Skocz do zawartości

Dezynfekcja wymiennika płytowego


Bartek Kmita

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Ostatnimi czasy zakupiłem wymiennik 30-płytowy do chłodzenia brzeczki. Wczoraj użyłem go pierwszy raz i chłodzenie poszło bardzo sprawnie.

Zastanawiam się w jaki sposób najlepiej go zdezynfekować. Czy użycie OXI nie sprawi, że miedź się utleni? Jak z innymi środkami typu star san? Czy w grę wchodzi tylko wysoka temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

7 godzin temu, anteks napisał:

Tu czy też na FB można zauważyć wysyp koronawirusowego piwowarstwa :)

Myślę, że należy się cieszyć ze wzrostu piwowarskiej społeczności :) 

 

7 godzin temu, quadi napisał:

Używanie wyszukiwarki nie boli....

 

 

Tak się składa, że czytałem ten wątek przed zadaniem pytania. 

Nie odpowiada on jednak na część pytań zadanych w temacie tj. o reakcyjność tych środków z miedzią.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużego doświadczenia jeszcze z wymiennikiem nie mam ale po warzeniu przyda się NAOH + kwasek cytrynowy (do neutralizacji) do rozpuszczenia farfocli. Przed użyciem OXI  i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podepnę się pod te temat żeby nie zakładać nowego wątku.

Od kilku warek stosuję wymienni płytowy. Po każdym użyciu przepłukiwanie w obu kierunkach gorącą wodą a przed użyciem Starsan.

Dwa razy potraktowałem go już NaOH + przepłukanie wodą +  Starsan. W obu przypadkach przy wylewaniu sody zmienił się kolor z przeźroczystego płyny na ciemno brązowy, szary.

Pytanie czy to soda wchodzi w reakcję z lutami (wymienni nierdzewny ale płyty lutowane) i stąd ten kolor czy miałem tak zanieczyszczony wymienni pozostałościami po poprzednich warkach?

Miał już ktoś taki przypadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.