Skocz do zawartości

Alternatywa dla Wyeast 3278 Belgian Lambic Blend


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Na przełomie października oraz listopada zamierzam zrobić lambic'a. Drożdże których chcę użyć to Safbrew S-33 oraz Wyeast 3278 Belgian Lambic Blend.

I o ile te pierwsze już mam, to z tymi drugimi mam problem. :/

Mają, bądź też mieli je, w ofercie twojbrowar.pl oraz marxam.pl. Skontaktowałem się z nimi i z tego co udało mi się ustalić, czy to z powodu koronowirusa czy obecnej pogody/pory ruku, drożdży nie mają albo mają z krótkim terminem. I w najbliższym terminie nowych dostaw mieć nie będę.

Jest jeszcze sporo czasu, więc mogę się zastanowić "co dalej", ale myślę już, ewentualnie, nad alternatywą.

Czy WLP653 Brettanomyces lambicus były by o.k.? Może znacie coś innego, lepszego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ksiegarz5 napisał:

Czy WLP653 Brettanomyces lambicus były by o.k.? Może znacie coś innego, lepszego?

 

niestety nie, w blendzie Wyeast 3278 Belgian Lambic Blend  masz jeszcze lacto i pedio a WLP653 to same bretty

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leonzn -> Dziękuję za odpowiedź.

Że bretty tam są, to wiedziałem. Liczyłem, że mimo wszystko będą się do lambic'a nadawać ... :(

Znasz może coś innego?

 

Od marxam.pl dostałem linka, więc tym się sugerowałem.

https://www.whitelabs.com/yeast-bank?show=yeasts&type=Lambic&tid=392

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ksiegarz5 napisał:

Że bretty tam są, to wiedziałem. Liczyłem, że mimo wszystko będą się do lambic'a nadawać ... :(

 

moglbys zastosować Wyeast 3763 Roeselare Ale Blend lub melange ale widze ze tez nie sa dostepne, nic innego nie znam

ew zrobilbym tak - na wtornej sypnal lacto z jakiegos probiotyka i dodal brett np WLP653 (sam tak robilem), potem dodal dregi z jakiejs butelki po lambiku lub dolal troche młodego lub fermentującego jeszcze lambika jak Ci sie uda skądś skolowac

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ksiegarz5 napisał:

Uuu. To na razie za wysokie progi dla mnie ...

 

niestety jest problem z tymi blendami, sam kupuje kilka paczek jak tylko sie pojawiaja

jesli nie mam robie jak wyzej dodaje lacto i 200-300 ml lambika ktory juz jest jakis czas na wtornej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ksiegarz5 napisał:

Lambika jeszcze nie robiłem. W tym roku chcę/chciałem ruszyć z belgijskimi/pszenicznymi piwami.

 

to moze zacznij od piw brettowych lub jakas klasyka belgijska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ksiegarz5 napisał:

Mam już wszystko oprócz drożdży na drugą fermentację oraz wiśni ...

 

mozesz zrobic piwo bretowe nie bedace lambikiem ze świetnym rezultatem

poczytaj ten blog http://www.beerfreak.pl/

zrob podstawkę na s33 a potem dodaj WLP653 i wisnie (min miesiac) i tez będzie git

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ksiegarz5 napisał:

Musiałbym się zastanowić. Lambika piłem, piwa z brettami jeszcze nie ...

Mam nastawione piwo na wy3278. Jak zabutelkuję to mogę Ci podesłać butelczynę, to sobie odzyskasz drożdże, ale wiem tylko co z tego wyszło, bo piwo stoi drugi rok i nie zaglądałem do niego jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gawron -> Dziękuję za odpowiedź.

Jest to ciekawy pomysł. Odzyskać albo, ewentualnie, dodać całą butelkę od ciebie, razem z drożdżami. 

Z tego co kojarzę, jakiś browar rzemieślniczy tak zrobił w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.