Skocz do zawartości

PROBLEM Z WARZENIEM PSZENICZNEGO PIWA


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

Po dzisiejszej nieudanej przygodzie z warzeniem piwa. Mam pare pytan. 

1. Warzyłem z zestawu https://twojbrowar.pl/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/717-prawdziwe-pszeniczne-zestaw-surowcow-na-piwo-domowe.html

2. Mój problem wyglada następująco użyłem 12 litrów wody a samej brzeczku wyszło mi 5 litrów i nie mam pojęcia co się stało

3. Opisze krok po kroku jak robiłem piwko:

a) Gotowałam najpierw przez godzinę odpowiednio w temperaturze 45, 65 i 72 stopni

b) Sprawdziłem jodem i wyszło ciemne zabarwienie

c) Odfiltrowalem brzeczke

d) Ostudzilem brzeczke i zmierzylem BLG. Wyszło 16 nie wiem czy dobrze

e ) Zacząłem gotować brzeczke z chmielem 

f) Odfiltrowalem 

g) Wystudziłem brzeczke i czekam

Moje główne zmartwienie: Dlaczego wyszło tylko 5 litrów brzeczki przed fernentacja

Podrawiam

Edytowane przez Szymek12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki racja zapomniałem o wysladzaniu zrobiłem to 3 razy i wydawało mi się ze jest dobrze a odnośnie schladzania to schlodzilem piwo do 20 stopni żeby zbadać jego BLG tak było w instrukcji. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i liczę na ich jak największą ilość ponieważ to był mój pierwszy raz. 

Pozdrawiam

Piwko ma 17 BLG właśnie a powinno 12 z tego co wiem  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Szymek12 napisał:

W okolicach 15 litrów było. I Przepraszam za błędy w nazwie tematu ale nie mam pojęcia jak go edytować już 

NIe ma szans wygotować w godzinę z 15l aż 10l. Chyba że miałeś tyle strat to  mimo wszystko. 1kg słodu mniej więcej chłonie 1l wody. Przy 4kg słodu powinieneś użyć około 12-14l wody do zacierania oraz zapewne 14-16l wody do wysładzania. Po wygotowaniu, stratach oraz stratach w słodzie powinieneś mieć mniej więcej 20l. A mam nadzieję, że nie chłodziłeś całej brzeczki by sprawdzić BLG, tylko pobrałeś próbkę i ją schłodziłes. 

 

Póki nie napiszesz ile litrów dokładnie wody użyłeś do wysładzania i w każdym etapie to cięzko Ci pomóc.

 

Mi to wygląda jakbyś w ogóle nie wysładzał, zacierał, odebrał 8l brzeczki przedniej i zagtował to i otrzymał 5l :)

 

Po wysładzaniu pownieneś mieć z 25l brzeczki 9-10 BLG

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Dzięki za pomoc. Wszystko się chyba wyjaśniło. Na samym początku uzylem 12 litrow wody do gotowania a do wysladzania uzylem 4 litrow to chyba dużo za mało jak czytam przez to wyszlo tak mało brzeczki. Nie przeczytalem wczesniej nic na forum a w dolaczonej instrukcji nie bylo ile trze a uzyyc wody do wysladzania i dlatego to tak wyszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Szymek12 napisał:

Mam 2 pytania:

a) Czy to coś co zrobiłem będzie zdatne do wypicia ?

b) Czyli do wysladzania trzeba użyć gdzieś z 14 litrów wody ?

Pozdrawiam

a) tak, piwo będzie mocniejsze po prostu, może mieć nawet 8% alkoholu

b) tak, to zależy, nauczysz się z czasem - używaj kalkulatorów piwowarskich

c) używaj edycji postów zamaist pisać jeden pod drugim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Jak wyszła próba jodowa pozytywnie to mozesz mieć problem. Napisz dokładnie jak zacierales.
Ad 2. Wysladza się do momentu, gdy to co odbierasz ma 2Blg, jak będziesz wysladzal za długo, można wypłukać z zacieru garbniki i inne związki niekorzystnie wpływające na gotowe piwo.

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Szymek12 napisał:

Mam 2 pytania:

a) Czy to coś co zrobiłem będzie zdatne do wypicia ?

b) Czyli do wysladzania trzeba użyć gdzieś z 14 litrów wody ?

Pozdrawiam

Instrukcji do zestawu nie dali? Tam na pewno jest napisane ile trzeba wody do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robert87 napisał:

Ad 1. Jak wyszła próba jodowa pozytywnie to mozesz mieć problem. Napisz dokładnie jak zacierales.
Ad 2. Wysladza się do momentu, gdy to co odbierasz ma 2Blg, jak będziesz wysladzal za długo, można wypłukać z zacieru garbniki i inne związki niekorzystnie wpływające na gotowe piwo.

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
 

Zacieranie wyglądało nastepujaco:

A) Zagotowałem wode do 45 stopni wsypałem pszenicę i gotowałem 10 minut

B) Zwiekszylem temperature wody do 65 stopni i gotowalem tak 30 minut

C) Później do 72 stopni gotowałem 40 minut 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazde słowo "gotowałem" zamień na "zacieralem" - niech wejdzie Ci w nawyk default_wink.png

W którym momencie zrobiłeś próbę jodowa?

