Skocz do zawartości

Cold crash


Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, wrzoniu1981 napisał:

Witam, mam pytanie czy po cold crash-u można piwo od razu butelkować, czy poczekać aż się ogrzeje, jeśli tak to mniej więcej jaka temp?

Chmielić na zimno przed czy po cold crash-u bo różnie ludzie zelacają. Moje piwo to milkshake ipa z mago.

Dziękuję za odpowiedź.  

 

Wg mnie ogrzewanie po nie ma sensu, przecież schładzamy po to, żeby przed samym butelkowaniem jak najwięcej opadło nam na dno. Chmielić można przed lub w trakcie, zależy, jak długi planujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z cold crash duże nie są, ot kilka razy wystawiłem fermentor na balkon, ale rozlew piwa jest lepszy kiedy piwo jest chłodne, bo mniej się pieni. Zatem nie ma co czekać, aż się nagrzeje.

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kroki postępowania u mnie są następujące:

1. Fermentacja cicha kilka do kilkunastu dni żeby się trochę wyklarowało.

2. Dodanie chmieli na zimno na około 3 dni w temperaturze około 17-18°C.

3. Cold crash w lodówce lub na zewnątrz i temperatury mogą być nawet od -5°C do 7°C i nic się nie stanie, preferuje temperatury bliskie 0 °C.

4. Butelkowanie w temperaturze cold crash ale ilość cukru dajesz w takiej ilości jak dla najwyższej temperatury fermentacji burzliwej.

5. Zostawienie piwa na nagazowanie w temperaturze około 17-20°C.

6. Delektowanie się swoim schłodzonym wcześniej piwem.

Edytowane przez BROWAR KWARTA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 30 warek wszystkie wstawiam na parę dni do chłodni +4, bo mam taką możliwość. Tzn +4 to ona jest z nazwy - latem było nawet +6, a teraz jakieś +3. Piwa szybciej się klarują. W chłodni z fermentora ostrożnie dekantuję na ciepły syrop z cukru do refermentacji, mieszam i butelkuję. Butelki gazują z parodniowym opóźnieniem. Po nagazowaniu w pomieszczeniu 19°C wracają do +4, gdzie czekają na wyszynk. Klarują się szybko, dojrzewają powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.