Skocz do zawartości

Odwieczny problem - co kupić?


mircoGD

Rekomendowane odpowiedzi

Weź grubsze dno, równiej rozprowadza ciepło od palnika gazowego. Cienkie dno w garze nierdzewnym łatwiej przypala się (według mnie) niż cienkie dno garnka emaliowanego. Dobierz średnicę gara do palnika na którym będziesz warzył. Ja osobiście mam gar 40l do warek 20-30l, pasuje mieć tak 5-10 litrów zapasu, bo przy warzeniu trochę lub duże trochę wody odparuje ;). Do kuchenek gazowych lepszy raczej będzie gar 30l niż 50l, a jak nie planujesz zwiększenia wybicia to weź 30l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie po długiej nieobecności .  Przez ten czas udało mi się wszystko zakupić , poza skrzynia chłodzącą czy lodówką . Odwieczne pytanie,jakie piwo warzyć latem . W domu temperatury afrykańskie 24-28 C, w piwnicy tez nie lepiej 22 -24 C . Co mozna zrobić w takim klimacie . Proszę o rade dotycząca jakiegoś piwa prostego . przyznam się ,ze jak na pierwszy raz chciałbym kopic zestaw słody drożdże i chmiele z jakiegoś sklepu co wysyła pocztą a nie kurierem, chętnie In post . Może ktoś ma doświadczenie , doradzi . dzięki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mircoGD napisał:

Witam ponownie po długiej nieobecności .  Przez ten czas udało mi się wszystko zakupić , poza skrzynia chłodzącą czy lodówką . Odwieczne pytanie,jakie piwo warzyć latem . W domu temperatury afrykańskie 24-28 C, w piwnicy tez nie lepiej 22 -24 C . Co mozna zrobić w takim klimacie . Proszę o rade dotycząca jakiegoś piwa prostego . przyznam się ,ze jak na pierwszy raz chciałbym kopic zestaw słody drożdże i chmiele z jakiegoś sklepu co wysyła pocztą a nie kurierem, chętnie In post . Może ktoś ma doświadczenie , doradzi . dzięki .

Na kveikach praktycznie wszystko. Sklepy które sprzedają również na allegro mają wysyłkę Inpostem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po długiej nieobecności .  Przez ten czas udało mi się wszystko zakupić , poza skrzynia chłodzącą czy lodówką . Odwieczne pytanie,jakie piwo warzyć latem . W domu temperatury afrykańskie 24-28 C, w piwnicy tez nie lepiej 22 -24 C . Co mozna zrobić w takim klimacie . Proszę o rade dotycząca jakiegoś piwa prostego . przyznam się ,ze jak na pierwszy raz chciałbym kopic zestaw słody drożdże i chmiele z jakiegoś sklepu co wysyła pocztą a nie kurierem, chętnie In post . Może ktoś ma doświadczenie , doradzi . dzięki .
Na facebooku Kveik Polska popytaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2020 o 11:50, mircoGD napisał:

Proszę o rade dotycząca jakiegoś piwa prostego . przyznam się ,ze jak na pierwszy raz chciałbym kopic zestaw słody drożdże i chmiele z jakiegoś sklepu co wysyła pocztą a nie kurierem, chętnie In post . Może ktoś ma doświadczenie , doradzi . dzięki .

Kup suszone voss kveiki z Lallemanda i dobierz do tego surowce na jakąś APA/IPA na amerykańskich chmielach. To chyba najprostsza możliwa kombinacja na letnie warunki bez opcji kontroli temperatury. Suchary są łatwe w obsłudze, do tego te konkretne kveiki zbierają bardzo pozytywne oceny (i profil smakowy pasuje do amerykańskich chmieli).

 

Marxam na pewno ma kveiki, gotowe zestawy surowców i opcję wysyłki Inpostem. Poleciłbym też Alepiwo albo Homebrewing, ale z tego co widzę wyprzedali wszystkie suszone kveiki i nie ma nic o terminach ew. dostaw. Jest trochę sklepów dla piwowarów, więc może znajdziesz jeszcze gdzieś indziej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady. O czymś takim myślałem. Jak dla nowicjusza gdy więcej czyta to więcej znajduje problemow. Kveiki ,owszem brzmi ciekawie ,nawet egzotycznie ale jak czytam to tez w czasie fermentacji trzeba zachować jakieś temperatury. Ludzie dogrzewaja jakimiś pasami itp. Jedyny plus tych temperatur w domu ze są stabilne

Edytowane przez mircoGD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady. O czymś takim myślałem. Jak dla nowicjusza gdy więcej czyta to więcej znajduje problemow. Kveiki ,owszem brzmi ciekawie ,nawet egzotycznie ale jak czytam to tez w czasie fermentacji trzeba zachować jakieś temperatury. Ludzie dogrzewaja jakimiś pasami itp. Jedyny plus tych temperatur w domu ze są stabilne