Kiedy dodałeś resztę słodów?

 

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Podstaw Twój proces do tego wzoru:

 

Zagrzałem x litrow wody do x stopni i dodałem x słódu pszenicznego.

Podniosłem temperaturę do x stopni i dodalem słody x w ilości x.

Zacieralem całość w x temperaturze przez x czasu.

Podniosłem temperaturę do x stopni i zacieralem całość przez x czasu.

Zrobiłem próbę jodowa z wynikiem x (ciemny lub jasny wynik)

Przeniosłem zacier do kadzi filtracyjnej (lub nie przeniosłem) i przeprowadziłem filtrację i wysladzanie woda o temperaturze x stopni w ilości x litrow.

Zagotowałem brzeczkę w ilości x litrow i gotowałem x minut dodając chmiele w ilości x w minucie gotowania x.

Schlodzilem x litrow brzeczki do temperatury x i zadałem x drozdzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagrzałem 12 litrow wody do 45 stopni i dodałem 4 kg słódu pszenicznego czyli cały który byk w zestawie.

Podniosłem temperaturę do 65 stopni i gotowałam według wskazań

Zacieralem całość w temperaturze 72 stopni przez 45 minut

Podniosłem temperaturę do 78 stopni i zacieralem całość przez 10 minut.

Zrobiłem próbę jodowa z wynikiem ciemnym

Przeniosłem zacier do kadzi filtracyjnej i przeprowadziłem filtrację i wysladzanie woda o temperaturze 80 stopni w ilości 3 litrow.

Zagotowałem brzeczkę w ilości 9 litrow i gotowałem 60 minut dodając chmiele w ilości 20 gram na poczatku gotowania

Schlodzilem 5 litrow brzeczki do temperatury 20 stopni i zadałem saszetke drozdzy

  •  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Szymek12 napisał:

Przeniosłem zacier do kadzi filtracyjnej i przeprowadziłem filtrację i wysladzanie woda o temperaturze 80 stopni w ilości 3 litrow.

 

Tutaj masz odpowiedź. Wysładzałeś zbyt małą ilością wody i dlatego dostałeś dużo mniej gotowej brzeczki, niż planowo, ale za to ze znacznie wyższym BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szymek12 napisał:

Zagrzałem 12 litrow wody do 45 stopni i dodałem 4 kg słódu pszenicznego czyli cały który byk w zestawie.

Podniosłem temperaturę do 65 stopni i gotowałam według wskazań

Zacieralem całość w temperaturze 72 stopni przez 45 minut

Podniosłem temperaturę do 78 stopni i zacieralem całość przez 10 minut.

Zrobiłem próbę jodowa z wynikiem ciemnym

Przeniosłem zacier do kadzi filtracyjnej i przeprowadziłem filtrację i wysladzanie woda o temperaturze 80 stopni w ilości 3 litrow.

Zagotowałem brzeczkę w ilości 9 litrow i gotowałem 60 minut dodając chmiele w ilości 20 gram na poczatku gotowania

Schlodzilem 5 litrow brzeczki do temperatury 20 stopni i zadałem saszetke drozdzy

  •  

Dodatkowo probe jodową się robi do momentu aż nie będzie się zabarwiało na ciemny kolor. To kolejny błąd. Oznacza że masz dalej skrobię w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szymek12 napisał:

Zagrzałem 12 litrow wody do 45 stopni i dodałem 4 kg słódu pszenicznego czyli cały który byk w zestawie.

Podniosłem temperaturę do 65 stopni i gotowałam według wskazań

Zacieralem całość w temperaturze 72 stopni przez 45 minut

Podniosłem temperaturę do 78 stopni i zacieralem całość przez 10 minut.

Zrobiłem próbę jodowa z wynikiem ciemnym

Przeniosłem zacier do kadzi filtracyjnej i przeprowadziłem filtrację i wysladzanie woda o temperaturze 80 stopni w ilości 3 litrow.

Zagotowałem brzeczkę w ilości 9 litrow i gotowałem 60 minut dodając chmiele w ilości 20 gram na poczatku gotowania

Schlodzilem 5 litrow brzeczki do temperatury 20 stopni i zadałem saszetke drozdzy

  •  

Bardzo chaotycznie piszesz, nie rozumiem o co chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedem osób mu pisze o złym używaniu słowa „gotowałem” a on dalej swoje. 

Przeczytaj na wikipedii definicję gotowania/wrzenia. 

Słód który wrzuciłeś na pewno nie był w 100% pszeniczny (prawdopodobnie pół na pół pszeniczny i pilzneński).

Jeszcze kilka pytań: do ilu schłodziłeś brzeczkę przed zadaniem drożdży? W jaką temperaturę wstawiłeś to? Uwadniałeś wcześniej drożdże? Jeśli tak to jak długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 30.05.2020 o 15:56, tortoise napisał:

Tutaj masz odpowiedź. Wysładzałeś zbyt małą ilością wody i dlatego dostałeś dużo mniej gotowej brzeczki, niż planowo, ale za to ze znacznie wyższym BLG.

 

Z tym "znacznie" to bym był ostrożny. Większość cukrów fermentowalnych (o ile w ogóle były tam cukry fermentowalne, wziąwszy pod uwagę wynik próby jodowej) pewnie zostało w zacierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.