Skocz do zawartości

Kompletowanie sprzętu do kegowania


Gwynbleidd

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem tylko trochę poszlaki i porozrzucane info o skompletowaniu sprzętu do kegowania. Jako że chciałem się po częsci przerzucić na kegi zakładam ten temat.

 

Na początku krótko chciałem opisać co zamierzam kupić i co zrobić.

 

Uważacie że te rzeczy spoko na stary? Trochę brakuje mi wiedzy jakie węże do lini piwnej kupić i jakiej długości żeby to się nie pieniło i ładnie nalewało. Jakich firm? Jakie średnice? Macie jakiś sklep do polecenia?

Czy mi czegoś jeszcze brakuje? Może ktoś z doświadczeniem większym coś od razu poleci co ułatwi mi życie? :) Kupić od razu zapasowe szybkozłączki i uszczelki do kega?

 

Mam też parę pytań o samo użytkowanie. Czy linię piwa i krany w środku trzeba po każdym użyciu myć jak wiemy że np przez następny tydzień będzie nie używane?

Myślałem żeby też czasem gazować naturalnie, czy przyczepiony manometr do szybkozłączki w kegu ma sens żeby sprawdzać ciśnienie podczas re-fermentacji?

 

Co do kegatora mam zamrażarkę do fermentacji ze sterownikiem brewpiless i ją zamierzam przerobić na kegator dokładając pierścień z drewna aby trochę podnieść pokrywę co by się kegi zmieściły i było gdzie krany zamontować. W międzyczasie będę też w niej fermentował, z racji że coraz bardziej mi się kveiki spodobały to lodówka będzie już coraz mniej potrzebna :)

Butla ma domyślnie stać poza lodówką z racji że jest trochę duża no i z tego co czytałem to nie ma różnicy czy na zewnątrz czy wewnątrz stoi, tylko nie wiem czy reduktory w środku czy na zewnątrz lepiej? Chyba na zewnątrz bo lepiej go podłączyć od razu do butli. Ew mogę podłączać butli do dobicia do określonego ciśnienia w kegu i odłączać, do gazowania spoko, do wyszynku też pewnie trochę piw się tak naleje? Zobaczymy :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

Nie ma co przepłacać za kegi klasy 1, bo praktycznie nie różnią się od klasy 2. Wajcha sprzedawał ostatnio na forum po 170 zł to dobra cena.

Kraniki to lepiej było kupić z kompensatorami, wtedy można regulować przepływ piwa, unikając spienienia.

Reduktor wystarczy Ci pojedyńczy. I na zewnątrz zainstalowany na butli od razu. Wąż zwykły zbrojony w każdy sklepie piwowarskim czy na allegro bedzie nadawal się zarówno do gazu jak i do piwa 7-8mm średnicy w środku.
Taki wąż z reduktora wkladasz przez dziurkę do kegeratora/keezera i tam na trójniku musisz zrobić rozgalezienie do 2 kegów. Tylko musisz się wtedy pogodzić z tym, że w kazdym bedziesz mial ten sam poziom wysycenia.

Co do butli, to 8l starczy Ci na bardzo długo. Ale jest tez bardzo ciężka, więc jeśli nie zamierzasz jej nigdzie taszczyć to ok.

A co do napełniacza na wynos to polecam jednak głowice ball lock i nalewanie w butelki pet.

https://allegro.pl/oferta/glowica-ball-lock-na-butelki-pet-sodastream-9363190521

Do tego dobrze kupić jeszcze z 0.5 m przewodu i 2 szybkozłączki na piwo, żeby nie odkręcać wciaż tych do kranów.

Przy tym couter pressure filler jest dużo roboty i bałaganu. Korzystam z niego jedynie jak wysyłam w szkle na konkursy.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz, zawsze fajnie poslucham kogos z doswiadczeniem juz w tym temacie.

 

4 godziny temu, Wuuu napisał:

Kraniki to lepiej było kupić z kompensatorami, wtedy można regulować przepływ piwa, unikając spienienia.

Niestety te akurat juz zamowilem bo czytalem ze kompensator przy tych kranikach jest zbedny bo pienic i tak sie nie powinno nawet jak sie chce wiec odchylajac galke w druga strone sie spienia na koniec lania.

 

4 godziny temu, Wuuu napisał:

Co do butli, to 8l starczy Ci na bardzo długo. Ale jest tez bardzo ciężka, więc jeśli nie zamierzasz jej nigdzie taszczyć to ok.

 

Tak butla bedzie stala caly czas kolo kegatora takze juz lepsza taka wieksza, na dluzej wystarczy.

 

4 godziny temu, Wuuu napisał:

A co do napełniacza na wynos to polecam jednak głowice ball lock i nalewanie w butelki pet.

 

Hmm no wlasnie tez sie zastanawialem ale ludzie chwalili na zagranicznych forach i na youtube ten counter filler, wiadomo lepiej w szklo sobie zabrac niz z PETami chodzic w gosci :) Choc faktycznie moze i takiego ball locka sobie zamowie to sprawdze.

 

4 godziny temu, Wuuu napisał:

Do tego dobrze kupić jeszcze z 0.5 m przewodu i 2 szybkozłączki na piwo, żeby nie odkręcać wciaż tych do kranów.

