Jump to content

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim użytkownikom forum.

 

Przymierzam do swojej pierwszej warki, cały niezbędny sprzęt zakupiony i od razu pojawia się pierwszy dylemat. Fermentować w pojemniku do tego przeznaczonym czy w garnku (garnek z pokrywą na klamry i otworem do rurki fermentacyjnej)?

 

Jeśli zdecydowałbym się na fermentację w garnku, jak rozwiązać chmielenie granulatem, w workach muślinowych czy bez? Woreczki musiałbym wyciągnąć przed chłodzeniem, co pewnie będzie wiązało się ze stratami aromatu. 

Chmielenie bez woreczków budzi wątpliwości co do pozostawionych chmielin w procesie fermentacji i późniejszej filtracji przy przelewaniu na cichą, Czy takie rozwiązanie wpłynie negatywnie na jakość piwa?

 

Jeśli podobny temat istnieje z góry przepraszam, nie mogłem poszukać.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli gotujesz chmiel to olejki się ulatniają z brzeczki, nie wszystkie, ale lecą sobie w atmosferę z parą wodną i tu nie ważne jaką metodą chmielisz. W trakcie gotowania powstaje też przełom. Czyli po gotowaniu trzeba oddzielić chmiel i przełom od brzeczki, którą później poddajesz fermentacji.

Pozostawienie syfu do fermentacji może wpłynąć na jakość twojego piwa, ale czy tak bardzo? Konkursu na pewno nie wygra :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skąd pomysł, żeby fermentować w garnku, skoro masz fermentor do tego przeznaczony?

Po gotowaniu, przed fermentacją musisz odfiltrować chmieliny. Natomiast na cichą już przelewać nie musisz.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skąd pomysł? Hmmm, pewnie kombinuję za bardzo, chciałem zminimalizować ryzyko infekcji. W teorii brzeczka miałby kontakt ze środowiskiem zewnętrznym tylko chwilę przy zadawaniu drożdży

Rozumiem, że lepiej przelać i tak też pewnie zrobię.

Choć w przyszłości niewykluczone, że w ramach testu zrobię fermentację w garnku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Polecam najpierw uwarzyć kilka prostych warek zgodnie ze sztuką. Później przyjdzie czas na eksperymenty. Polecam najpierw zapoznać się z wiki, tam masz wszystko krok po kroku.

 

Przypominam, że przed zadaniem drożdży powinieneś dobrze napowietrzyć brzeczkę. Ciężko będzie Ci to zrobić bez kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, bo domyślam się, że nie posiadasz kamienia do napowietrzania i czystego tlenu. Najłatwiej napowietrzyć przelewając z jednego naczynia do drugiego, lub korzystając z wszelkiej maści mikserów, mieszadeł z wiertarką itp. Lub po prostu bujając kilka minut zamkniętym fermentorem.

 

Jak zadbasz o higienę poszczególnych narzędzi i naczyń (dezynfekcja) i w miarę szybko dodasz drożdże do odpowiednio schłodzonej brzeczki, to nie musisz się bać o infekcję.

Edited by Wuuu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napowietrzać chciałem przez bujanie garnka na piłce. Dam sobie spokój i nie będę kombinował, użyję pojemnika fermentacyjnego.

Wielkie dzięki za rady!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.