Jump to content

klarowne piwo w butelce


slotish
 Share

Recommended Posts

Witam

Wczoraj zlałem moje polskie ale na drożdżach wlp029 Koelsch. Warka była klarownie czysta, co mnie bardzo cieszyło, dzisiaj nabieram wątpliwości. Zawsze po jednym dniu siedzenia w butelkach piwo mętniało a na dnie zbierała się warstwa drożdży, tym razem jest inaczej. Teraz gdy myślę o całej sprawie wydaję mi się, że mogłem popełnić błąd przenosząc fermentor do piwnicy. Podczas upałów było tam 20 stopni, ale przedwczoraj temperatura spadła na jeden dzień i być może to sklarowało piwo. Co mogę zrobić jeśli piwo nie ruszy w butelkach?

Link to comment
Share on other sites

pomijając oczywiście czas potrzebny do nagazowania.

Gdy w butelce mam tyle drożdży, że po wyklarowaniu robi się tylko lekka mgiełka, piwo i po miesiącu jest kiepsko nagazowane, gdy osadu jest ok niecałego milimetra (w rogu między ścianką i dnem) piwo po tygodniu jest nagazowane. To oczywiście nie reguła tylko moje obserwacje. Znaczenie ma też temperatura przevhowywania butelki

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Teraz tak na spokojnie myślę, że rzeczywiście spanikowałem - bo przecież nawet żelatyna nie zapobiegnie nagazowaniu się piwa. Czy zatem sensowne jest po skończonej cichej przenieść piwo na 2 dni do piwnicy aby drożdże opadły na dno i maksymalnie wyklarować piwo? To takie pytanie na przyszłość :beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.