Skocz do zawartości

Część #0 - Sterownik kontroli temperatury zacierania oraz fermentacji - 2in1


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

na wstępie polecam ten "artykuł" do kawy - będzie długo. Wiele osób z facebook'owej grupy Jewarzka oraz grupy związanej z kotłami elektrycznymi poprosiło mnie o ewentualne przygotowanie sterowników, który zaprezentowałem jako efekt mojej zaległej pracy magisterskiej. Projekt trochę rozbudowałem, by Wam badziewia nie pokazywać. Wcześniej nie było doprowadzone zasilanie bezpośrednio do sterownika. Teraz jest już wszystko od A do Z i mogę Wam zaprezentować jego działanie. Nie jestem w stanie czasowo realizować takich sterowników, lecz postanowiłem by prawie w 100% podzielić się z Wami rezultatem mojej kilku miesięcznej batalii.  Jest już kilka sterowników na forum, lecz mój pokażę Wam krok po kroku, porządnie na tyle ile będę potrafił. Z góry przepraszam za może ewentualne błędy w połączeniu instalacji - nie jestem elektrykiem, a robotykiem.

 

Na wstępie kilka słów o sterowniku. Jest to dokładnie adaptacyjny sterownik PID mający na celu ustabilizowanie temperatury zacieru w procesie warzenia piwa. Nazwa może przerażać lecz nie jest to AŻ tak bardzo skomplikowane. Efektem pracy było utrzymanie temperatury z oscylacjami nie przekraczającymi 0.3°C. Sterownik ma możliwość dodania kilku przepisów, edycji ich oraz zacierania - wszystko będzie zaprezentowane poniżej.

 

Moja historia wygląda tak, że kupiłem Coobre CB3, wpiąłem się w grzałki, zrezygnowałem z gotowego sterownika i zaimplementowałem własny. W Coobrze denerwowało mnie to, że nie widzę wszystkich informacji na raz - muszę czekać, aż się przewiną. Tak wiem, jest już Coobra PRO, która pozwala na zaobserwowanie wszystkich informacji, ale byłem pierwszy :) Dodatkowo w celu rozbudowy browaru domowego zdecydowałem się na dodanie funkcji kontroli temperatury fermentacji - tu akurat sterownik działa z użyciem temperatury zadanej oraz histerezy ustawianej przez użytkownika. 

 

Możliwe wykorzystanie sterownika - gdzie go użyć oraz jego funkcje:

- kontrola temperatury zacierania - Sterownik będzie działał zarówno w kotłach automatycznych jak i zwykłych garach z użyciem grzałki elektrycznej wkładanej do zacieru. 

- kontrola temperatury fermentacji - możliwa równoczesna kontrola chłodzeniem (lodówka) oraz grzaniem (pas grzewczy)

- kontrola temperatury przy zakwaszaniu - możemy podpiąć pas grzewczy i utrzymywać temperaturę 30-40°C nieprzerwanie przez wymagany czas

Na pewno znajdziecie więcej zastosowań takiego sterownika :)

 

Planuję zaprezentować Wam kilku częściowy poradnik DYI jak wykonać taki sterownik. Temat jest bardzo rozległy, więc artykuł będzie składał z kilku części:
Część #0 - Wstęp, prezentacja sterownika oraz jego działanie

Część #1 - Elektronika, podłączenia instalacji, opis elementów, koszty 

Część #2 - programowanie Arduino - ogólny zarys konfiguracji czujnika temperatury DS18B20, programowanie prostych programów działających na histerezie 

Część #3 - programowanie ekranu Nextion - projekt wykorzystuje ekran dotykowy, z graficznym układem GUI, jest w pełni programowalny

Część #4 - teoria odnośnie technik sterowania - sterownik PID oraz sterownik adaptacyjny

 

Oczywiście Część #4 jest pewnie do wyrzucenia - nie wiem czy kogoś będzie interesowało pokrótce co się dzieje w sterowniku, z czym się to je. Reszta części tez jest tematem elastycznym - kwestia co chcecie się dowiedzieć.

