Skocz do zawartości

COOBRA CB3 PRO - problem , pomoc


kaliszka

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Jakiś czas temu kupiłem sobie coobre i wczoraj zrobiłem drugą warkę ( zakupiłem dodatkowo zestaw od lewatywy czyli hopstopper oraz siatkę na dno kosza ) . Niestety wczoraj zauważyłem problem wydajnością oraz ze zlewem brzeczki do fermentatora ponieważ leciało to praktycznie 2/3h natomiast sama brzeczka była MEGA klarowna przy użyciu 90gram chmielu. Po całym zejściu brzeczki odkryłem że o tyle o ile górą wszytko ładnie szło przez chmiel to od spodu cały filtrator był zatkany ciemnym osadem który był bardzo zbity i odszedł dopiero przy zdrapywaniu nożem. Przy zacieraniu kilka razy przemieszałem słód a stosunek wody do słodu wyniósł 4l/kg , przy wysładzaniu woda znikała mega mega szybko ( nic nie przelewało się przez środkową rurkę teleskopową ) .Mam kilka pytań :

1. Jak właściwie powinno się zacierać ? Mieszać nie mieszać ?

2. Czy podczas chłodzenia również mieszać czy pozwolić na spokojne opadniecie na dno chmielowi ?

3. Jak prawidłowo wysłodzić całość ?

4. Co oprócz prawidłowego mielenia zrobic aby tej maki było jak najmniej ?

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Edytowane przez kaliszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej maszyny nie mam ale :

2. Jak nie będziesz mieszać to dłużej będziesz chłodzić i więcej wody zużyjesz (ryzyko infekcji bo dłużej będziesz schłodzić) .  Spróbuj nie na ful otwierać kran gdzie masz hopstopper. Mniejszy przepływ. 

4.  Zwilży słód wodo.  I odczekaj  około 30 - 60 min.  Będziesz miał lepszą łuskę i mniej mąki.  Tylko nie przesadź z wodo bo rozwalisz śrutownik lub napęd. 

 

Inne sugestie. 

Daj izolacje dobro i grubo. na garnek i rurki. Będziesz mniejszą mocą grzał i nie będziesz przypaleń. 

 

A tak wo gule coś na dnie ci się przypaliło ?

I jeszcze jedno przecież masz w zestawie ramie do wirpula. Włączasz pompę przy schłodzeniu i samo się miesza i chłodzi ? Jak dobrze myślę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, br.an.tr napisał:

Takiej maszyny nie mam ale :

2. Jak nie będziesz mieszać to dłużej będziesz chłodzić i więcej wody zużyjesz (ryzyko infekcji bo dłużej będziesz schłodzić) .  Spróbuj nie na ful otwierać kran gdzie masz hopstopper. Mniejszy przepływ. 

4.  Zwilży słód wodo.  I odczekaj  około 30 - 60 min.  Będziesz miał lepszą łuskę i mniej mąki.  Tylko nie przesadź z wodo bo rozwalisz śrutownik lub napęd. 

 

Inne sugestie. 

Daj izolacje dobro i grubo. na garnek i rurki. Będziesz mniejszą mocą grzał i nie będziesz przypaleń. 

 

A tak wo gule coś na dnie ci się przypaliło ?

I jeszcze jedno przecież masz w zestawie ramie do wirpula. Włączasz pompę przy schłodzeniu i samo się miesza i chłodzi ? Jak dobrze myślę ? 

Właśnie już sam myślałem o podniesieniu wilgotności słodu przed zmieleniem i rzeczywiście to zrobię. O izolacji też już myślałem tylko z czego to zrobić najlepiej ?

Niestety na dnie za pierwszym razem się przypaliła mąka od pszenicznego które bylo zmielone wczesniej pod garnek , za drugim razem zmielilem grubiej i wlasciwie byl taki osad pod filtratorem i cos przywarl ale nie bylo to przypalenie .

 

Tak , dobrze kombinujesz i sam myslalem zeby tak zrobic ale producent filtratora odradza to ponieważ nawet przy malym przepuscie filtr moze sie zatkac chmielem. I teraz nie wiem co robic .. srednio usmiecha mi sie kupowanie hop spidera czy wrzucanie chmielu znowu do worka a poza tym to ramie po to jest zeby to wykorzystac... Generalnie to bede musial jakos probowac powoli to uruchamiać .. sam nie wiem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam izolacje 2 cm z KARIMATA TURYSTYCZNA  ( sto warek i wytrzymuje jak zmodernizuje sprzęt to wymienię ją )  https://allegro.pl/oferta/karimata-turystyczna-z-alu-aluminium-mata-8086809447 taka. Tylko 2 cm jakoś się wydaje że jest mało. Lepiej zrób 3 cm lub więcej.  Bo tak pierwsza 1cm podczas gotowania się zniszczy, się skurczy a pozostałe 2cm będą spełniać swoje zadanie. 

 

Jak producent mówi to prawda. To pożycz od kogoś z okolicy lub dalszej okolicy hop spidera i przetestujesz. Jak nie masz tak ci się przyda kupić. będziesz wrzucał do niego nie tylko chmiel ale też inne dodatki. 

 

Jaki masz  hopstopper  jaka siatka ? rozmiar oczek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej to ogarnę ilozację! A na te chwile to jestem raczej nastawiony na nie z tym hopspiderem bo jednak wydałem troszkę na ten hopstopper i wychodzi na to że musiałbym kupować hopspider tylko pod whirpoola a cena też nie jest mała bo to pewnie jakies 130-170 zł . Hopstopper mam zrobiony od lewatywy z forum i jest mega , rozmiar to chyba 400mikronów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz która możesz spróbować to przy spuszczaniu brzeczki przez hopstopper od razu ustawić dość niski przepływ. Powoduje to że osad na hopstopperze nie zbija się tak mocno jak przy pełnym przepływie, a chmiel stanowi warstwę filtrującą.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mkrawc napisał:

Jedna rzecz która możesz spróbować to przy spuszczaniu brzeczki przez hopstopper od razu ustawić dość niski przepływ. Powoduje to że osad na hopstopperze nie zbija się tak mocno jak przy pełnym przepływie, a chmiel stanowi warstwę filtrującą.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
 

Ale jednak jeżeli chce używać whirpoola to jednak chmielu w brzeczce nie powinno być bo zatka filtrator tak ? Czyli jedynym sensownym rozwiązaniem aby korzystać z whirpoola który jest w coobrze jest używanie hopspidera lub woreczków ? dobrze kombinuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam coobry, wiec nie jestem pewien czy rozumiem o czym piszesz. Chodziło mi ogólnie o użycie hopstopera i moje doświadczenie ze zwykłym garem. Hopstoper ma sens tylko jak chmiel pływa w brzeczce.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.