Skocz do zawartości

Zestaw startowy


Agape

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

 

Chcę kupić tacie na dzień ojca zestaw startowy do warzenia piwa, niestety wcale się na tym nie znam. Widzę poniższe propozycje w internecie: 

https://browamator.pl/browar-domowy-ba-super-start-zestaw-startowy-z-g,3,2,929

https://www.mediaexpert.pl/agd-male/do-kuchni/pozostaly-drobny-sprzet-do-kuchni/mikro-browar-eco-2?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=452285&utm_campaign=2020-06&ceneo_spo=false

https://marxam.pl/zestawy-startowe-zestaw-sprzetowy-piwowar-start,c274,p4019,pl.html 

 

Podpowiecie czy coś z nich nadaje się do zaczęcia piwowarskiej przygody? 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden problem - brak DUŻEGO gara w zestawie. Sprawdź najpierw czy Ojciec ma w domu DUŻY garnek, najlepiej

z nierdzewki, pojemność nie mniejsza niż 25l, lepiej ze 35l. Jesli gara nie ma to dojdzie spory wydatek.

 

Ja wiedząc już odrobinę kupiłbym Ojcu ze cztery wiaderka 15l z Castoramy, zainstalował kraniki,

rurki fermentacyjne, do tego filtrator, jakiś termometr, gar 15l (a może jest w domu?) do tego

z 5kg słodu Pale Ale, drożdże S-04, jakieś lejki, rurki etc. No i ze dwa chmiele na początek.

 

A może lodówkę turystyczną 18l :)

 

Warzenie 30l piwa jednorazowo to kuchnia zajęta na cały dzień ;) spore ciężary do dźwigania,

duże graty do mycia, a na końcu trzeba to wszystko gdzieś schować. Nie wspomnę o piwie...

 

Jak Ojciec ma czas i może sobie co tydzień warkę zrobić to szybko wyprodukuje zapas piwa

większy niż będzie mógł wypić nawet warząc po 10-12l, nie koniecznie od razu 30...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie to:

1. ten z browamatora - potrzebne będą jeszcze surowce (ekstrakt - wtedy wystarczy gar 5l w domu lub słody do zacierania - wtedy potrzeba większego gara). Albo dokupisz od razu, albo obdarowany sam będzie musiał to zrobić.

2. ten z mediaexpert - coś takiego sam dostałem, tyle że z kapslownicą. Tam masz od razu (jeżeli obrazek jest prawdziwy, bo w opisie nie widzę) ekstrakt. Do zrobienia piwa to wystarczy, ale do zabutelkowania potrzebne będą kapsle i kapslownica (i butelki oczywiście). Na pierwszy raz do warzenia nie trzeba nic kupować więcej, potrzebne będzie 1kg cukru, woda i garnek 5l.

3. ten z marxama - w gratisie dostajesz zestaw słodów, czyli coś na teoretycznie lepsze piwo niż z ekstraktu. Ale - trzeba się bawić kilka dobrych godzin. Nawet 8 lub więcej.

 

Jeżeli ojciec coś wie o produkcji piwa, czytał, interesuje go to - to raczej 3ka, jeżeli nie a 'tylko' lubi piwo - to raczej 2ka, ale nie ten zestaw z mediaexpert, ale coś takiego. Jak mu się spodoba, to przejdzie na zacieranie,  choć będzie konieczne dokupywanie kolejnych sprzętów.

 

Ja z mojego zestawu startowego (tego podlinkowanego) wciąż używam kapslownicy i łychy do mieszania. Czasem i pojemnika, ale rzadko. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mrmrooz napisał:

3. ten z marxama - w gratisie dostajesz zestaw słodów, czyli coś na teoretycznie lepsze piwo niż z ekstraktu.

 

Zupa mamy też jest teoretycznie lepsza od zupki chińskiej z torebki. :)

 

8 godzin temu, mrmrooz napisał:

trzeba się bawić kilka dobrych godzin. Nawet 8 lub więcej.

 Bez przesady, może pierwsza i druga warka zajmie tyle czasu, ale jakoś doświadczenia nabrać trzeba. Po nabraniu wprawy można się zmieścić w 4-5 godzinach, razem z myciem garów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Nazwa użytkownika napisał:

Po nabraniu wprawy można się zmieścić w 4-5 godzinach, razem z myciem garów.

 

Przy nastawie 10l może, przy 30l napewno nie. Chyba, że masz grzałki po 5kW albo wodę w kranie 65stC ;)

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dwa warzenia z zacieraniem faktycznie koło 8h mi zajęły. Jak się już to trochę ogarnie, to w 5-6h na luzie można się wyrobić. 1h wysładzanie, 1:30, filtracja, jakieś 45-60 minut podgrzewanie przed chmielenie, 1h chmielenie, 10-15 minut chłodzenie i z 10 minut przelewanie. Czasami coś się przedłuży, ale ciężko mi sobie wyobrazić co musiałbym robić, zeby się w 6h nie zmieścić przy standardowym zacieraniu i 20-23 litrach.

 

Co do zestawu sam kupowałem to i zawiera wszystko (poza chłodnicą i filrem , które lepiej zrobić samemu) co i tak by się po kilku warzeniach kupiło. Plus nie trzeba się męczyć z kapslowaniem gretą. 

https://allegro.pl/oferta/piwo-domowe-mega-zestaw-22-czesci-brew-kit-wypas-7423618098

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.