 

Jak wiadomo, jeśli ktoś chce zrealizować taki sterownik - jest "gadżeciarzem". Mój sterownik posiada takie elementy, które nie są bardzo potrzebne, lecz posiadanie ich znacznie ułatwia pracę oraz wygląda bardzo przyjemnie. Takim elementem jest między innymi ekran dotykowy Nextion 3,2". W moim projekcie stosuję taki ekran - można użyć jakiegokolwiek wyświetlacza i dostosować do Waszych potrzeb. Projekt podzielony jest na części, abyście mogli np. nie używać ekranu który ja użyłem, dodać inny własny, który chcecie i dalej możecie korzystać z pozostałych części  projektu i wszystko będzie działało. 

 

Dobra tyle słowem wstępu, mam nadzieję, że ktoś dotrwał - czas na prezentację sterownika.  Nie będę opisywał zdjęć za bardzo - wszystko widać krok po kroku. 

 

 

image.png.ab489bf5c13df2fa35e87ad233cd2843.png

Rys.1 Ekran powitalny 

 

image.png.95b03d74bd3760979a87736a52d0f8ea.png

Rys.2 Lista przepisów - możemy je edytować lub wcisnąć podgląd i od razu przejść do wykonywania wybranego przepisu.

 

image.png.834cec54c5fc203590c92f408962fc1a.png

Rys.3 Edycja przepisu PALE ALE  i dodanie przerw zacierania.

 

image.png.c2f622f5990ed9181db8e417c9c7541d.png

Rys. 4 Ustawienie czasu gotowania oraz czasów chmielenia

 

image.png.02ffa04031263d4a29650f4e05a88850.png

Rys.5 Podgląd przepisu - widzimy go również po edycji. Z tego miejsca możemy wystartować działanie sterownika.

 

image.png.7bb6ab1103a0cfe6419dffd854557c9f.png

Rys.6 Sterownik wystartowany. Pojawia się tu temperatura zadana, aktualna z czujnika oraz czas kolejno w minutach i sekundach do końca przerwy. Można zresetować działanie sterownika - powróci do wykonywania pierwszej przerwy. Możliwy jest również wybranie trybów pracy (domyślnie automatyczny).

 

image.png.330f7de995c112d9ab046c30168a5657.png

Rys. 7 Tryby pracy sterownika - możemy wybrać tryb manualny (np. jak niewystarczająco gotuje się brzeczka) i ustawić manualnie moc grzałek od 0-100% z dokładnością mniejszą niż 0.5%.

Zakres 0 - 255.

 

image.png.328652b0ecc9b1d6544b7daa142cd209.png

Rys.8 Wygląd działającego sterownika podpiętego bezpośrednio pod Coobra CB3.
 

image.png

 

Rys.9 Kontrola fermentacji - niestety ekran jest inteligentny na tyle, że nie można wyświetlać liczb zmiennoprzecinkowych. Trochę to zmienię by wyświetlało mimo to nie tylko liczby całkowite. (zniknął gdzieś przycisk COFNIJ oraz ON/OFF który zobaczycie w zdjęciach sterownika).

 

Wykonałem na tym sterowniku warkę z powodzeniem. Nie ukrywam, że teraz już z niego nie korzystam, bo wykorzystuje go głównie do kontroli temperatury fermentacji - działa z lodówką od 2 dni (06.06.2020) :) Więc polecam go do kotłów, gdy ktoś nie posiada np. elektroniki w kotle, bądź kupił uszkodzony kocioł bez sterownika.  

 

Przedstawiam Wam również wykres z przebiegiem temperatury przy zaimplementowanym sterowniku PID w kotle Coobra CB3 - myslę, że efekt jest co najmniej zadowalający.

