Skocz do zawartości

Alternatywa laski wanilii - cukier waniliowy?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Szukam alternatywy dla laski wanilii. Próbowałem wykorzystać naturalną laskę na 10l sweet stouta - wyczuwalność na granicy autosugestii. Przeczytałem, że wanilia podobnie jak kokos przez zawartość tłuszczu negatywnie wpływa na pianę. Próbował ktoś jakiś alternatyw? Znalazłem naturalny ekstrakt waniliowy od dr.Oetkera, myślałem też o cukrze waniliowym (nie wanilinowym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podpowiedz, jak należy je zastosować?


Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

100 g płatków na 20l i miesiąc czasu. Wszystko jednak zależy od rodzaju płatków, ekstraktu początkowego itd. itp. trzeba uważać aby nie przesadzić bo będzie piwo smakować jak ławka spod bloku.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mkrawc napisał:

Aromaty do ciast są na bazie oleju, to nie jest dobry pomysł.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
 

Mówię o porządnych aromatach bez oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiej laski waniliowej używałeś. Te w marketach spożywczych ( Auchan, Biedronka, LIdl ) nie nadają się bo mają małą zawartość waniliny. Kup najlepiej w jakimś sklepie specjalistycznym z przyprawami laski waniliowe najlepiej typu bourbon z Madagaskaru albo Indonezji bo one mają o wiele większą zawartość waniliny ( przyjmuje się, że zawartość waniliny jest aż 2,1 -2,6 % ). Na te 10 litrów daj 2-3 przecięte laski waniliowe i zapewniam Cię, że będziesz pozytywnie zaskoczony :) Oczywiście to kosztuje ale to piwo domowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak po prostu ją wrzuciłeś do piwa?

Robiłem swego czasu zgodnie z opisem, który ktoś z Peruna podał na reddicie, czyli 2 laski (z marketu, bodajże Konatyi) na 16 litrów przecięte wzdłuż, macerowane w rumie i dodane na cichą na 2 tygodnie.

Wanilia w aromacie jest ewidentna, nie pierwszoplanowa, ale jednoznacznie wyczuwalna nawet teraz po ponad roku w piwnicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.