Skocz do zawartości

Pierwsza Warka Jacka - fotorelacja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie,

Forum czytam od dłuższego czasu, najpierw anonimowo, a od kilkunastu dni już jako pełnoprawny członek forum.

Nie będę opisywał jak trafiłem na to forum, ale po przestudiowaniu informacji na temat warzenia piw domowych

i ja postanowiłem takowe uwarzyć.

Moja pierwsza warka to Pszeniczne Hefe - Weizen.

Zestaw zakupiłem w BA i 14 lipca było warzenie.

Nie będę opisywał szczegółów, przy warzeniu postępowałem dokładnie tak jak zalecenia we wskazówkach z zestawu.

Zgromadziłem wszystkie potrzebne akcesoria:

1.Słody z zestawu

688e4f17fa540f4em.jpg

2. Akcesoria niezbędne przy warzeniu

7ac217afd74740cdm.jpg

08841347fd0d783dm.jpg

448237b03eef9b8em.jpg

f806cbf748824c8fm.jpg

3. Warzenie

f86d8436bbd97880m.jpg

rozpocząłem od przerwy ferulikowej 10 minut w temperaturze 45°C

przerwa białkowa 15 minut w temp. 53°C

przerwa maltozowa 30 minut w temp. 63°C

Następnie podgrzanie do 72°C i utrzymywanie do negatywnej próby jodowej.

Próbę jodową przeprowadziłem zaraz po osiągnięciu 72°C i już miałem negatywną, na wszelki wypadek potrzynałem w tej temp. ok 10 minut.

4. Filtrowanie

07b989ed43103286m.jpg

0ac9732934885050m.jpg

4f688417abdb7e6dm.jpg

Podgrzaną do 78°C brzeczkę przelałem do filtratora. Potwierdzam bardzo dobrą skuteczność.

Za radami forumowiczów wykonałem go z 1 m oplotu wężyka 1/2 cala.

5. Chmielenie.

17824458deaafd56m.jpg

Po wysłodzeniu i przeflitrowaniu (ok20 minut) otrzymałem 22 litry brzeczki 13* Blg

Przystąpiłem do chmielenia. Gotowałem 80 minut dodając 15 g granulatu po 10 minutach gotowania, następnie 10 g po 50 ciu minutach i ostatnie 10 g po 75 ciu minutach.

6. Chłodzenie w wannie do temp. ok 25°C zajęło prawie godzinę. Następnie przelałem brzeczkę do fermentatora,dodałem drożdże Safale WB-06 (11,5g) i wyniosłem do piwnicy (temp. ok 20°C)

Niestety nie mam fotek z ostatnich czynności, byłem chyba zmęczony bo zapomniałem o fotografowaniu.

Całkowity czas zacierania to ok 6 godzin, czyli nie tak źle jak na pierwszą warkę.

Przed chwilą zaglądałem do fermentatora, piany już prawie nie ma.

Poczekam do poniedziałku, sprawdzę Blg i prawdopodobnie na cichą przeleję.

Na dzisiaj tyle, o dalszych czynnościach będę informował.

Pozdrawiam

jacekwal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje!

 

Na foto 5 coś dużo masz brzeczki w garze (nóweczka :beer: ) przed gotowaniem, nie wykipiało?

Nie wykipiało, starałem się aby nie dopuścić do burzliwego gotowania.

 

22litry 13°Blg przed chmieleniem, to po chmieleniu ile ci wyszło?

O i tu chyba zrobiłem błąd, nie mierzyłem blg po chmieleniu.

Ale jeżeli myślisz o ubytku wody podczas chmielenia, to miałem czajnik na wysokich parametrach i dolewałem wody, aby poziom w garze był niezmienny.

Ilość brzeczki przed i po chmieleniu była identyczna, to chyba blg powinno również być bez zmian.

 

Na cichą przelewać nie musisz(zwłaszcza hefe-weizena).

czyli potrzymać w fermentatorze do spadku blg do ok 4°Blg i do butelek??

Edytowane przez jacekwal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i tu chyba zrobiłem błąd, nie mierzyłem blg po chmieleniu.

Ale jeżeli myślisz o ubytku wody podczas chmielenia, to miałem czajnik na wysokich parametrach i dolewałem wody, aby poziom w garze był niezmienny.

Ilość brzeczki przed i po chmieleniu była identyczna, to chyba blg powinno również być bez zmian.

