Skocz do zawartości

Pierwsze warzenie: drożdże, woda, blg


PanJaqb

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, PanJaqb napisał:

Okej to teraz czy dobrze rozumiem. Chodzi o to by wraz z tym jak fermentacja przebiega jest coraz mniej intensywna i temperatura brzeczki będzie spadać to trzeba zwiększać temperaturę otoczenia by brzeczka w miarę była cały czas w tej samej temperaturze? Oczywiście zakres temperatur jest zależny od użytych drożdży.


Mam naklejony termometr cieklokrystaliczny (z zestawu startowego BA) na zewnętrznej ściance fermentora, jednak cały fermentor włożyłem do worka i związałem aby się nie kurzyło, wystaje tylko rurka. Niestety fermentor mam w domu rodzinnym a nie w miejscu zamieszkania jutro przy powrocie z pracy podjadę sprawdzę co wskazuje ten termometr. Czy on w ogóle jest miarodajny? Coś nie za bardzo mu wierzę

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Tak, plus nawet temperaturę brzeczki można zwiększyć pod koniec fermentacji. Biorąc pod uwagę cenę termometrów, które najczęściej używamy, nie wierzyłbym do końca żadnemu z nich. Trzeba zrobić kilka warek i po swoich obserwacjach dostosować temperatury do tego, co podają nam odczyty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, więc temperatura otoczenia bez zmian 15 st. C, brzeczka ma 17-18 st. C. Jak temperatura spadnie to przeniosę w inne miejsce - rozłożyłem czujniki temperatury szukam cieplejszych miejsc, potencjalnie będę miał dwa ale brzeczkę wsadzę w karton lub obłoże styropianem bo są to pomieszczenia z oknem i świeci słońce do środka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PanJaqb napisał:

brzeczka sobie spokojnie fermentuje, a ja mam inne pytanie:
Czy możecie polecić książkę, która da mi dużo podstawowej wiedzy bez zbędnego lania wody i opowieści historycznych stylów piwa. Czysta technika piwowarska.

 

06zZYK2Eqcjex20CbdHbnxk5_EfTZNeVPYzOLzut

 

Literatura po angielsku, ale gorąco polecam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tmk1 napisał:

 

06zZYK2Eqcjex20CbdHbnxk5_EfTZNeVPYzOLzut

 

Literatura po angielsku, ale gorąco polecam.

 

 

Pod koniec roku pojawi się polskie tłumaczenie - elroy pracuje nad tym, informacje w przypiętym poście w piaskownicy :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, anatom napisał:

Jak po angielsku to jest tego sporo z różnymi stopniami zaawansowania: https://www.piwo.org/forums/topic/19453-jakie-książki-polecicie

 

Albo tutaj: https://www.piwo.org/forums/topic/787-książki-piwowarskie/

Więcej i szerzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tmk1 @Suchejroo w takim razie poczekam na tłumaczenie, nie jestem biegły w j. ang.
@anatom mogą być jak najbardziej, tutaj pytam chyba również o podstawowe rzeczy, no chyba że nie warto?

@zasada widziałem temat ale dość stare posty tam są, zastanawiałem się czy nie pojawiło się coś nowszego godnego uwagi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PanJaqb napisał:

@tmk1 @Suchejroo w takim razie poczekam na tłumaczenie, nie jestem biegły w j. ang.
@anatom mogą być jak najbardziej, tutaj pytam chyba również o podstawowe rzeczy, no chyba że nie warto?

