Skocz do zawartości

Utlenienie w czasie procesu gorącego?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

W dwóch ostatnich warkach (obie to IPA) mam ten sam problem. Już przy przelewaniu na cichą, po powiedzmy 16 dniach, widzę że piwo znacznie zmieniło kolor. Jest dużo ciemniejsze. Dodatkowo nie pachnie zbyt ładnie - trochę miodem, trochę starą skarpetą, trochę karmelem. Tak, jak typowo utlenione piwo. Czy to wina właśnie utleniania w czasie warzenia? Czy może jakaś infekcja, spowodowana na przykład bakteriami w fermentorze? Oczywiście dezynfekcja, te sprawy wszystko jest... 

Obie warki chmieliłem na 60' a później na hopstand. No i na zimno. Ale przy butelkowaniu, 150g chmielu z whirlpoola i 150g na zimno, na 20l też zostało przykryte przez niechciane aromaty. 

Co to może być? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze starego słodu nie będziesz miał aromatów utlenienia. Co najwyżej stęchłe. To o czym mówisz, czyli miód, skarpeta, karmel to jest podręcznikowe utlenienie i nie może wynikać z infekcji.

 

Z mojego doświadczenia natlenienie po gorącej stronie procesu w skali domowej nie istnieje. Przed chmieleniem na zimno już to zauważasz? IPA potrafią się mega szybko utleniać, ale to już trochę przesada. Wrzuć całą recepturę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2020 o 00:54, Oskaliber napisał:

Ze starego słodu nie będziesz miał aromatów utlenienia. Co najwyżej stęchłe. To o czym mówisz, czyli miód, skarpeta, karmel to jest podręcznikowe utlenienie i nie może wynikać z infekcji.

 

Z mojego doświadczenia natlenienie po gorącej stronie procesu w skali domowej nie istnieje. Przed chmieleniem na zimno już to zauważasz? IPA potrafią się mega szybko utleniać, ale to już trochę przesada. Wrzuć całą recepturę.  

 

Tak, przed chmieleniem na zimno. A nie otwierałem fermentora, nie dotykałem go nawet :) Stoi w boxie styropianowym.

Samo przelewanie na cichą też robię bardzo delikatnie. do tego stopnia, że utrzymuję pusty fermentor 'na kancie', żeby tam zebrało się trochę brzeczki i w niej od razu zanurzam końcówkę wężyka, do momentu aż poziom brzeczki będzie wystarczający na tyle, by móc postawić fermentor na płasko z zanurzonym wężykiem.

 

Surowce:

Słód Pilzneński 5kg

Słód Żytni 1kg

Słód Karmelowy 500g

 

Zacieranie:

66C - 60'

72C - 10'

79C - mashout

 

Gotowanie 60'

 

Chmielenie:

50g Chinnok - 60'

50g Mosaic  - hopstand 

50g Citra - hopstand

50g Galaxy - hopstand

50g Mosaic - na zimno 3 dni

50g Citra - na zimno 3 dni

50g Galaxy - na zimno 3 dni

 

Drożdże US-05 Gęstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2020 o 01:09, PazdziochTom napisał:

A jak chmieliles na zimno?? Luzem czy w skarpecie?? Ja miałem ten sam problem kiedy chmiel wrzucałem w woreczku. Od kiedy chmielę luzem problemu nie ma.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

 

O! Dzięki za tę wiadomość! Tak jak napisałem w pierwszym poście, takie utlenienie miałem w dwóch ostatnich warkach. Pierwsza z nich, tak jak Twoja, chmielona była w pończosze. Dwa razy. Dodatkowo, żeby "polepszyć efekt", bujałem fermentorem ze dwa razy dziennie. I tam to utlenienie było naprawdę potężne. W tej drugiej warce chmieliłem luzem. Tam było trochę lepiej. Ale w dalszym ciągu wydaje mi się, że czuć to utlenienie. Może jestem zbyt wymagający? :) A może spanikowałem po tej pierwszej utlenionej warce i teraz na siłę szukam tego aromatu i go czuję? :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łukasz Kola Kolasiński napisał:

Surowce:

Słód Pilzneński 5kg

Słód Żytni 1kg

Słód Karmelowy 500g

Przy takiej ilości żyta i karmelu to posmaki miodowo-karmelowe możesz mieć po prostu z zasypu. Do tego skarpeta z niezbyt świeżego chmielu (może być niezbyt świeży już w sklepie) i masz wszystko co opisałeś. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.