Skocz do zawartości

Pierwsze warzenie: drożdże, woda, blg


PanJaqb

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, primordial napisał:

Nie powinny być - większość brewkitów z lagerem czy pilsem w nazwie to tak naprawdę ale.

Grzegorz dobrze napisał "powinny być".

A że nie są, to już zupełnie inna para kaloszy, w każdym razie wynik końcowy z lagerem niewiele ma wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć
Przygotowuje się do pierwszej warki od podstaw. Zdecydowałem się na zakup zestawu BA Vermont IPA 14blg
Skład:
Słód pilznenski Wayermann 5.2kg
Chmiel sterling 2x30g
Chmiel Equinox/Ekuanot 30g
Chmiel Centennial 30g
Chmiel Simcoe 2x30g
Drożdże s04

Pytania:
1. Czy to normalne że caly zasyp to słód pilzneński?
2. Jakie są alternatywne drożdże? Moje 2 pierwsze brewkity zrobiłem na s04. Czy one wg pasują do NEIPA?

Ogólnie nie podwarzam tych instrukcji i wskazówek BA bo mają większą wiedzę niż ja aczkolwiek zastanawiam mnie ten słód i uniwersalne drożdże s04.

Pytanie też czy trzymać się tej receptury która dostałem, może coś zmodyfikować w surowcach? I recepturze?

Zacieranie:
12L wody 62-64 Do negatywnej próby jodowej
72 10min
77 filtracja
Wysladzac do 22L

Chmielenie:
10g Equinox w 30min
20g Equinox w 35min
30g Sterling i Simcoe w momencie zakończenia gotowania.

Fermentacja 19-21 7dni
Chmielenie na zimno 3-4dni przed rozlewem 30g Sterling 30g Simcoe 30g Centennial


Dodatkowe pytania:
Chmielenie I określenie na koniec gotowania tzn kiedy? Kiedy mam uznać że jest koniec gotowania? Gdy minie 1h?

Sprzęt już prawie skompletowałem pozostał mi do zrobienia sracz wężyk.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PanJaqb napisał:

Kiedy mam uznać że jest koniec gotowania? Gdy minie 1h?

Jak wyłączysz palnik/ jak przestanie się gotować/ jak zaczniesz chłodzić...

Czyli pewnie po godzinie od zawrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączysz palnik/ jak przestanie się gotować/ jak zaczniesz chłodzić...
Czyli pewnie po godzinie od zawrzenia.
Ok dzięki, a jeśli chodzi o pozostałe pytania ktoś coś doradzi? :)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym słód pszeniczny i/lub płatków błyskawicznych tak 20%.

Drożdże S04 zupełnie mi nie pasują do vermonta. Dałbym US05 lub najlepiej płynne które słabo flokulują i nadają się do vermonta FM55, WLP067, Wyeast1318 i inne. Chmieliłbym na burzliwej fermentacji. 

Poczytaj http://blog.homebrewing.pl/new-england-ipavermont-ipa/

 

 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, anatom napisał:

Dałbym słód pszeniczny i/lub płatków błyskawicznych tak 20%.

Drożdże S04 zupełnie mi nie pasują do vermonta. Dałbym US05 lub najlepiej płynne które słabo flokulują i nadają się do vermonta FM55, WLP067, Wyeast1318 i inne. Chmieliłbym na burzliwej fermentacji. 

Poczytaj http://blog.homebrewing.pl/new-england-ipavermont-ipa/

 

 

 

No dobrze, słodu nie zmienię mam jaki mam... pytanie czy 20% płatków dodać czy odjąć 20% słodu i w zamian za nie dać płatki?

drożdże zakupię w takim razie jakieś płynne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PanJaqb napisał:

 

No dobrze, słodu nie zmienię mam jaki mam... pytanie czy 20% płatków dodać czy odjąć 20% słodu i w zamian za nie dać płatki?

drożdże zakupię w takim razie jakieś płynne :) 

 

Możesz dodać 20% i mieć 24 zamiast 20l ;) Proporcjonalnie wysłodzisz więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po krótkiej przerwie wracam do tematu. 

