Skocz do zawartości

zamiana drożdży


zbyszek73

Rekomendowane odpowiedzi

witam temat zatytułowałem tak bo nie wiedziałem jak

jest lato temperatura 30 parę stopni w piwnicy prawie tyle samo

a tu paczka z marcowym się przysłała no i klops możne do studni to wsadzę ale może zmienię po prostu drożdże na przykład dobiorę jakieś odpowiednie drożdże na razie je rozgryzam jakie mają być i teraz pytanie chodzi mi o smak jaki będzie ?

PS nie używam znaków interpunkcyjnych nie widzę ich na klawiaturze a pisze po ciemku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS nie używam znaków interpunkcyjnych nie widzę ich na klawiaturze a pisze po ciemku

Znaczy trzeba zrobić kurs pisania bezwzrokowego metodą dziesięciopalcową. Miałem to w dawnych licealnych czasach i przyznam, że nie żałuję męczarni na lekcjach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest lato temperatura 30 parę stopni w piwnicy prawie tyle samo

a tu paczka z marcowym się przysłała no i klops możne do studni to wsadzę ale może zmienię po prostu drożdże na przykład dobiorę jakieś odpowiednie drożdże

Jeżeli faktycznie masz prawie 30°C w piwnicy to lepiej odłóż te surowce. Szkoda ich po prostu. W tej temperaturze nie wyjdzie Ci żadne dobre piwo. Nawet triple nie lubią aż tak wysokich temperatur. Na prawdę szkoda Twojej roboty. A jeżeli koniecznie musisz coś uwarzyć to kup na alezłomie jakąś lodówkę.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj powąchałem fermentor z weizem, który fermentował w piwnicy gdzie było dobrze ponad 20 i teraz już wiem co to jest guma balonowa w piwie :okey:

Zbyszek chce poznać co to są aromaty fuzlowe w piwie... NO cóż, jego wybór, widać musi się przekonać na własnej skórze/podniebieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj powąchałem fermentor z weizem, który fermentował w piwnicy gdzie było dobrze ponad 20 i teraz już wiem co to jest guma balonowa w piwie :okey:

Hej!

 

Ja czekam właśnie, aż się rozkręci fermentacja weizena. Fermentator przygotowany w piwnicy. Włożony do pojemnika, temp. 20°C Jak drożdże ruszą zaleje wodą i owinę ręcznikiem. Już widać na spodzie, warstwę drożdży, więc nie długo ruszą. Do czego to doszło, że trzeba w piwnicy chłodzić fermentację górniaków !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożony do pojemnika, temp. 20°C Jak drożdże ruszą zaleje wodą i owinę ręcznikiem. Już widać na spodzie, warstwę drożdży, więc nie długo ruszą. Do czego to doszło, że trzeba w piwnicy chłodzić fermentację górniaków !

No tak ale Zbyszek pisze o 30°C!!

Poza zimą, wczesną wiosną i późną jesienią i tak w domu nie przefermentujesz sensownie górniaka. Jak nie masz w domu pomieszczenia z temperaturą poniżej 20°C nie ma co marnować brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza zimą, wczesną wiosną i późną jesienią i tak w domu nie przefermentujesz sensownie górniaka. Jak nie masz w domu pomieszczenia z temperaturą poniżej 20°C nie ma co marnować brzeczki.

Śmiała teza :okey: W jakiej temperaturze fermentowałbyś zatem piwa belgijskie np. Saisona? Ten styl wręcz wymaga temperatur sporo wyższych niż 20°C, nawet do 35°C. Może więc lepiej nie stosować zbyt dużych uogólnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza zimą' date=' wczesną wiosną i późną jesienią i tak w domu nie przefermentujesz sensownie górniaka. Jak nie masz w domu pomieszczenia z temperaturą poniżej 20°C nie ma co marnować brzeczki.[/quote']

Śmiała teza :okey: W jakiej temperaturze fermentowałbyś zatem piwa belgijskie np. Saisona? Ten styl wręcz wymaga temperatur sporo wyższych niż 20°C, nawet do 35°C. Może więc lepiej nie stosować zbyt dużych uogólnień.

Dori!!, wiesz, że miałem nawet napisane: "chyba, że jakiegoś mocnego belga robisz bo te lubia nawet 24°C" ale skasowałem przed wysłaniem posta bo nie chciałem mieszać. Masz oczywiście bezwzględna rację!! Ale te 35°C to serio?

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, ty się nie przejmuj tymi postami, tylko warz. Skoro nie masz jeszcze drożdży, to do czasu ich "nadejścia" temperatura może trochę spadnie, a i te 25 stopni pewnie wielkiej tragedii nie zrobi piwu, skoro i tak będzie bezstylowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Ale niestety lubia umiarkowane temperatury. Zalezy od drozdzy, ale wiekszosc lubi okolice 18°C ,niektore 21-22°C . Czyli temperatura otoczenia powinna byc ponizej 20°C ,bo sama fermentacja podniesie tempwrature o kilka stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.