Dziwna metoda, gdzie o niej wyczytałeś? Pierwsze słysze, może bardziej doświadczeni się wypowiedzą.

 

 

czyli potrzymać w fermentatorze do spadku blg do ok 4°Blg i do butelek??

WB-06 nawet niżej potrafią zejść niż do 4. Butelkujesz wtedy kiedy fermentacja ustała (blg się nie zmienia), inaczej będziesz miał granaty.

Sam zbyt wcześnie zabutelkowałem pszenice na tych drożdżach i miałem później przykrą niespodziankę.

Piwo pszeniczne z zasady ma być mętne, wiec cicha nie jest konieczna. Niektórzy jednak robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna metoda, gdzie o niej wyczytałeś? Pierwsze słysze, może bardziej doświadczeni się wypowiedzą.

........

Piwo pszeniczne z zasady ma być mętne, wiec cicha nie jest konieczna. Niektórzy jednak robią.

O tej metodzie nie widziałem żadnych zapisków.

Niektórzy natomiast pisali, że dolewali wody do wychłodzonej brzeczki, aby uzyskać odpowiedni Blg.

Pomyślałem że bezpieczniej będzie dolewać w czasie gotowania:).

Jeżeli chodzi o cichą to faktycznie ją odpuszczę - chcę mieć piwo mętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna metoda' date=' gdzie o niej wyczytałeś? Pierwsze słysze, może bardziej doświadczeni się wypowiedzą.

........

Piwo pszeniczne z zasady ma być mętne, wiec cicha nie jest konieczna. Niektórzy jednak robią.[/quote']

O tej metodzie nie widziałem żadnych zapisków.

Niektórzy natomiast pisali, że dolewali wody do wychłodzonej brzeczki, aby uzyskać odpowiedni Blg.

Pomyślałem że bezpieczniej będzie dolewać w czasie gotowania:).

Jeżeli chodzi o cichą to faktycznie ją odpuszczę - chcę mieć piwo mętne.

Też dolewam wody,ale nie zawsze oczywiscie w trakcie gotowania.Woda przegotowana i temperaturze gotowanej brzeczki,szczególnie podczas intensywnego gotowania.Oczywiście 20' przed końcem mierze zawartość °Blg.Mam opatentowany sposób menzurkę wkładam do szklanicy z lodem i chwila moment mogę dokonać pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierasz próbkę, schładzasz, mierzysz. :)

W sumie można i tak ;) ale jak na przykład przy wysładzaniu chcę odpowiednie °Blg to się robi trochę za dużo roboty :)

 

A refraktometr fajna rzecz niestety droga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierasz próbkę' date=' schładzasz, mierzysz. ;)[/quote']

W sumie można i tak :) ale jak na przykład przy wysładzaniu chcę odpowiednie °Blg to się robi trochę za dużo roboty :)

Ja to robię tak: pobieram próbkę i od razu wstawiam do gara z zimną wodą, w tym czasie zalewam młóto wodą do wysładzania. Zanim się ułoży, to próbka jest już schłodzona i mierzę Blg. Jeżeli już jest OK, to już nie spuszczam już tego filtratu do gara, tylko na bok. Do tej pory po prostu go wylewałem, ale teraz zostawię sobie (o ile będzie miał co najmniej 3°Blg), będę miał czym uzupełniać jak mi się za dużo wygotuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam piwowara z okolicy. Jakoś przegapiłem ten wątek. W razie czego jest nas już parę osób warzących w pobliżu, więc jakby czegoś zabrakło, były jakieś pytania czy inna potrzeba, to wal śmiało :)

 

Na PW mogę podać numer telefonu jak coś. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również witam nowego Świętokrzyskiego piwowara, cieszę się, że nasze srodowisko lokalne, powoli, ale się rozrasta. Twoje :beer:

Gratuluję od razu "skoku na głęboką wodę", ja się nie odważyłem. :D

Edytowane przez ro_y
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również witam nowego Świętokrzyskiego piwowara, cieszę się, że nasze srodowisko lokalne, powoli, ale się rozrasta. Twoje :cool:

Gratuluję od razu "skoku na głęboką wodę", ja się nie odważyłem. :(

Bardzo się cieszę, że lokalini piwowarzy z radością przyjmują mnie do swego grona.

Jak się utrzymam na głębokiej wodzie, to może niebawem coś zdegustujemy:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.