Dla przypomnienia robię NEIPA zestaw gotowy z BA.
Drożdże: Kolega @anatom wymienił 3 szczepy: FM55, WLP067, Wyeast1318.
Obecnie w piwnicy mam 19-20 st.

FM55 - 19-24 st.

WLP067 - 19-21 st.
Wyeast1318 - 18-23 st.

patrząc na to że obecnie w piwnicy mam temperatury jakie mam to mam pytanie czy są drożdże które startują wyżej z przeznaczeniem najlepiej do NEIPA? Sama fermentacja wydziela ciepło + moje warunki wolałbym drożdże które zaczynają w 21, czy takie występują? Najbardziej pasują mi z tych wymienionych FM55, ale zastanawiam się czy wg uda mi się utrzymać temperaturę bez chłodziarki, czy też styropianowego pudła? Jakie są wasze doświadczenia?

A może na lato są wybrane drożdże startujące w wyższych temperaturach i pasują do innych stylów?

@punix Jeżeli dodam 20% płatków i będę miał brzeczkę 24 L to czy jedna fiolka drożdży wystarczy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanJaqb napisał:

Po krótkiej przerwie wracam do tematu. 

Dla przypomnienia robię NEIPA zestaw gotowy z BA.
Drożdże: Kolega @anatom wymienił 3 szczepy: FM55, WLP067, Wyeast1318.
Obecnie w piwnicy mam 19-20 st.

FM55 - 19-24 st.

WLP067 - 19-21 st.
Wyeast1318 - 18-23 st.

patrząc na to że obecnie w piwnicy mam temperatury jakie mam to mam pytanie czy są drożdże które startują wyżej z przeznaczeniem najlepiej do NEIPA? Sama fermentacja wydziela ciepło + moje warunki wolałbym drożdże które zaczynają w 21, czy takie występują? Najbardziej pasują mi z tych wymienionych FM55, ale zastanawiam się czy wg uda mi się utrzymać temperaturę bez chłodziarki, czy też styropianowego pudła? Jakie są wasze doświadczenia?

A może na lato są wybrane drożdże startujące w wyższych temperaturach i pasują do innych stylów?

@punix Jeżeli dodam 20% płatków i będę miał brzeczkę 24 L to czy jedna fiolka drożdży wystarczy?

 

 

Jeśli mówimy o 21°C fermentacji, to FMy powinny dać radę (osobiście nie używałem, z zasłyszanych opinii). Czyli przydałoby się koło 18° otoczenia.

Jedna fiolka wystarczy, ale trzeba zrobić starter (przy czym dobrze go przygotować obojętnie czy miałbyś 20 czy 24l). Nic strasznego, wystarczy trochę ekstraktu słodowego i większy słoik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2020 o 08:05, PanJaqb napisał:

Po krótkiej przerwie wracam do tematu. 

Dla przypomnienia robię NEIPA zestaw gotowy z BA.
Drożdże: Kolega @anatom wymienił 3 szczepy: FM55, WLP067, Wyeast1318.
Obecnie w piwnicy mam 19-20 st.

FM55 - 19-24 st.

WLP067 - 19-21 st.
Wyeast1318 - 18-23 st.

patrząc na to że obecnie w piwnicy mam temperatury jakie mam to mam pytanie czy są drożdże które startują wyżej z przeznaczeniem najlepiej do NEIPA? Sama fermentacja wydziela ciepło + moje warunki wolałbym drożdże które zaczynają w 21, czy takie występują? Najbardziej pasują mi z tych wymienionych FM55, ale zastanawiam się czy wg uda mi się utrzymać temperaturę bez chłodziarki, czy też styropianowego pudła? Jakie są wasze doświadczenia?