@zasada widziałem temat ale dość stare posty tam są, zastanawiałem się czy nie pojawiło się coś nowszego godnego uwagi

 

a nie chcesz na YT pooglądać? Z polskiego YT to browar Gdynia, Piwna Planeta czy też kanał Bartka Filipiuka albo Browar Lichtus - zawsze sporo możesz tam się dowiedzieć :)

 

Książke polską często polecaną jest ta o której wspomniał anatom - Domowe warzenie piwa, Richard Lehrl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, PanJaqb napisał:

Nigdy wcześniej nie słyszałem o tych kanałach, oglądałem tylko kopyra - zapoznam się z filmikami na początek z browarów które podałeś

To odpusc Tomka na rzecz tych Panów :) Zawsze więcej wiedzy 

 

A i świetne podcasty szczególnie do samochodu - Alchemia podcast o piwie, prawie 40 odcinków, każdy temat przerobiony - polecam skupić się na części laboratorium. Chłopaki duzo wiedzy "sprzedaja" :) dostępny podcast jest wszedzie - do pobrania, albo YT, Spotify etc. 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PanJaqb napisał:

Słuchając dzisiaj 1 odcinka podcastu został rzucony temat PSPD. Czy warto dołączyć? Czy ten magazyn "Piwowar" jest godny uwagi? Do tego jakieś rabaty w różnych sklepach itd. czy warto co roku wyłożyć na to 100zł?

Kup sobie jeden egzemplarz Piwowara w Empiku i zdecyduj - dodatkowo członkowie PSPD maja znizki w konkursach na wpisowe etc. Jak dużo wysłylasz, duzo pijesz itp to sie oplaca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PanJaqb napisał:

Czy warto dołączyć? czy warto co roku wyłożyć na to 100zł?

W niektórych sklepach masz zniżki za to że jesteś członkiem pspd. Kupując dużo te 100zl dość szybko się zwróci. Zniżki na piwo gdzieniegdzie. Zniżki na różne kursy sensoryczne. 100 zł na pewno się zwróci. 

Co do magazynu Piwowar to zależy czego się spodziewasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do postów odnośnie pspd odniosę się później, pytanie techniczne: moja brzeczka aktualnie ma 16-17 st. C. Czy powinienem już zwiększać temp. otoczenia czy to jeszcze za mały spadek?
Wyjściowa na start miałem 17-18 st. C. (Temp. Otoczenia const. 15 st. C.) Mam możliwość wsadzenia w temp 18-19 tylko muszę osłonić fermentor od słońca

Drożdże us04
Dzisiaj zaczyna się 6 doba fermentacji

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanJaqb napisał:

Do postów odnośnie pspd odniosę się później, pytanie techniczne: moja brzeczka aktualnie ma 16-17 st. C. Czy powinienem już zwiększać temp. otoczenia czy to jeszcze za mały spadek?
Wyjściowa na start miałem 17-18 st. C. (Temp. Otoczenia const. 15 st. C.) Mam możliwość wsadzenia w temp 18-19 tylko muszę osłonić fermentor od słońca

Drożdże us04
Dzisiaj zaczyna się 6 doba fermentacji

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

 

Skoro spada, to przerzuciłbym. Ogólnie lepsza jest tendencja wzrostowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

1-6 dzień temp 17-18 st. C - temp. otoczenia 15

7-9 dzień temp 16-17 st. C - temp. otoczenia 15

10- dzisiaj zaczyna się 10 doba w rurce fermentacyjnej nic się nie dzieje. Zmieniłem lokalizację fermentora, wstawiłem do temperatury 20 st. C. jest to oświetlony pokój więc cały fermentor wrzuciłem do kartonu.

 

dla przypomnienia Brewkit Finlandia Lager, drożdże US-4

Pytania:
1. Czy istnieje jakiś problem z tym że temperatura brzeczki mi spadła a zaleca się tendencję wzrostową?

2. Czy możliwe że po 9 dobach fermentacja się zakończyła? Przecież zalecana mi 3 tyg., minimum 2. (bez spiny :) )

3. Czy nie jest to zbyt agresywny przeskok temperaturowy z 15 na 20? Do tego promienie słoneczne, wyeliminowane teoretycznie kartonem, czy na pewno to wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PanJaqb napisał:

Więc tak:

1-6 dzień temp 17-18 st. C - temp. otoczenia 15

7-9 dzień temp 16-17 st. C - temp. otoczenia 15

10- dzisiaj zaczyna się 10 doba w rurce fermentacyjnej nic się nie dzieje. Zmieniłem lokalizację fermentora, wstawiłem do temperatury 20 st. C. jest to oświetlony pokój więc cały fermentor wrzuciłem do kartonu.

