Jump to content
Sign in to follow this  
tamtomasz

Pomoc z rosanke

Recommended Posts

Planuję uwarzyć piwo w stylu rosanke i chciałbym poprosić o pomoc z dopracowaniem receptury. Kieruję się wytycznymi z PSPD (link). Z wytycznych wynika, że mam bardzo duże pole do popisu jeśli chodzi o skład. Może ktoś ma już jakąś sprawdzoną recepturę to niech podeśle.

Myślę o czymś takim

Zasyp:
Vienna - 50%
Pszenica munich - 15%
Słód żytni - 10%
Karmelowy 9 EBC - 10%
Melanoidynowy - 5%
Płatki jęczmienne - 5%
Płatki owsiane - 5%

Mam zamiar użyć 4,5 kg na 20 l, nie wiem, czy nie wyjdzie trochę za duża gęstość, z tego co rozumiem to ma być takie sesyjne piwo. Kolor coś w granicach 22 EBC.

Chmielenie:
Marynka - 20 g na 60 minut, tak tylko, żeby nadać trochę goryczki, ale nie za dużo.

Z chmieleniem mam najwięcej wątpliwości, bo chciałem pododawać zioła, ale jeszcze nie robiłem piwa z ziołami, tylko wermuty. Mam na stanie rumianek, szałwię, ostropest, kardamom, dzięgiel, piołun, rozmaryn, melisę, gorczycę, anyż, i nie wiem, co jeszcze, takie typowe kuchenne rzeczy jak cynamon, papryka itp. oczywiście również. Nada się coś z tego? Widziałem, że głównie jałowiec ludzie dodają. Mam sprawdzoną mieszankę do wermutu z wina ryżowego, ale w przypadku piwa to się chyba nie sprawdzi. 

Drożdże SafAle T-58.

Z góry dzięki za pomoc.