Skocz do zawartości

Osad białkowy a długa fermentacja WLP 4333 Melange


qNik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Pierwszy raz zdarzyło mi się, że mam tyle osadu w piwie co widać na zdjęciu (to nie drożdże), trochę faktycznie zassałem przez przypadek z dna gara przy przelewaniu do fermentora, ale zawsze mam na końcu siateczkę i tak naprawdę nigdy wcześniej nie miałem problemu z osadem. Wszystkie piwa idealnie klarowne wychodziły.

Normalnie bym się nie przejmował, zrobił fermentację standardowo, CC 4 dni i dekantował piwo znad osadu przed rozlewem, ale..

 

To piwo fermentuję pierwszy raz na szczepie WLP 4633 Melange i chcę je postawić na fermentację około 3-5 miesięcy (lub dłużej) i nie dotykać go. Pytanie:

1) Czy osad wpłynie jakoś na fermentację/smak/cokolwiek tak naprawdę?

2) Chciałbym po wszystkim odzyskać drożdże - czy wystarczy przepłukać gęstwę standardowo? 

 

Info odnośnie receptury:

Warzę BIAB, na koniec poszło standardowo ćwierć kostki Whriflocka na ostatnie parę minut gotowania. Chłodziłem jak zawsze chłodnicą zanurzeniową. 

Przepis poniżej w linku

https://brewness.com/pl/recipe/kwach-1-1/view

 

P.S. Może ktoś już coś robił na tych drożdżach i może podzielić się wiedzą/spostrzeżeniami/poradami? :)

 

94884266_314575659513422_2620646562774122496_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=5Fr6rOFjVkcAX9PHhaW&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=960e1a7e1e5cf42f3d89b9a5e30df843&oe=5ECCA144

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osad to nie drożdże, ponieważ zdjęcie zrobiłem dosłownie godzinę po zadaniu drożdży, to są osady, które zbiły się na dnie a wcześnie wisiały w brzeczce.

Odnośnie gęstwy wiem, że nie wiem co będzie w składzie i to mi się właśnie podoba, kwestia jest taka, że drożdże na dnie zmieszają się i zbiją z tymi osadami. Kwestia jak technologicznie oddzielić drożdże od osadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2020 o 17:43, qNik napisał:

P.S. Może ktoś już coś robił na tych drożdżach i może podzielić się wiedzą/spostrzeżeniami/poradami? :)

 

skad Ty wziales ten blend?

 

Ja poki co fermentuje na nich lambika (ok 9 msc) , ale caly czas jest w sloju wiec sie nie wypowiadam.

Tu jest link do strony o tym blendzie :

 

pozwole sobie zacytować Oskaliber : Patrząc po składzie tego blendu, który przytoczył Undeath, to moim zdaniem 2-3 miesiące to grubo za mało. W tyle można zrobić piwo na saccharomycesach + brettach, jak w grę zaczyna wchodzić jeszcze pedio to moim zdaniem jest minimum pół roku fermentacji, a często ponad rok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.