 

dla przypomnienia Brewkit Finlandia Lager, drożdże US-4

Pytania:
1. Czy istnieje jakiś problem z tym że temperatura brzeczki mi spadła a zaleca się tendencję wzrostową?

2. Czy możliwe że po 9 dobach fermentacja się zakończyła? Przecież zalecana mi 3 tyg., minimum 2. (bez spiny :) )

3. Czy nie jest to zbyt agresywny przeskok temperaturowy z 15 na 20? Do tego promienie słoneczne, wyeliminowane teoretycznie kartonem, czy na pewno to wystarczy?

 

1-2° w dół nie powinny zrobić tragedii, przy większym spadku można uśpić drożdże. Drożdże to S-04 czy US-05? W 9 dni w lekkim piwie drożdże pewnie już przejadły większość cukrów - trzeba im dać czas, żeby dokończyły resztki i posprzątały po sobie, nie ma co się spieszyć. Karton powinien wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S04 :)

 

Rozumiem że uśpienie to nie obumarcie. Załóżmy że usnęły, czy temperatura wystarczy aby je pobudzić, ile taki proces trwa?
Czy jeśli w tej chwili drożdże dojadają resztki, to normalne jest brak ruchu w rurce? Fakt możliwe że bulknie raz na godzinie a tyle nie stoję przy fermentorze (czyste teoretyzowanie).

Co masz na myśli mówiąc "drożdże sprzątają po sobie"?

 

Ponownie dziękuje za wsparcia laika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, PanJaqb napisał:

S04 :)

 

Rozumiem że uśpienie to nie obumarcie. Załóżmy że usnęły, czy temperatura wystarczy aby je pobudzić, ile taki proces trwa?
Czy jeśli w tej chwili drożdże dojadają resztki, to normalne jest brak ruchu w rurce? Fakt możliwe że bulknie raz na godzinie a tyle nie stoję przy fermentorze (czyste teoretyzowanie).

Co masz na myśli mówiąc "drożdże sprzątają po sobie"?

 

Ponownie dziękuje za wsparcia laika ;)

 

S-04 akurat lubią szybko zjadać na początku, a później bardzo długo kończyć resztki. Mało jedzą, to i mało wydalają (CO2).

W trakcie fermentacji drożdże produkują trochę substancji, których w piwie byśmy nie chcieli, ale na szczęście potrafią je później zredukować - trzeba im tylko dać czas.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, PanJaqb napisał:

S04 :)

 

Rozumiem że uśpienie to nie obumarcie. Załóżmy że usnęły, czy temperatura wystarczy aby je pobudzić, ile taki proces trwa?
Czy jeśli w tej chwili drożdże dojadają resztki, to normalne jest brak ruchu w rurce? Fakt możliwe że bulknie raz na godzinie a tyle nie stoję przy fermentorze (czyste teoretyzowanie).

Co masz na myśli mówiąc "drożdże sprzątają po sobie"?

 

Ponownie dziękuje za wsparcia laika ;)

Tak jak @punix  mówi, S04 lubią złapać laga - 9 dni to wystarczająco dla "głównej" fermentacji, czasami przeje Ci w 4 dni itp. Zależy od szczepu drożdży, kondycji. Tak samo gęstwa szybciej ruszy bo jest w lepszej kondycji - zazwyczaj. Chodzi o to, że lepiej dać drożdżom więcej czasu dla pewności - wystarczy, że po lagu dojedzą 1BLG, a Ty będziesz miał piwo w butelce to będziesz miał srogo piwo przegazowane. Dlategom, szczególnie na początku warto dać więcej czasu drożdżom i nauczyć się ich zachowań - po kilku warkach na danym szczepie wyczujesz co i jak :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana temperatury chyba dała efekt, temp otoczenia 22 st. C brzeczka (a może już młode piwo? :) ) 19-20 st. C i na rurce fermentacyjnej widać ruch( może nie jak po karpie na święta w biedronce :D, ale coś się dzieje :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.