Skocz do zawartości

Ulepszony Pilsner z Brewkitu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem Paweł, planuje zrobić ulepszonego pilsnera z brewkitu. Proszę pomóżcie, jeśli widzicie jakiś błąd w moim rozumowaniu. Z góry dziękuję. Otóż planuję:

Brewkit Pilsner Coopers

Ekstrakt Słodowy Jasny  1,7kg Bruntal

50g chmielu Saaz

Drożdże dolnej fermentacji - Saflager S-23

Temperatura fermentowania będzie się utrzymywać na poziomie 8-12 stopni C. Moje pytanie kiedy/jak dodać chmiel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega ulepszenie?

 

Kurde jak popatrzyłem na cenę - wiesz, że 4kg słodu na 20l piwa kosztuje z 8zł?

DZIESIĘĆ razy mniej?! Wydawało mi się, że aż takiej różnicy nie ma...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Na czym polega ulepszenie?

 

Kurde jak popatrzyłem na cenę - wiesz, że 4kg słodu na 20l piwa kosztuje z 8zł?

DZIESIĘĆ razy mniej?! Wydawało mi się, że aż takiej różnicy nie ma...

 

Jakub

Bez przeady, 5kg kosztuje okolice 20zl. Jest to o wiele taniej ale juz nie przesadzajmy ze 8zł za 4kg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paweł Kapała napisał:

Cześć, ulepszenie polega na chmieleniu dodatkowym. To moje pierwsze piwo i chce zaczac od brewkita.

A czemu chcesz ulepszac? Brewkit jest juz nachmielony "odpowiednio" na tą warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Suchejroo napisał:

Bez przeady, 5kg kosztuje okolice 20zl. Jest to o wiele taniej ale juz nie przesadzajmy ze 8zł za 4kg :)

 

Tak, pomyłka x2 :) Tak czy owak różnica szokująca tym bardziej że brewkit jest na 10l tak naprawdę...

Dodając cukier żeby zrobić 20l godzimy się na kiepskiej jakości piwo niestety, a dodając ekstrakt słodowy

podnosimy koszt jeszcze wyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

 

Tak, pomyłka x2 :) Tak czy owak różnica szokująca tym bardziej że brewkit jest na 10l tak naprawdę...

Dodając cukier żeby zrobić 20l godzimy się na kiepskiej jakości piwo niestety, a dodając ekstrakt słodowy

podnosimy koszt jeszcze wyżej...

no oczywiście, z tym się zgadzam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał ten chmiel na zimno lub pogotował z ekstraktem przez 5 minut. Albo podzielił po 25g na 5 minut i 25 na zimno. Jeśli gotujesz chmiel, pamiętaj, że potem trzeba brzeczkę szybko schłodzić. Chłodnicą, wymiennikiem ciepła lub dolewając zimną wodę.

A jak nasz możliwość to zacieraj. Kolega @Rolnik Sam w Dolinie dobrze pisze. Ze słodu będzie tańsze i lepsze. 25kg słodu kosztuje 76 złotych z dostawą do domu. Ja osobiście polecam BIAB, bo oszczędza sporo czasu. Ale na pewno pojawią się głosy, że sraczwężyk jest lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, koholet napisał:

Ja bym dał ten chmiel na zimno lub pogotował z ekstraktem przez 5 minut. Albo podzielił po 25g na 5 minut i 25 na zimno. Jeśli gotujesz chmiel, pamiętaj, że potem trzeba brzeczkę szybko schłodzić. Chłodnicą, wymiennikiem ciepła lub dolewając zimną wodę.

A jak nasz możliwość to zacieraj. Kolega @Rolnik Sam w Dolinie dobrze pisze. Ze słodu będzie tańsze i lepsze. 25kg słodu kosztuje 76 złotych z dostawą do domu. Ja osobiście polecam BIAB, bo oszczędza sporo czasu. Ale na pewno pojawią się głosy, że sraczwężyk jest lepszy.