A może na lato są wybrane drożdże startujące w wyższych temperaturach i pasują do innych stylów?

@punix Jeżeli dodam 20% płatków i będę miał brzeczkę 24 L to czy jedna fiolka drożdży wystarczy?

 

 

Jeżeli chcesz drożdże do NEIPA, to może @Suchejroo pomoże?

 

Z wymienionych przez Ciebie, to na pewno FM55 wymieniłbym na FM52 - zrobiły u mnie świetną robotę. Najlepiej zrób styropianowe pudło i przez pierwszych kilka dni kontroluj temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tortoise napisał:

FM55 wymieniłbym na FM52 - zrobiły u mnie świetną robotę. 

A co jest nie tak z tym szczepem że do vermonta lepsze są FM52 to jest US05, wlp001, wyeast 1056? To są dość neutralne drożdże to jaką one tam mogą zrobić robotę? Skądinąd bardzo dobre drożdże. 

Teraz taki czas na rynku że nie ma w czym wybierać. Raz pandemia, dwa środek lata. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2020 o 08:05, PanJaqb napisał:

Po krótkiej przerwie wracam do tematu. 

Dla przypomnienia robię NEIPA zestaw gotowy z BA.
Drożdże: Kolega @anatom wymienił 3 szczepy: FM55, WLP067, Wyeast1318.
Obecnie w piwnicy mam 19-20 st.

FM55 - 19-24 st.

WLP067 - 19-21 st.
Wyeast1318 - 18-23 st.

patrząc na to że obecnie w piwnicy mam temperatury jakie mam to mam pytanie czy są drożdże które startują wyżej z przeznaczeniem najlepiej do NEIPA? Sama fermentacja wydziela ciepło + moje warunki wolałbym drożdże które zaczynają w 21, czy takie występują? Najbardziej pasują mi z tych wymienionych FM55, ale zastanawiam się czy wg uda mi się utrzymać temperaturę bez chłodziarki, czy też styropianowego pudła? Jakie są wasze doświadczenia?

A może na lato są wybrane drożdże startujące w wyższych temperaturach i pasują do innych stylów?

@punix Jeżeli dodam 20% płatków i będę miał brzeczkę 24 L to czy jedna fiolka drożdży wystarczy?

 

łooo Panie olej FM55, będziesz wdzięczny. Te drożdże ( mi i innym piwowarom) wniosły aromaty waizena. Piwo dość puste. Robiłem na nich Milkshake IPA i ledwo owoce piwo uratowały. Do NEIPA to FM52, HAZY DAZE 2, a jeśli chodzi o wyższe temperatury to WLP644 temp 21-29stC bodajże. Testowałem każde z nich po kilka warek i HD2 to najlepsze moim zdaniem. WLP644 bdardzo podobne. Teraz mam WLP066 London Fog i tez super sie zapowiada. Z opinii innych to wlasnie też WLP067 Costal Haze? Jakos tak :D 

 

EDIT: A i WLP644 swietne są do kwasów - zrobiłem 3 warki Juicy Sour i zrobiły naprawde robotę. Mimo to pozniej jeszcze dały rade przerobić NEIPA. 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PanJaqb napisał:

@Suchejroo dzięki!
Pytanie gdzie kupujecie drożdże? google wyrzuciły mi tylko twój browar pl - jednak nie ma ich na stanie :(

Akurat te kupiłem w TB, ustawiłem sobie powiadomienie i w ciagu tygodnia-dwóch jak się pojawiły zakupiłem wszystkie na raz :) 

W centrum piwowarstwa też maja widze, lecz aktualnie niedostepne tak jak w TB. Polować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PanJaqb napisał:

@Suchejroo dzięki!
Pytanie gdzie kupujecie drożdże? google wyrzuciły mi tylko twój browar pl - jednak nie ma ich na stanie :(

Możesz skorzystać z takiej pomocy: http://cml.dokuro.org/beer/index:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.