Skocz do zawartości

Jakie piwo w letnich temp


Eprom

Rekomendowane odpowiedzi

No ale przecież jest sporo piw górnej fermentacji które można a nawet trzeba fermwntowac powyżej 20'c np saison,belgian pale ale, Foreign Extra Stout itp

Edytowane przez Sumikk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sumikk napisał:

No ale przecież jest sporo piw górnej fermentacji które można a nawet trzeba fermwntowac powyżej 20'c np saison,belgian pale ale, Foreign Extra Stout itp

 

Uważaj co piszesz ;) zaraz krytyka ruszy z kopyta :)

Wracając do tematu, polecam zrobić piwa na kveikach, takie style, które nie wymagają "specjalnych" drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Eprom napisał:

Czy są jakieś piwka do zrobienia które mogą fermentowac w temperaturach 20-23st C? 

Jak lubisz piwa w stylu ipa itd. to polecam robić je na drożdżach kveik. Chłodzisz brzeczke do 35C, wrzucasz drożdże i za tydzień, dwa butelkujesz. Nie martwisz się o temperaturę fermentacji. 

Niektóre szczepy drożdży belgijskich też dobrze się zachowują w tym zakresie temperatur. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sumikk napisał:

No ale przecież jest sporo piw górnej fermentacji które można a nawet trzeba fermwntowac powyżej 20'c np saison,belgian pale ale, Foreign Extra Stout itp

 

Tyle tylko, że i tak zazwyczaj zaczynasz w niższej temperaturze, a kończysz powyżej 20°C. Bez kontroli temperatury można mieć ze 26-27° na starcie i tendencję spadkową, co zazwyczaj nie wróży dobrze.

 

2 godziny temu, sredstvom napisał:

Krytyka jak krytyka, ale w 20-22 stopniach (fermentacji, nie otoczenia) wychodzil mi calkiem przyzwoity witek.

 

No właśnie, fermentacji, a tu mamy 20-23°C otoczenia. Czyli pozostają właściwie tylko kveiki (to i tak dobrze, że są, kilka lat temu w tej temperaturze nie byłoby niczego :P).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, anatom napisał:

Jak lubisz piwa w stylu ipa itd. to polecam robić je na drożdżach kveik. Chłodzisz brzeczke do 35C, wrzucasz drożdże i za tydzień, dwa butelkujesz. Nie martwisz się o temperaturę fermentacji. 

Niektóre szczepy drożdży belgijskich też dobrze się zachowują w tym zakresie temperatur. 

 

Gdzie mogę znaleźć przepis na takie piwko, z chęcią bym spróbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum w zapiskach. Pewnie jest tam sporo receptur z użyciem kveikow. 

Ewentualnie poszukaj albo ułóż recepturę na jakąś ipke z odpowiednim zasypem i chmieleniem. Tylko zadaj odpowiednie drożdże Kveik. 

 

Ja np. robiłem ostatnio coś takiego:

12,5 blg

Pale ale 85%

Pszeniczny 13%

Karmelowy 25ebc 2%

(możesz dać 100% pale albo pilznenski) 

Drożdże framgarden wlp4051

 

Zacieranie 67C

Mash out 76C

Wysladzanie

 

Gotowanie 60 min

Goryczka 40IBU

Chmielenie:

Po wyłączeniu palnika 25g citra i mosaic 

Na whirlpool 25min w 80C 25g citra i mosaic

 

Chłodzenie do 35C i zadanie drożdży. Fermentor stał w domu bez kontroli temperatury. 

Fermentacja dwa tygodnie do 2,2 blg

Bez chmielenia na zimno. 

Estry od drożdży uzupełniły się z estrami od chmieli amerykańskich. 

Żadnych niechcianych aromatów typu fuzle, rozpuszczalniki czy inne siarkowodory. 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Eprom napisał:

Dzieki za wskazówki, jeszcze w sumiem mam piwniczke gdzie panuja temp 14-15 st, wiec chyba mozna i tam cos zdziałać.

 

Idealna temperatura na początek fermentacji do wielu szczepów górnej. Pod koniec tylko będzie warto przenieść do cieplejszego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Eprom napisał:

to nie są drożdże piekarskie

Na tyle na ile się orientuję, kveiki były używane i do fermentacji piw i zaczyniania chleba.

A pizze kiedyś zrobiłem na przeterminowanych Lallemand Windsor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Eprom napisał:

Znalazlem fm53 i zamówiłem, a ten lallemand to nie są drożdże piekarskie?

Nie, to są Saccharomyces Cerevisiae. Chleb i pizze można też na tym machnąć. Pewnie i ciasto drożdżowe z rabarbarem by wyszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.