Skocz do zawartości

pierwsze piwo z brewkit prosze o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.05.2020 o 20:11, wizi napisał:
W dniu 1.05.2020 o 15:46, pablo_ns napisał:

koledzy a co robić z cichą fermentacją ?

najlepiej zapomnieć, że coś takiego istnieje.

Przyznaję rację koledze, pomimo że kiedyś pisał o tym w moim poście i tak ze zdziwieniem na to spoglądałem. Cicha fermentacja to jednak trochę złe tłumaczenie. Np. w takiej książce "Brewing with Wheat"  S. Hieronymus jest coś takiego jak Second Fermentation, która ma na celu np. sklarowanie piwa ale to nie chodzi o przelewanie tylko że Primary Fermentation jest w temperaturze 17-22 st. C przez 7 dni a Second w 8-12 st. C przez 7-14 dni  - drożdże opadną i posprzątają po sobie i dzieje się to wszystko w jednym fermentorze.

Przelewania natlenia piwo o czym już się przekonałem kilka razy.

 

Co do samego pszenicznego Gozdawy, które też warzyłem na początku to powiem tak, zostaw na tydzień lub nawet dwa w chłodnym miejscu i dopiero butelkuj . Nie sprawdzaj tego BLG co kilka dni bo to nie ma sensu już, wystarczy przed samym butelkowaniem. Na przyszłość zostaw dłużej na burzliwej. Piwo najlepiej szybko wypić po zabutelkowaniu (wcześniej zostawić na min. dwa tygodnie żeby się nagazowało i lekko ułożyło). Nie leżakuj tego piwa kilka miesięcy bo raz, że cudów w nim nie ma a dwa że pszeniczne najlepsze świeże. Zostawiłem sobie z jedną butelkę i po kilku miesiącach była porażka. 

Edytowane przez esen1a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, esen1a napisał:

Na przyszłość zostaw dłużej na burzliwej.

cały czas znajduje się w temp 18-19 stopni pomimo ze fermentacja się zakończyła. Co rozumiesz przez zostawienie dłużej na burzliwej? Teraz powinienem na te 7-14 dni dać do niższej temp dobrze rozumiem? Aktualnie jestem na etapie robienia piwniczki na piwko gdzie bedzie okolo 12 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura fermentacji, w szczególności przeczytaj końcówkę drugiego akapitu.

https://wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Temperatura_zadania_dro.C5.BCd.C5.BCy_i_fermentacji

 

Butelkowanie:

https://wiki.piwo.org/Rozlew#Rozlew_do_butelek.2C_metody_dodawania_surowca_do_refermentacji

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pablo_ns napisał:

cały czas znajduje się w temp 18-19 stopni pomimo ze fermentacja się zakończyła

Jak nie przelałeś do innego fermentora tylko zostawiłeś w tym samym co prowadziłeś główną fermentację to ok.

 

Co do samej burzliwej to przy lekkich piwach do 15 BLG nie ma co zaglądać przez dwa  lub trzy tygodnie, mierzyć tego BLG, patrzeć aż bulgotanie ustanie. Ta rurka to niewiele mówi tylko tyle, że fermentacja trwa. Zwykle fermentacja rozpoczyna się przed bulgotaniem (zaobserwowałem, że może to być od kilku do prawie kilkunastu godzin) i trwa jak już nie bulgota (wtedy już prawdopodobnie, drożdże zjadły już co miały zjeść

i zaczynają po sobie sprzątać). Co innego jak dodajesz jakieś chmiele na zimno albo jakieś przyprawy czy owoce.

 

Godzinę temu, pablo_ns napisał:

koledzy do jakiego poziomu napełnia się butelki?

jak masz rurkę z zaworem do rozlewu to w momencie jak piwo będzie 1 cm -  2 cm przed krawędzią to zatrzymujesz. Jak nie masz tej rurki to najlepiej sobie nalej do jednej butelki ~0.5 l wody i zobacz, gdzie to napełnienie się kończy.

 

Edytowane przez esen1a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Koledzy po około 4 tyg spróbowałem piwo i tak. Piana jest, smak jest, jelita całe:-) nie ma gazu w ogóle. Po butelkowaniu piwo było  w temp 20 stopni przez tydzień potem poszło do około 15 stopni na około 3 tyg. Co źle zrobiłem? Daj teraz piwo do wyższej temp? Jest mętne,na dnie butelki osad ale to normalne przy pszenicznych.  Zdjęcie poglądowe. Ps oczywiście glukoza do gazowania dodana 

  

20200602_000615.jpg

 

 

Edytowane przez pablo_ns
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, pablo_ns napisał:

około 22 litrów piwa, 4g na butelke 500 ml

Moim zdaniem trochę mało. Patrząc na kalkulator https://brewness.com/calculator/pl/carbonation

Niemiecka pszenica 3.3 - 4.5. To jeśli wybrać najniższą wartość 3.3, temp piwa 21 stopni dla 22l piwa to jest 238 g glukozy czyli ok 11g na litr. A u Ciebie to jest 8g na litr. Swoją pierwszą pszenicę gozdawy nagazowałem na 3 i użyłem cukru i była w miarę dobrze nagazowana ALE nie była do końca dofermentowana.Gdybyś użył 4g na butelkę cukru, a nie glukozy to by się lepiej nagazowało. Glukozy daje się więcej niż cukru

 

Teraz pozostaje wypić, trudno się mówi. nic bym z tym już nie robił Następnym razem będzie lepiej. 

Edytowane przez esen1a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pablo_ns napisał:

Dałem 184 g przy temp 18,5 stopnia.

to i tak za mało

 

2 minuty temu, pablo_ns napisał:

Skąd mogę ściągnąć ta aplikacje i jak się nazywa?

trochę chęci szukania... Podałem ci link do kalkulatora. Wpisz sobie w google piwo nagazowanie kalkulator albo carbonation level beer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.