Skocz do zawartości

Refermentacja lagera


Bossman

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję rady bardziej doświadczonych osób odnośnie lagera, który od pół roku przebywa w 0.5°C. Teraz będę chciał go rozlewać i nie wiem ile cukru sypać na refementację (brzeczka fermentując miała 10°C). Wiem, że są kalkulatory ale czy po tak długim czasie CO2 nie uciekło z piwa? Dwa dni temu nachmieliłem go na zimno i zastanawiam się czy teraz podnosić temperaturę w lodówce do 12-15°C i taka przyjąć w kalkulatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robert87 napisał:

Temperatura zawsze taka jak obecna temp piwa.

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
 

Dlaczego tak? Jeśli rozpuszczalność gazów rośnie ze spadkiem temperatury to chyba powinno się brać najwyższą temperaturę jaką osiągnęło piwo po skończeniu fermentacji? No i czy można zakładać, że rozpuszczone CO2 na zawsze pozostaje w cieczy czy ulatnia sie stopniowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłbym tak - podniósł temperaturę tylko na rozlew do ok. 10 st C i dla tej temperatury nagazował do poziomu 2.3 vol. CO2. Nigdy nie miałem  problemów z nagazowaniem lagerów ale też nie obniżałem przed rozlewem temp. tak nisko. To otwarte zagadnienie - ile tego CO2 już jest w piwie i jaką temperaturę brać pod uwagę. Zrób tak jak mówię to będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2020 o 11:40, Robert87 napisał:

Temperatura zawsze taka jak obecna temp piwa.

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
 

NIe jak obecna, a najwyższa podczas fermentacji. Jeśli fermentujesz w 18st ( nie mówie teraz o fermentacji lagera) podniesiesz po tygodniu do 23 a później po dwoch tygodniach Cold Crash to nie dajesz temp 1st tylko 23st ponieważ gaz który był rozpuszczony w piwie po fermentacji burzliwej już się ulotnił z piwa stojąc w 23st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo duże nagazowanie lagera, ja do swoich zawsze sypię 2,75 grama na butelkę i jest idealnie w punkt z gazem nawet po pół roku stania.

Ogólnie dolna fermentacja jest fajna bo nie ma z piwami żadnych problemów - są proste i ciężko coś zepsuć. Co innego górna fermentacja S04 czy S33 zawsze jakieś perypretie z piwem.

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Piotr Ba napisał:

Ogólnie dolna fermentacja jest fajna bo nie ma z piwami żadnych problemów - są proste i ciężko coś zepsuć. Co innego górna fermentacja S04 czy S33 zawsze jakieś perypretie z piwem.

Muszę przyznać, że po raz pierwszy spotykam się z taką opinią.

Ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Piotr Ba napisał:

To jest bardzo duże nagazowanie lagera, ja do swoich zawsze sypię 2,75 grama na butelkę i jest idealnie w punkt z gazem nawet po pół roku stania.

Ogólnie dolna fermentacja jest fajna bo nie ma z piwami żadnych problemów - są proste i ciężko coś zepsuć. Co innego górna fermentacja S04 czy S33 zawsze jakieś perypretie z piwem.

Toś pojechał po bandzie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolna fermentacja jest lepsza - tylko potrzeba zapewnić 10 st C i ot cała filozofia. W przypadku Ale a za ciepło a za zimno , z płytko odfermentowane, nie taki efekt chmielu lub piwo przegazowane (jednak nie dofermentowało)_- ciągle perypetie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Piotr Ba napisał:

Dolna fermentacja jest lepsza - tylko potrzeba zapewnić 10 st C i ot cała filozofia. W przypadku Ale a za ciepło a za zimno , z płytko odfermentowane, nie taki efekt chmielu lub piwo przegazowane (jednak nie dofermentowało)_- ciągle perypetie.

jak dolniakom nie zapewnisz stalej temperatury i Ci ona ucieknie to więcej syfu wniesie niż ucieczka drożdzy górnej z 18 na 20 np

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Piotr Ba napisał:

Dolna fermentacja jest lepsza - tylko potrzeba zapewnić 10 st C i ot cała filozofia. W przypadku Ale a za ciepło a za zimno , z płytko odfermentowane, nie taki efekt chmielu lub piwo przegazowane (jednak nie dofermentowało)_- ciągle perypetie.

A jak górniakom zapewnisz stałą 18'C?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr Ba napisał:

Dolna fermentacja jest lepsza - tylko potrzeba zapewnić 10 st C i ot cała filozofia.

 

Jasne, żaden problem. Tylko kupić odpowiednio dużą lodówkę, sterownik i znaleźć miejsce na całość ;)

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.