Skocz do zawartości

Brew in a Bag (BIAB), Ktoś używa, mogłby się podzielić doświadczeniami i wskazówkami ? :)


Furagina

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, fotohobby napisał:

Pytanie brzmiało "skàd bierzecie worki ?"

Padły dwie odpowiedzi - ze sklepu z firanami,  lub aliexpress. 

Korzystałem z obydwu źródeł :)

Ja czekam na ten worek z pasami z Ali. Jest wytrzymały, można go wyciskać? Czy trzeba się z nim obchodzić ostrożniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem właśnie list z Chin z workiem 26x22" (wyjątkowo szybko - 10 dni.):

https://www.ebay.com/itm/Extra-Large-Drawstring-Brew-in-a-Bag-Straining-BIAB-Homebrew-Wine-26-x-22/324101223813?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Wygląda ok, rozmiar idealnie będzie pasował do wiadra 15l - wystarczy wywiercić w dnie otwory, wsadzić worek

i już filtracja gotowa :) testy niestety za jakiś czas - trafił mi się przymusowy wyjazd na dyzień...

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2020 o 10:40, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Dostałem właśnie list z Chin z workiem 26x22" (wyjątkowo szybko - 10 dni.):

https://www.ebay.com/itm/Extra-Large-Drawstring-Brew-in-a-Bag-Straining-BIAB-Homebrew-Wine-26-x-22/324101223813?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Wygląda ok, rozmiar idealnie będzie pasował do wiadra 15l - wystarczy wywiercić w dnie otwory, wsadzić worek

i już filtracja gotowa :) testy niestety za jakiś czas - trafił mi się przymusowy wyjazd na dyzień...

 

J.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa. Worek trzymamy w garnku i wyciągamy słód, gdy temperatura zacieru dochodzi do 78 stopni. Jeśli przelejesz zacier do wiaderka z workiem, to woda popłynie bokiem po ściankach i cukier zostanie w młócie. Wtedy w najlepszym razie będziesz miał 60%wydajności. Niestety sprawdzałem to w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o zamocowaniu worka w wiadrze tak żeby mógł wypełnić całe wiadro, brzeczkę z dołu zbiornika pompować non-stop

na górę do wiadro-worka tak, żeby w w-w ;) cały czas mieszał się słód w wodzie - tak jakby był mieszany mieszalnikiem.

Na kwadrans przed końcem zacierania pompa stop i złoże układa się na dnie, potem delikatnie wyjmuje wiadro z workiem i młótem

i pozwalam mu odciec. Ew. wysładzanie dodatkową wodą... Jeśli tak jak piszesz woda woli uciec po siatce po ściance wiadra to

pozostanie sam worek, albo zrobić z worka ...dno do wiadra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem parę piw za pomocą takiej torby https://pl.aliexpress.com/item/32831529890.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0f9rn450 . Niestety gdy przychodziło do wyjęcia jej z garnka i odcedzenia worek się zatykał (zwłaszcza gdy w zasypie były płatki owsiane). Prawdopodobnie problem polegał na zbyt małej gęstości siatki (100 mikronów). Obecnie korzystam z wiaderka zrobionego z siatki stalowej (od jednego z forumowiczów) i cały problem zniknął. Chciałbym zapytać czy ktoś z Was używa takich worków do filtracji zimnej brzeczki przed zadaniem drożdży? Zastanawiam się czy np przelewanie do fermentatora przez siatkę np 25 mikronów (drobniejszej nie widziałem - https://pl.aliexpress.com/item/32917579663.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.20b153camNxdhu&algo_pvid=b9438a3e-3b2a-4981-975e-7efee7adb13b&algo_expid=b9438a3e-3b2a-4981-975e-7efee7adb13b-59&btsid=0b0a0ad815953351387825436e2871&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_) skutecznie zatrzyma większość osadów białkowych? Czy tez może będzie to zbyt gęsta siatka? Obecnie po kilku dniach fermentacji na dnie fermentatora mam zbite ok 5 litrów osadu i obawiam się że może to w jakimś stopniu wpływać na smak piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przelewam do fermentora przez takie coś: siatka i stojak do filtracji. Jaką to ma gęstość siatki to nie wiem (odkupiłem przez forum) ale zdecydowanie wystarczy to wyłapania większości osadów białkowych, przy zasypie z dużą ilością pszenicy to czasami prawie pełna siatka jest. Generalnie przyrząd sobie bardzo chwalę bo nie mam strat i dodatkowo przy przelewaniu napowietrza się brzeczka. Pięć litrów osadu to dużo, tyle to miałem jak na cichą dodałem pulpę z mango ok 3 kg i faktycznie nie dało się już tego odcedzić przed butelkowaniem, zazwyczaj mam ok 2 cm ciasta drożdżowego.

