Skocz do zawartości

Zacieranie na lenia w termosie z obiegiem brzeczki :)


Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie siedzę i myślę, w odróżnieniu od chwil gdy tylko siedzę ;)

 

Warzę w tej chwili w lodówce na lenia. Efekty są smaczne :) 

Chciałbym jednak podnieść wydajność...

 

Wymyśliłem coby na podobieństwo automatów zrobić obieg zamknięty brzeczki - 

z kranika do popularnej pompki, pompką z powrotem do termosu, deszczownica i kapanie na złoże.

Powinno to poprawić wydajność bez straty zalety lodówki czyli gotowego złożą filtracyjnego

zaraz po zacieraniu.

 

Dodatkowo za pompką można zainstalować grzałkę przepływową niewielkiej mocy żeby

podtrzymać temperaturę zacierania ze względu na straty ciepła wynikające z krążenia

brzeczki na zewnątrz...

 

Oczywiście startowe podgrzanie wody na zewnątrz...

 

Taki luźny temat wrzucam, co o tym myślicie?

 

Pytanie bo nie wiem  - czy przy zamkniętym obiegu brzeczki przez złoże na końcu trzeba

wysładzać, czy tylko odcieknąć młóto??? 

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Chciałbym jednak podnieść wydajność...

Zacieranie na lenia jest całkiem wydajne i nie jestem pewien czy nakłady poniesione na modernizację zrekompensujesz wyższa wydajnością. IMHO zadbaj lepiej o dobre wysładzanie i Ph zacieru i wody do wysładzania, zrób mash out przez dolewkę wrzątku, wysładzaj metodą fly sparge, a osiągniesz satysfakcjonującą wydajność.

4 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Pytanie bo nie wiem  - czy przy zamkniętym obiegu brzeczki przez złoże na końcu trzeba

wysładzać, czy tylko odcieknąć młóto??? 

Można zacierać w pełnej objętości wody, czyli tzw. metodą no sparge, ale stracisz mocno na wydajności, a o to walczysz. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nakłady to raptem 80zł za pompkę, plus ze 20-30 na deszczownicę - tyle mogę zaryzykować ;)

 

Na koniec przez deszczownicę puścić powolutku dodatkowe kilka litrów wody i powinno grać.

 

Ciekaw jestem jak bardzo wpłynie na wydajność samo przepompowywanie brzeczki w obiegu

zamkniętym, już nie wnikając czy dolewać wody czy nie... Trzeba będzie po prostu sprawdzić.

 

Jakub

 

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Ciekaw jestem jak bardzo wpłynie na wydajność samo przepompowywanie brzeczki w obiegu

zamkniętym

Stawiam na ok 5%, czyli oszczędzisz ze złotówkę na 20 litrach. Dodaj jeszcze grzałkę, bo przy cyrkulacji będziesz miał spadek temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zrobiłem takie coś i powiem, że jest to fajne rozwiązanie. Nakłady to oczywiście pompka, deszczownica, pierdolety do łączenia, tak jak mówi @Gawron grzałka - i przydałby się termostat co by sterować pracą grzałki. Zaletę jest to że można sobie ustawić wielostopniowe zacieranie w lodówce a z termostatem nie trzeba nawet przy niej cały czas siedzieć - podchodzisz by zmienić kolejny etap - taki pół czy ćwierć automat. Teraz mam kocioł automatyczny, ale RIMSa wspominam dobrze i nie jest wykluczone że wrócę do niego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - trochę brakuje wielostopniowego zacierania. Co prawda nie wiem czy odróżnię efekty ale może warto spróbować ;)

 

Czekam na pompkę, będę kombinował. Może zrobię tak, że brzeczka będzie spływała do 1-2l zbiorniczka, 

z grzałką na dnie i pływakiem żeby pompka i grzałka pracowała tylko gdy jest płyn...

Sterownik do tego sam sobie w ramach relaksu zrobię...

 

Ps. Dzięki za odzew :)

 

Jaki masz system filtrowania z dna lodówki, że nadąża wyprodukować czystą brzeczkę do pompki?

Ma mam teraz filtrator 100cm i obawiam się, że nie da rady przepuścić odpowiedniej ilości czystego

płynu, żeby pompka nie mieliła powietrza.