Jeszcze trzeba mieć czym te 25kg słodu ześrutować, domyślam się, że ktoś kto dopiero zaczyna śrutownika nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co zaczynać od 25kg. Na start wystarczy kupić 5kg słodu - będzie na 20l piwka, starczy jeszcze na lodówkę turystyczną, 
filtrator, zaworek. Obstawiam, że w cenie jednego wypasionego brewkitu można kupić słód i sprzęt na pierwsze 20l piwa ze słodu.

Zakładam, że gar do gotowania o pojemności 15l w domu jest. Do tego dwa wiaderka z Castoramy i gra muzyka.

Chłodnica nie jest potrzebna - zamykam wiadro z gorącą brzeczką deklem i zostawiam na noc -
temperatura brzeczki sterylizuje całość i nie ma bata, żeby coś się stało...

 

A do mielenia słodu nieźle nadaje się młynek żarnowy Zelmera. Albo maszynka na korbkę...

Sam ostatnio mieliłem Zelmerem i nie mam uwag - te 2-3kg jakie potrzebuje na raz mieli akurat gdy piję kawę :)

Następny zakup to 25kg słodu Pale Ale nieśrutowanego :)

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, skazi napisał:

Jeszcze trzeba mieć czym te 25kg słodu ześrutować, domyślam się, że ktoś kto dopiero zaczyna śrutownika nie ma :)

Można zamówić ześrutowany, różnica w cenie jest minimalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko powstaje problem z podzieleniem takiego słodu na porcje. Zauważ, że ześrutowany słód dzieli się na frakcje -
jak potrząśniesz workiem to powstaną warstwy łupin, grubszych kawałków, drobnej mąki. Nie, zwykłe zamieszanie
raczej nie załatwia sprawy... Ja robiłem tak, że ześrutowane 5kg wsypywałem do dużego gara, mieszałem i potem

kubkiem dzieliłem na dwie porcje po 2.5 kg - jeden kubek do jednego pojemnika, drugi do drugiego itd. 
Powiedzmy, że wyszło w miarę jednakowo... 
No i ześrutowany słód ma pewnie niższą trwałość niż całe ziarno - choćby aromaty się ulatniają szybciej...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Tak, tylko powstaje problem z podzieleniem takiego słodu na porcje. Zauważ, że ześrutowany słód dzieli się na frakcje -
jak potrząśniesz workiem to powstaną warstwy łupin, grubszych kawałków, drobnej mąki. Nie, zwykłe zamieszanie
raczej nie załatwia sprawy... Ja robiłem tak, że ześrutowane 5kg wsypywałem do dużego gara, mieszałem i potem

kubkiem dzieliłem na dwie porcje po 2.5 kg - jeden kubek do jednego pojemnika, drugi do drugiego itd. 
Powiedzmy, że wyszło w miarę jednakowo... 
No i ześrutowany słód ma pewnie niższą trwałość niż całe ziarno - choćby aromaty się ulatniają szybciej...

 

Jakub

Wiem. Dlatego nie polecam kupować 25kg słodu osobie, które jeszcze nie robiła piwa z zacieraniem i nie wie, czy jej się to w ogóle spodoba i czy będzie chciała dalej praktykować.

 

Mocno odbiegliśmy od tematu wątku - również uważam, że nie ma sensu dodatkowo chmielić. Zrób według instrukcji, odpowiednio przeprowadź fermentację i będziesz naprawdę zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą zaletą robienia piwa z ekstraktów, jest możliwość zrobienia tego w normalnym garnku. 6 -10litrowy wystarczy. 
Ale brewkity to zło. Są drogie, a ich największą wadą są dołączane do zestawu drożdże, z których można zrobić co najwyżej pizzę, bo chleba już się nie da. Jak się doliczy koszt dodatkowych drożdży i chmielu do ceny brewkitu, to wyjdzie, że za te same pieniądze można kupić śrutownik u chińczyków.

Znacznie lepszą opcją jest samodzielne chmielenie ekstraktów słodowych. Lub zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.