Edytowane przez CERNUNNOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, CERNUNNOS napisał:

Ja przelewam do fermentora przez takie coś: siatka i stojak do filtracji. Jaką to ma gęstość siatki to nie wiem (odkupiłem przez forum) ale zdecydowanie wystarczy to wyłapania większości osadów białkowych, przy zasypie z dużą ilością pszenicy to czasami prawie pełna siatka jest. Generalnie przyrząd sobie bardzo chwalę bo nie mam strat i dodatkowo przy przelewaniu napowietrza się brzeczka. Pięć litrów osadu to dużo, tyle to miałem jak na cichą dodałem pulpę z mango ok 3 kg i faktycznie nie dało się już tego odcedzić przed butelkowaniem, zazwyczaj mam ok 2 cm ciasta drożdżowego.

W piątek zrobię eksperyment i przed zadaniem drożdży przeleje do fermentatora przez worek 100 mikronów zimną brzeczkę. Zobaczymy czy się zatka oraz jaka będzie ilość osadu po kilku dniach. Jeśli taka filtracja niewiele da to do następnej warki użyje worek o gęstości oczek 25 mikronów aczkolwiek mam wrażenie że ilość cukrów w piwie może szybko go zatkać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2020 o 14:50, MichalGw napisał:

Uwarzyłem parę piw za pomocą takiej torby https://pl.aliexpress.com/item/32831529890.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0f9rn450 . Niestety gdy przychodziło do wyjęcia jej z garnka i odcedzenia worek się zatykał (zwłaszcza gdy w zasypie były płatki owsiane). Prawdopodobnie problem polegał na zbyt małej gęstości siatki (100 mikronów). Obecnie korzystam z wiaderka zrobionego z siatki stalowej (od jednego z forumowiczów) i cały problem zniknął. Chciałbym zapytać czy ktoś z Was używa takich worków do filtracji zimnej brzeczki przed zadaniem drożdży? Zastanawiam się czy np przelewanie do fermentatora przez siatkę np 25 mikronów (drobniejszej nie widziałem - https://pl.aliexpress.com/item/32917579663.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.20b153camNxdhu&algo_pvid=b9438a3e-3b2a-4981-975e-7efee7adb13b&algo_expid=b9438a3e-3b2a-4981-975e-7efee7adb13b-59&btsid=0b0a0ad815953351387825436e2871&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_) skutecznie zatrzyma większość osadów białkowych? Czy tez może będzie to zbyt gęsta siatka? Obecnie po kilku dniach fermentacji na dnie fermentatora mam zbite ok 5 litrów osadu i obawiam się że może to w jakimś stopniu wpływać na smak piwa.

Lałem przez zwykły worek piwo po chmieleniu na zimno. Większość chmielin wyłapał, ale mam wrażenie, że podczas wyciągania worka, natleniłem piwo. To nie był udany eksperyment.

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jaki problem z natlenieniem brzeczki (nie piwa) przed zadaniem drożdży?

 

Chmiel dobrze filtruje zwykły oplot - dokładnie tak samo jak młóto. Chmieliny siadają na oplocie i same tworzą warstwę filtrującą.

Można zawrócić pierwszych kilka litrów i finalnie przedostanie się tylko najmniejszy pył chmielowy ledwo widoczny finalnie

na warstwie drożdży na końcu fermentacji...

