Jump to content
pablo_ns

pierwsze piwo z brewkit prosze o pomoc

Recommended Posts

Na samym początku chciałem się przywitać z Szanownym Gronem. Mam na imię Paweł i za namową kolegi zaczynam swoją przygodę z piwowarstwem domowym. Kolega przygotowuje prawdziwe piwo od podstaw, ja natomiast prostą metodą z brewkitów. W dniu 22.03.2020 roku około godziny 22:00 przyrządziłem swoją pierwszą brzeczkę z brewkitu Gozdawa pszeniczne i słodu Gozdawa pszeniczne która była przechowywana w temp około 19 stopni. W dniu dzisiejszym dokonałem pierwszego pomiaru poziomu cukru i wyszło około 4.5 Blg. Piwo wydziela jeszcze minimalne ilości gazu z rurki fermentacyjnej. Moje pytanie brzmi: minęło już 8 dni kiedy butelkować ? ( producent przewiduje fermentacje od 4-8 dni). Drugie pytanie czy od razu butelkować czy jak radzi kolega dać po przelaniu na 7 dni cichej fermentacji? 

Im wyższa temperatura tym fermentacja szybciej się kończy. Jednak w 99% jest to dużo gorsze piwo. Musisz patrzeć na przedział temperatury pracy konkretnego drożdza :) Początek fermentacji dolna granica.

Jeżeli nie będziesz dodawał żadnych dodatków (np. chmiel), to nie przelewaj i zostaw kilka dni dłużej w fermentorze.

Butelkuj dopiero wtedy, gdy BLG mierzone co dwa dni się nie zmieni.

Muszę przelać do innego fermentora celem dodania rozpuszczonej glukozy i zamieszania. Nie chce dawać do butelek. Liczyć 4g glukozy na butelke 500 ml?

To się robi bezpośrednio przed butelkowaniem, więc na razie niech spokojnie postoi jeszcze z tydzień. Jak piwo będzie gotowe do rozlewu (tzn. BLG nie spada), to wtedy przelej do drugiego fermentora z glukozą i od razu butelkuj.

Potrzebną glukozę możesz przeliczyć w kalkulatorze: https://brewness.com/calculator/pl/carbonation ale 4g powinny być ok.

4 godziny temu, pablo_ns napisał:

koledzy a co robić z cichą fermentacją ?

najlepiej zapomnieć, że coś takiego istnieje.

4 godziny temu, pablo_ns napisał:

Przy jakim Blg butelkować?

końcowym, czyli niezmieniającym się prze kilka dni

18 godzin temu, wizi napisał:

najlepiej zapomnieć, że coś takiego istnieje.

końcowym, czyli niezmieniającym się prze kilka dni

Dlaczego to nie ma sensu?

15 minut temu, pablo_ns napisał:

Dlaczego to nie ma sensu?

A co miałoby to pozytywnego dać?

Tak wygląda przykładowy przebieg fermentacji. Część "burzliwa" odbywa się na początku, na wykresie widać szybki spadek plato. Kiedy drożdże skończą następuje faza "cicha".  To jest jeden ciągły proces.

image.thumb.png.7c88cb897883cd3232566c478c76fda1.png

A przelewanie służy pewnym konkretnym celom, nie jest zawsze konieczne, a może być wręcz szkodliwe.

Koledzy zdecydowałem że daje na 7 dni piwo na cichą. Czy czekać na odpowiednie blg które dziś aktualnie wynosi 3 czy to nie ma znaczenia ? Lepiej spuścić kranikiem z reduktorem czy wężykiem metoda usta-usta ryzykując zakażenie?  Tak wygląda moje piwko...  

20200501_112605.jpg

Kompletnie nie ma sensu zlewać tego do innego fermentora. Ryzykujesz napowietrzenie, infekcję.

Ale skoro chcesz chcesz, zlewaj przez kranik - skoro to nowy sprzęt, to jest szansa, że nic się tam nie zalęgło jeszcze

Posted (edited)
22 godziny temu, pablo_ns napisał:

Koledzy zdecydowałem że daje na 7 dni piwo na cichą

W jakim celu? Zamierzasz chmielić na zimno i wcześniej chcesz zebrać gęstwę?

Robisz piwo pszeniczne, w którego przypadku przelewanie na cichą kompletnie nie ma sensu.

Czy czekać na odpowiednie blg które dziś aktualnie wynosi 3 czy to nie ma znaczenia ?

Ma to znaczenie. Przed przelaniem na cichą Blg powinno przestać spadać.

Lepiej spuścić kranikiem z reduktorem czy wężykiem metoda usta-usta ryzykując zakażenie?

W obu przypadkach ryzykujesz zakażenie. Jak już uparłeś się przelewać, to przynajmniej zrób to tak, aby nie natlenić piwa.

Edited by wizi

za Waszą mamową odpuszczam cichą fermentację mimo, że mój kolega ma inne zdanie. Wczoraj już 2 dni blg wynosiło 3. Nie jest za wysokie do butelkowania?

Sprawdź za kilka dni. Jak się nie zmieni to butelkuj

Czy takie piwo w fermentorze po zakończonej fermentacji nie ulega zepsuciu pod warunkiem, że nie zostanie zakażone?

Zależy ile będziesz je trzymać

Nie powinno się nic z nim stać. Martwymi drożdżami to możesz przejmować się  jakbyś trzymał to piwo pół roku lub dłużej.