 

Zastanawiam się nad przeniesieniem zabawy do zaizolowanego termicznie fermentora 30l -

dałbym na dno dwa filtratory, albo jeden i słód powiesił w worku. Jakaś kratka nad dnem żeby

worek miał o co się oprzeć i nie zadławił filtratora...

 

Na razie luźno myślę czekając na pompkę...

 

Jakub

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2020 o 15:57, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Chciałbym jednak podnieść wydajność...

Przy następnej warce obniż PH wody do wysładzania i daj trochę kwasu do zacierania. U mnie przyniosło to ok. 10% poprawy wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz? Warto spróbować, wysiłku zero ;)

 

Wczoraj warzyłem AIPA z zestawu z Esencji: Pale Ale 2.5kg, Wiedeński 0.5kg, Pszeniczny 0.25kg.

Wyszło 13l / 15blg czyli "wydajność zacieru" na poziomie 79%. Poprzednio wychodziło <> 72-73%.

Procedura jak zwykle, ciekawe co spowodowało różnicę...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Mówisz? Warto spróbować, wysiłku zero ;)

 

Wczoraj warzyłem AIPA z zestawu z Esencji: Pale Ale 2.5kg, Wiedeński 0.5kg, Pszeniczny 0.25kg.

Wyszło 13l / 15blg czyli "wydajność zacieru" na poziomie 79%. Poprzednio wychodziło <> 72-73%.

Procedura jak zwykle, ciekawe co spowodowało różnicę...

 

Jakub

Może to być kwestia wszystkiego ;) Odkąd używam kwasu mlekowego do obniżenia PH wydajność wg brewness nie spadła mi poniżej 80%, nawet jak wysładzałem ciurkiem w 15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

No właśnie - trochę brakuje wielostopniowego zacierania.

Podnoszenie temperatury w lodówce realizujesz poprzez dolewanie odpowiedniej ilości wrzątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w lodówce miałem lekko wygięte FD z ali. Śrutowałem wtedy makaroniarką - łuska wychodziła jak z gniotownika cała, więc filtrowało bardzo dobrze i pompa się nie zapychała. Jak będziesz miał grzałkę przepływową to dobrze jest nie odpalać jej dopóki nie będzie lecieć w miarę klarowna brzeczka. Za pierwszym razem za szybko i za mocno grzałem i bardzo się na grzałce mąka przypaliła - spaleniznę było czuć w gotowym piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Jasne, można dolewać cieplejszej wody, ale to trochę upierdliwe.
Wolałbym (jeśli już) żeby grzałka podgrzała a automat wysterował

Obawiam się, że właściwe ustawienie automatu, pompy, dbanie o właściwy przepływ itp. będzie bardziej upierdliwe. Urokiem zacierania w termosie jest jego prostota. Dlatego ta metoda jest zwana "na lenia". Dolewki wody w ogóle nie sprawiają kłopotu. Wystarczy czajnik i tyle. Może rozważ też zakup automatycznego kociołka typu Klarstein/Cobra. Wiele osób sobie chwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie. Żadnych wydatków :) Sklecę z tego co mam w piwnicy :)

No wiem, że "na lenia". Ale ze sterownikiem i grzałką też może być leniwie...

 

Tylko zastanawiam się, czy w ogóle warto szarpać się na pilnowanie temperatury przy zacieraniu...

Wszyscy(?) twierdzą, że znacznie ważniejsza jest temp. przy fermentacji...

 

Tak czy owak nie wiem czy z moim katarem siennym zauważę jakąkolwiek różnicę ;)

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Wszyscy(?) twierdzą, że znacznie ważniejsza jest temp. przy fermentacji...

Moim i nie tylko moim zdaniem absolutnie pierwszą inwestycją w browar powinna być kontrola temperatury fermentacji. To ona ma największy wpływ na smak piwa. Zacieranie to może z 10% smaku piwa, a fermentacja pewnie z 70%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Pytanie gdzie ja wstawię kolejny kloc w postaci lodówki? ;)

 

Odwieczny problem. Ja mam w kuchni trzy lodówki i wygląda ona jakbym prowadził serwis AGD :)  Dobrze, że żonę mam wyrozumiałą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.