 

tutaj troche nie rozumiem, po co mialbym odkrecac szybko zlaczki z kranu? Czy chodzi o czas kiedy sie napelnia butelki? To tak do tego chcialem oddzielna linie zeby tylko przepinac z kega a nie uzywac tej lini od kranu.

 

 

Czyli myslisz ze to zwezenie przewodu na lini piwnej jest zbedne aby uniknac pienienia? Widze ze u amerykanow to stosuja wszedzie prawie a to ani nie jest duzo roboty ani kosztow wiec jakby pomoglo to super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwężenie się nie bawiłem, bo mam kompresatorory we wszystkich trzech, wiec nie mam pojęcia.

A zestaw do napełniania petów wygląda tak:
ae830e6fc134214323a2987469c059d8.jpg

Wybacz bałagan, ale właśnie rozlewałem 4 butelki szklane tym couter presser fillerem i jak zwykle jest duzo balaganu :)
I uwierz, nawet jak weźmiesz 2.5l dobrego piwa w butelce po coca coli to nikt ze znajomych nie bedzie narzekal :) i taka butelke zapelnisz i 2 minuty. A tym fillerem na 5 butelek zejdzie Ci się 20-25 minut żeby to wszystko podłączyć, ustawić i umyć.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje :) Mozna by tez kombinowac zzrobic cos podobnego do butelek szklanych. Fajne by byly pety niemieckie np po koli, one sa z takiego lepszego plastiku bo uzywaja je wiele razy. Ew tez sa plastikowe butelki brazowe na piwo, kiedys takich uzywalem przy kazdej warce aby sprawdzac nagazowanie :P 

 

Ty tez masz krany z uszczelka z przodu? Zastanawialem sie wlasnie czy zrobic kolumne na zamrazarce czy z boku przy kolnierzu drewnianym ale chyba wygodniej bedzie na kolnierzu bo wtedy gora jest wolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ciężko zrobić cos takiego do szklanych, bo potrzeba gwintu, żeby nakręcić tę głowicę.

 

A i właśnie używam tych petów brązowych na wynos. Wielokrotnego użytku.

 

Co do uszczelki to nie wiem, którą masz na myśli. Krany i kolumna wyglądają tak:

 

cf100d727f52f5087d48c819128699fd.jpg&key=69d59edb69829856798fdb75ef6354d0f11ff88a28a596c9a48cac61b0e8e536

1ffae349a22311271ed01f063af70784.jpg&key=8613a104ce51bf41ab514470ee8600f8c7e74756ed25662fc49627afe7a33e72

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wuuu . Jesteś zadowolony z swego Kegeratora zakupionego ? Nie masz problemów przy nalewaniu piwa i użytkowania Kegeratora ? 

Wchodząc na sklep marxam i oglądając ten Kegeratora  wygląda wszystko ładnie i jest ok. 

Tak sobie myślę  że sobie kupie tylko cena jest trochę duża. Ale mamy wszystko gotowe i ładnie wygląda. 

A taniej nie wyjdzie kupić wszystko nowe podzespoły  nawet z lodówka  oprócz Kegów  i butli ? I samemu złożyć ?

Jak coś na trzy krany i trzy kegi. butla na zewnątrz.  

Edytowane przez br.an.tr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wuuu . Jesteś zadowolony z swego Kegeratora zakupionego ? Nie masz problemów przy nalewaniu piwa i użytkowania Kegeratora ? 
Wchodząc na sklep marxam i oglądając ten Kegeratora  wygląda wszystko ładnie i jest ok. 
Tak sobie myślę  że sobie kupie tylko cena jest trochę duża. Ale mamy wszystko gotowe i ładnie wygląda. 
A taniej nie wyjdzie kupić wszystko nowe podzespoły  nawet z lodówka  oprócz Kegów  i butli ? I samemu złożyć ?
Jak coś na trzy krany i trzy kegi. butla na zewnątrz.  
Jestem bardzo zadowolony i złego słowa nie powiem. Dobrze trzyma temperaturę, nawet z włączonym wiatrakiem chodzi cicho. Trochę głośniej jak dochładza, ale do przeżycia.

Piwo wysyca się wg tabeli na ok 2.0 V w czasie 3-4 dni w temp 6-7C i nigdy mi się nic nie przegazowało. Na reduktorze mam stale 14 PSI. Minus to, że nie mam tych węższych kegów i przy trzech, żeby domknać drzwiczki muszę posiłkować się taśmą klejącą.

Na pewno zlożyłbyś wszystko taniej, ale mnie się nie chciało w to bawić. A co do ceny to jeśli jeszcze nie jesteś członkiem PSPD, to dobry moment żeby się zapisać. Składka roczna to 100 pln, a w MarXamie mamy 10% zniżki i na samym kegeratorze jesteś do przodu prawie 2 stówki :)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Po prostu na starcie montujesz, korzystając z dwóch trójników, wężyki z trzema szybkozłączkami do CO2. Przez niepodpiętą szybkozłączkę gaz się nie ulatnia.

 

Wygląda to w ten sposób:

 

20200824_221409.thumb.jpg.6cef088aec22a4592a1c273a6b24f45e.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.