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne :)  

 

Żeby odfiltrować workiem (czy jakimś innym filtrem) cokolwiek musi on mieć otworki mniejsze niż najmniejsza drobina

jaką chcemy zatrzymać. Niestety więc głównym workiem do słodu nie odfiltrujemy chmielu (poza najgrubszą frakcją).

Tak samo zresztą jak najdrobniejszej mąki ze słodu. Jeśli chcemy używać jednego worka trzeba niestety pogodzić się

z tym że brzeczka będzie mętna i z resztką chmielin. Albo będą spore kłopoty z odciśnięciem brzeczki z worka - przy

drobniejszych oczkach...

 

Dlatego gdy będę w przyszłym tygodniu robił piwo w worku, to zostawię filtrator na odpływie - w końcu w niczym mi nie

przeszkadza ;)  a wolę brzeczkę klarowna niż mętną nawet jeśli nie ma to finalnie znaczenia ;)

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie zrobiło się zamieszanie z tego co rozumiem to @MichalGw pisze o filtrowaniu brzeczki przedniej i brzeczki nastawnej, do tego odnosiły się moje komentarze odnośnie worków. Jak już pisałem na jakimś anglojęzycznym forum wnioski były takie, że worki do BIAB są najlepsze gdy wielkość oczek wynosi 150-200 mikronów. Taki rozmiar oczek to kompromis pomiędzy tym co worek zatrzyma a wygodą odciskania (filtracji), przy czym natlenienie brzeczki wtedy jest nieistotne lub wręcz korzystne. Z kolei @koholet pisze o filtracji chmielin z młodego piwa gdzie zastosowany filtr powinien być jak najdrobniejszy a jednocześnie należy uważać, żeby piwo jak najmniej natlenić. Worki do BIAB raczej do tego się nie nadają, chyba, że właśnie te o najmniejszych oczkach i przerobimy je na jakiś stosunkowo niewielki filtr.

Edytowane przez CERNUNNOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, CERNUNNOS napisał:

W temacie zrobiło się zamieszanie z tego co rozumiem to @MichalGw pisze o filtrowaniu brzeczki przedniej i brzeczki nastawnej, do tego odnosiły się moje komentarze odnośnie worków. Jak już pisałem na jakimś anglojęzycznym forum wnioski były takie, że worki do BIAB są najlepsze gdy gęstość oczek wynosi 150-200 mikronów. Taki rozmiar oczek to kompromis pomiędzy tym co worek zatrzyma a wygodą odciskania (filtracji), przy czym natlenienie brzeczki wtedy jest nieistotne lub wręcz korzystne. Z kolei @koholet pisze o filtracji chmielin z młodego piwa gdzie zastosowany filtr powinien być jak najdrobniejszy a jednocześnie należy uważać, żeby piwo jak najmniej natlenić. Worki do BIAB raczej do tego się nie nadają, chyba, że właśnie te o najmniejszych oczkach i przerobimy je na jakiś stosunkowo niewielki filtr.

Tak jak piszesz chodziło mi o filtrowanie przed zadaniem drożdży aby móc zminimalizować dość duży osad jaki zostaje po warzeniu piwa metodą BIAB (u mnie zbita czapa to około 5 litrów przy warce 22-25 l piwa). Jutro po chmieleniu i wystudzeniu brzeczki przepuszczę ją do fermentatora przez worek (100 mikronów) i zobaczę czy zneutralizuje to ilość osadów białkowych. Jeśli nie to zamówię worek 25 mikronów z tym że tak jak pisałem mam obawy czy przepuści on cokolwiek. Dodatkowe natlenienie powstałe poprzez przepuszczanie brzeczki przez worek tuż przed zadaniem drożdży raczej pozytywnie powinno wpłynąć na ich późniejszą pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie klarowności brzeczki czy gotowego piwa, o której pisał @Rolnik Sam w Dolinie, przy zastosowaniu BIAB można sobie poczytać na http://brulosophy.com w postach:

 BIAB vs kociołek z fałszywym dnem i BIAB z odciskaniem vs BIAB bez odciskania. Dla leniwych proponuję pooglądać zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.