 

image.png.922efb443855e03c3dfadc29ff41605b.png

Sterownik powyżej zaprezentowałem na wcześniej wspomnianych grupach. Zdecydowałem udostępnić te informacje, lecz wcześniej trzeba było rozbudować to "pudło". Sterownik korzystał z zasilania Coobry - zrobiłem jednak wersje rozbudowaną z osobnym zasilaniem doprowadzanym do sterownika i zasilającym 3 gniazda 230V oraz Arduino Uno. Myslę, że wyszło fajnie, efekty zmian poniżej:

 

image.png.f6dc0a8f512f876f25a29a4b131b69c6.png

 

 

 

image.png.327338bb3b716f0ce4c347c6559c3e2c.png

 

image.png.6e84463c2030c2de1af23a9ad41152d7.png

 

image.png.1906c17cba42d0b8e64e33b4803ec6a5.png

 

image.png.00f22f30f04c476b490951dce66c005c.png

 

image.png.2fe2bd51a36d74cec7a53c396725222a.png

 

Jak widać sterownik znacząco sięzmienił - nowy box, potrójne gniazdo 230V, doprowadzone zasilanie etc. Wszystkiego dowiecie się w kolejnych częściach.

 

Poniżej przedstawiam Wam również film prezentujący działanie sterownika. W pierwszej części działanie sterownika i załączanie przekaźników SSR - patrzcie na zapalające się diody. Druga część to przegląd sterownika na ekranie dotykowym, natomiast ostatnia część to sterownik podłączony do lodówki. 

 

Sterownik kontroli temperatury - film YT

 

Mam nadzieje, że Wam się podoba - czekam na opinie - pozytywne jak i negatywne. Zachęcam do komentowania i podrzucania pomysłów do rozbudowy.

Mam jeszcze kupione do Arduino ESP by kontrolować temperaturę przez WIFI. Zależy mi na tym szczególnie, ponieważ pracuje w 100% delegacyjnie i mógłbym z hotelu w Niemczech zmieniać temperaturę mojego piwerka. Kilak pomysłów juz też mam na udoskonalenie. Czekam na wasze również. 

 

Pozdro! 

 

 

Edytowane przez Suchejroo
EDIT 1 - usunięcie zbędnych zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś takiego gotowego na ESP, typowo do kontroli fermentacji masz brewpiless i jest też brewmaniac, teoretycznie na jednym setupie można używać obydowch. Nie jest to na pewno gotowy projekt ale jest na takim etapie że można spokojnie używać. Brewpiless ma sterowanie mqtt więc możesz sobie z hotelu sterować lodówka. Jest open source więc zawsze możesz forkowac projekt i przerobić na swoje potrzeby lub rozwijać razem z autorem. Po co robić wsyztsko od zera to co istnieje i nie różni się funcjonalnascia. Kolega Thorakk z anglojęzycznego forum też ma swojego forka brewpi ale działa razem w połączeniu z malina jako serwera. Wtedy możesz mieć sporo takich ESP podpiętych do maliny więc kontrolować wiele na raz. 

 

Drugi projekt oparty typowo na malinie (raspberry pi) to craftbeerpi. Jest dość zaawansowany oparty chyba na Pythonie. Ma różne pluginy i można używać zarówno do zacierania jak i fermentacji, jest chyba nawet plugin do łączenia z ESP bezprzewodowo 

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gwynbleidd napisał:

Jest coś takiego gotowego na ESP, typowo do kontroli fermentacji masz brewpiless i jest też brewmaniac, teoretycznie na jednym setupie można używać obydowch. Nie jest to na pewno gotowy projekt ale jest na takim etapie że można spokojnie używać. Brewpiless ma sterowanie mqtt więc możesz sobie z hotelu sterować lodówka. Jest open source więc zawsze możesz forkowac projekt i przerobić na swoje potrzeby lub rozwijać razem z autorem. Po co robić wsyztsko od zera to co istnieje i nie różni się funcjonalnascia. Kolega Thorakk z anglojęzycznego forum też ma swojego forka brewpi ale działa razem w połączeniu z malina jako serwera. Wtedy możesz mieć sporo takich ESP podpiętych do maliny więc kontrolować wiele na raz. 

