na razie nie mam lodówki do której weszłoby choćby wiadro 15l.

Te co mam są pozajmowane zapasami wojennymi ;)

 

Jakub

 

Dobre byłoby pudło styropianowe, ale i zamrożone butelki w okolicy wiadra też na pewno trochę pomogą. Maksymalne schłodzenie po gotowaniu to też dobry pomysł. Wg mnie w początkowej fazie dobrze byłoby nie przekraczać 18-19°C, przy czym te drożdże dość szybko zaczynają i potrafią podnieść temperaturę o 3-5°. Najważniejsza będzie pierwsza faza - gdy przejadają najwięcej cukrów i najmocniej podnoszą temperaturę - gdy będą kończyć resztki, temperatura będzie w okolicy otoczenia albo minimalnie wyższa. Jak długo - cóż, trzeba po prostu obserwować, pewnie koło tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pudło styropianowe sobie skleję. Dwa lata trzymałem resztki styropianu, po budowie, nareszcie wiem po co :)

Zrobię u góry przestrzeń na zamrożone butelki - zresztą na rurkę też musi być więc akurat pewnie dwie butle

po 1.5l wejdą... Przygotuję loger temperatury...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, jasne :) Ale miejsce na butelki się przyda :)

 

To jeszcze jedna kwestia - ile dawać drożdży?

Czytałem gdzieś, że do porterów z dużym ekstraktem daje się sporo drożdży żeby dały radę przerobić towar :) 

Do normalnych piw <> 12blg daję łyżkę gęstwy, dawać więcej do portera? Ile - 2-3x?

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Jasne, jasne :) Ale miejsce na butelki się przyda :)

 

To jeszcze jedna kwestia - ile dawać drożdży?

Czytałem gdzieś, że do porterów z dużym ekstraktem daje się sporo drożdży żeby dały radę przerobić towar :) 

Do normalnych piw <> 12blg daję łyżkę gęstwy, dawać więcej do portera? Ile - 2-3x?

 

Jakub

 

Najlepiej skorzystać z kalkulatora - np. https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie to przerasta. Jak coś obliczyć jeśli parametry drożdży są wielką niewiadomą?

 

Chodzi o generalną zasadę - do Portera 22blg daje się więcej drożdży niż do Ale 12blg?

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porter Bałtycki fermentujesz drożdżami dolnej fermentacji, których potrzebujesz około 2x więcej niż do ale o tej samej gęstości. Zatem tak bardzo w przybliżeniu do Portera 22 blg potrzebujesz 4x więcej drożdży niż do ale 12 blg. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Trochę mnie to przerasta. Jak coś obliczyć jeśli parametry drożdży są wielką niewiadomą?

 

Chodzi o generalną zasadę - do Portera 22blg daje się więcej drożdży niż do Ale 12blg?

 

Jakub

 

Jakieś 2-2,5x więcej (oczywiście jeśli mówimy o tej samej ilości brzeczki). Na 10l 22°Blg około 100ml świeżej gęstwy.

 

 

Godzinę temu, yoshko napisał:

Porter Bałtycki fermentujesz drożdżami dolnej fermentacji, których potrzebujesz około 2x więcej niż do ale o tej samej gęstości. Zatem tak bardzo w przybliżeniu do Portera 22 blg potrzebujesz 4x więcej drożdży niż do ale 12 blg. ;)

 

Kolega akurat robi na drożdżach górnej fermentacji :)

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość drożdży zależy też od temperatury fermentacji. Czego internetowe kalkulatory nie uwzględniają. Im niższa, tym drożdży więcej. Fermentis zaleca 50-80 g/hl dla ale, 80-120 g/hl dla dolnej fermentacji w 12-15 stopniach i 200-300 g/hl w niższych temperaturach. 
W tym przypadku, jeśli zaczniesz chłodniej niż normalnie, to dał bym 2,5 raza więcej niż normalnie.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i porter zaczyniony :)

 

Ostatecznie skład był taki:

- Pale Ale 1kg

- Monachijski ciemny - 3kg,

- Karmelowy 300 - 500g,

- Cookie (bursztynowy) - 250g,

- Czekoladowy ciemny - 200g,

- Jęczmień prażony - około 50g.

 

Zacierane 2h od około 68stC do około 66stC. +-1stC muszę lepszy termoment przyszykować...

 

Warzenie 75min <>.

 

Chmielenie:

- Target - 10g - od początku,

- Lubelski  - 20g - końcowe 15 min.

Celowałem w "zrównoważone" 40blg.

 

Słody mieliłem młynkiem żarnowym Zelmera, dość drobno, chyba trochę zbyt drobno

bo filtracja przebiegała dość wolno ;) ale przebiegła. Początkowo zeszło około 5l

brzeczki, potem dodałem dwa razy wody, delikatnie mieszając kilka górnych cm złoża

i odebrałem dodatkowe 6.5l. W sumie wyszło 11.5l, po wygotowaniu zostało 10.3l

BLG: 24.5 :)

 

Kolor, zapach, smak brzeczki po prostu obłędny :) Czarna ciecz, pod światło bursztynowo-

rubinowo-czerwona. W tej chwili chłodzi się, jak ostatecznie zmierzę ekstrakt, to chyba dodam

przegotowanej wody do równych 22blg. (wyszło <> 11.5/22blg).

 

Do tego co zostało w lodówce dodałem 1kg Pale Ale i będzie drugie piwko, wcale chyba nie

takie cienkie. Okaże się za kilka godzin.

 

Ps. "Cienkusza" wyszło bez wysiłku 12l / 10blg. Wychodzi na oko, że z pierwszych słodów było z 5blg.
Kolorek też ciemny, nawet bardzo. Smak brzeczki nie pusty - ciekawe jakie piwo wyjdzie...

 

Drożdże zadane, pozostaje czekać...

 

Jakub

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porter stał chłodzony dwoma butelkami zmrożonej wody zmienianej codziennie - temperatura fermentora była około 15stC.

Dzisiaj zjechała do <> 12stC czyżby gwałtownie zmalała intensywność fermentacji?

Sprawdziłem blg - dzisiaj wynosi 15 mierzone refraktometrem...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z frontu walki z porterem :)

 

Mija 18 dzień fermentacji. Bąbelkowania w rurce nie idać, pewnie jeszcze jest, ale sporadyczne.

BLG zeszło z 22 do 8 (refraktometr). Według PPPP znaczyłoby to prawie 12% alkoholu i ekstrakt poniżej 1blg.

 

Pytanie zasadnicze: jak długo trzymać Porter na burzliwą przed zlaniem na cichą fermentację?

Płyn jest idealnie klarowny, smak bardzo dobry. Jak się jeszcze ułoży po dłuższym czasie to będzie bomba :)

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.