Skocz do zawartości

Napowietrzanie brzeczki


esen1a

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Miałem taki napowietrzacz akwariowy ATMAN AP 9500 z dwoma wyjściami, na końcu końcówki do napowietrzania ze stali nierdzewnej. Napowietrzacz ten miał przepustowość 540l/h  i po 10 minutach piana wylatywała z fermentora. Musiałem go oddać i wziąłem drugi AQUAEL OXYBOOST 300 o przepustowości 300l/h. Ten napowietrza w 30 min i piana dobija prawie do wylotu.

 

Mam kilka zagwozdek:

1. Czy szybciej znaczy lepiej, czy lepiej jednak dłużej napowietrzać?

2. Piana to chyba efekt uboczny nie koniecznie mówiący o tym, że brzeczka została wystarczająco napowietrzona?

3. Czy po tych 30 min takiego napowietrzania brzeczki jest to wystarczające? Mowa o brzeczce 20l.

Edytowane przez esen1a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wolniej i dłużej. Nadmiar ciśnienia potęguje pienienie się brzeczki, co wcale nie jest gwarantem dobrego napowietrzenia.
Ja napowietrzam kamieniem i nebulizatorem. Zrobiłem małe cięcie na wężyku, żeby odprowadzić nadmiar powietrza. Dzięki temu piana rośnie wolniej, a ja napowietrzam prakrycznie od początku chłodzenia brzeczki chłodnica przeciwbieżną. (Zalewam stopniowo kamień wrzucony do fermentora)

Myślę, że 30 minut spokójnie wystarczy.
Wcześniej napowietrzalem max 10 minut i też nie miałem problemów z fermentacją.
Chociaż tu dlużej zapewne zawsze znaczy lepiej. Bez czystego tlenu nie da się przesadzić.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Wuuu napisał:


Ja napowietrzam kamieniem i nebulizatorem. 
 

 

Możesz rozwinąć temat, bo w sumie mam w domu nebulizator.

Rozumiem, że chodzi o inhalator do nosa do którego podłączasz wężyk z kamieniem? Możesz puścić foto jak, to wygląda

Edytowane przez tymbarck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nebulizator stosuje do Ale tak do 16-18 Plato, wyżej i do lagerów używam tlenu.

 

Ja u vettisa podpatrzyłem patent. https://www.piwo.org/forums/topic/27339-napowietrzanie-brzeczki-kamieniem-i-inhalatorem/

 

Do Nebulizatora mam podłączony wężyk z kamieniem z nierdzewki na końcówce. Do tego mam założony na wężyku trójnik i zawór do upustu. Do kupienia w sklepie z pneumatyką czy na Allegro.

 

Najważniejsze są drobne bąbelki (czyli musi być kamień, ja mam 0.5 mikrona). W zależności od ekstraktu początkowego nebulizuje 5-10 minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
A stosujesz whirlflock-a? Ja zwykle ale nie zawsze napowietrzam po opadnięciu brzeczki. 
Stosuję, ale korzystam z hop stopera, więc nie musze czekać i tak z dna wszystko zasysa. Chmieliny które go oblepiają tworzą dodatkowy filtr, więc napowietrzam już czysta brzeczkę którą stopniowo trafia do fermentora.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.