 

Drugi projekt oparty typowo na malinie (raspberry pi) to craftbeerpi. Jest dość zaawansowany oparty chyba na Pythonie. Ma różne pluginy i można używać zarówno do zacierania jak i fermentacji, jest chyba nawet plugin do łączenia z ESP bezprzewodowo 

No to korzystaj z tego co jest dostępne, ja udostępniam swoje wywody i jeśli chociaż jedna osoba skorzysta - to warto. Jeśli wiele osób mnie prosiło o to, to nie bez powodu. Nie chcesz nie korzystaj i daj innym zrealizować swoje potrzeby. Kto chce skorzysta - kto nie to skorzysta z gotowych. Jak wspomniałem już jest wiele gotowych projektów i każdy może  z ich korzystać, lecz uważam im więcej tym lepiej - każdy może dostosować sterownik do swoich potrzeb. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gwynbleidd napisał:

Jest coś takiego gotowego

54 minuty temu, Suchejroo napisał:

uważam im więcej tym lepiej - każdy może dostosować sterownik do swoich potrzeb. 

 

Dokładnie uważam tak samo, a dodatkowo - co wcale w naszych dziwnych czasach nie jest oczywiste - świetnie, że chcesz się tym dzielić.

A co do uwag - tak z punktu widzenia laika: trochę duża puszka. No i tło na fermentacji - nie jestem pewien czy to nie infekcja :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Suchejroo napisał:

No to korzystaj z tego co jest dostępne, ja udostępniam swoje wywody i jeśli chociaż jedna osoba skorzysta - to warto. Jeśli wiele osób mnie prosiło o to, to nie bez powodu. Nie chcesz nie korzystaj i daj innym zrealizować swoje potrzeby. Kto chce skorzysta - kto nie to skorzysta z gotowych. Jak wspomniałem już jest wiele gotowych projektów i każdy może  z ich korzystać, lecz uważam im więcej tym lepiej - każdy może dostosować sterownik do swoich potrzeb. 

Pozdrawiam

Nie wiem dlaczego odbierasz to jakoś negatywnie i mnie od razu atakujesz, nikogo nie stopuje w robieniu czegokolwiek, możesz nawet i koło od nowa wynaleźć, nie ma problemu. Wskazuję tylko gotowe dobrze działające projekty, z których możesz skorzystać i dodać coś więcej. 

Edytowane przez Gwynbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, x1d napisał:

 

Dokładnie uważam tak samo, a dodatkowo - co wcale w naszych dziwnych czasach nie jest oczywiste - świetnie, że chcesz się tym dzielić.

A co do uwag - tak z punktu widzenia laika: trochę duża puszka. No i tło na fermentacji - nie jestem pewien czy to nie infekcja :)

 

Puszka duża tylko po to by się zmieściło gniazdo potrójne ? wolałem tez miec większe by to rozbudować później i w razie co mieć miejsce. A tło to infekcja. Moja własna więc używam ?

7 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

Nie wiem dlaczego odbierasz to jakoś negatywnie i mnie od razu atakujesz, nikogo nie stopuje w robieniu czegokolwiek, możesz nawet i koło od nowa wynaleźć, nie ma problemu. Wskazuję tylko gotowe dobrze działające projekty, z których możesz skorzystać i dodać coś więcej. 

Nie, absolutnie Cię nie atakuję i nie o to chodzi, może troche to źle ująłem w słowa, wybacz :) tak jak pisałem każda opinia się przyda :) 
 

bardziej myślałem, że wymieniasz istniejące projekty by pokazać mi, że nie warto robić kolejnego :) 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że świetny pomysł i inna droga. Szkoda że na zamówienie nie można bo bardzo mi się podoba ten sterownik dwa w jednym.

Pytanie czy można wyprowadzić sterownie na 12 v chce podłączyć pod indukcje a tylko tak mogę sterować włączaniem kuchenki

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.