Nie musisz nic dogrzewać. W tym jest potęga kveików.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK . Wszedlem na strone Marxam, maja "Drożdże do piwa Lallemand Voss Kveik 11 g" . Nie dziwcie się leszczowi, ze zadaje może głupie pytania. Czy gramatura na 20l piwa ,jak zakupie zestaw na IPE jest taka sama jak dla drożdży powiedzmy Safale US-05 i tych podanych kveikow ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd spróbowałem Kveików nie mogę się nadziwić. Cała teoria i praktyka której się nauczyłem przez 5 lat piwowarstwa domowego idzie w kąt bo Kveiki nie stosuja się do żadnych zasad. Ilość drożdzy? Nie ma znaczenia. Kontrola temperatury? Też!. Zeżrarłyby psa z budą a przy tym są stosunkowo czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dużego doświadczenia, próbowałem tylko Lallemand Voss Kveik. Robiłem na nich proste ale, APA, Polskie Ale, obecnie fermentuje FES z przeznaczeniem na dodanie do niego wiśni. Wszystkie wyszły poprawnie mimo eksperymentów z temperaturą i z ciekawości dogrzewania do 30 stopni. W każdym przypadku po 2-3 dniach było po robocie a po tygodniu można butelkować, mimo że piwa na US-05 czy belgach zwykle trzymam w fermentorze po 3-4 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie nie mogę  tego pojąc na normalnych drożdżach dedykowanych do zestwow ,piwo w takiej to a takiej temperaturze musi fermentować. Tyle czasu ,potem cicha . Kupujesz i zadajesz kveiki i te problemy znikają , szybko fermentuje ,nie ma problemu temperatur , cicha wiadomo i do butelek i jak koledzy zapewniają piwo smaczne. Wiec gdzie jest ten haczyk ? Czy chodzi o poprawność gatunku piwa ze np. IPA musi być na takich drożdżach US-05 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mircoGD napisał:

Własnie nie mogę  tego pojąc na normalnych drożdżach dedykowanych do zestwow ,piwo w takiej to a takiej temperaturze musi fermentować. Tyle czasu ,potem cicha . Kupujesz i zadajesz kveiki i te problemy znikają , szybko fermentuje ,nie ma problemu temperatur , cicha wiadomo i do butelek i jak koledzy zapewniają piwo smaczne. Wiec gdzie jest ten haczyk ? Czy chodzi o poprawność gatunku piwa ze np. IPA musi być na takich drożdżach US-05 ? 

Zadna poprawność, po prostu każde drozdze daja inny profil piwa i wymagają dbania o temperatury. Są drożdze produkujące np estry owocowe, ananasowe, brzoskwiniowe do NEIPA a także są drożdże o czystym profilu np US05 WLP001 etc. Każde dadzą inny efekt w zależności czego potrzebujemy. Kveiki nie są lekiem na każde piwo, również produkują specyficzne estry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Kveiki nie są lekiem na każde piwo, również produkują specyficzne estry. 


Zdecydowanie tak. Piwo na kveikach będzie na pewno inne niż na dedykowanych drożdżach, ale dla kogoś kto nie ma możliwości kontroli temperatury są dobrą alternatywą. Może konkursów się na nich nie wygra, ale jako na piwo do grilla jak najbardziej się nadają. Sam spróbowałem ich z ciekawości mimo że mam lodówkę ze sterownikiem.

Co do klarowności, to kveiki mocno flokulują, tworzą zbity osad na dnie który ciężko poderwać. Piwa powinny być klarowne, moje raczej nie są ale to raczej przez twarda, alkaliczną wodę.




Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mkrawc napisał:


 

 


Zdecydowanie tak. Piwo na kveikach będzie na pewno inne niż na dedykowanych drożdżach, ale dla kogoś kto nie ma możliwości kontroli temperatury są dobrą alternatywą. Może konkursów się na nich nie wygra, ale jako na piwo do grilla jak najbardziej się nadają. Sam spróbowałem ich z ciekawości mimo że mam lodówkę ze sterownikiem.

Co do klarowności, to kveiki mocno flokulują, tworzą zbity osad na dnie który ciężko poderwać. Piwa powinny być klarowne, moje raczej nie są ale to raczej przez twarda, alkaliczną wodę.




Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
 

 

Stwierdze, że nawet mogą wygrać konkurs, nie bez powodu jest styl na WFPD Kveik IPA jako kategoria :) Ja wcześniej po prostu stwierdzam, że kveiki są bardzo dobrym rozwiązaniem na wyższą temperaturę, ale nie zrobimy na nich piwa w innym stylu :) dalej to będzie np. Kveik IPA, co nie zmienia faktu, że piwa na kveikach też mogą byc dobre :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"piwa na kveikach też mogą byc dobre :D" no i teraz wprowadziłeś taka mała nutę niepewności w przyszłe warzenie . Własnie jak wyjdzie nie wiadomo co ? ja to jeszcze przełknę jak nie wyjdzie,powiem,nauka kosztuje. Moi koledzy z pracy miłośnicy piw cenowo nie przekraczających 2 zl są naprawdę krytyczni. Sam fakt nazwy IPA już wzbudza podejrzenia ,sklepowa cena ponad 5 zl kolejne komentarze a tu ktoś się wybija i chce zrobić lepsze w domu . Sam rozumiesz co się stanie jak powiem ,nie wyszło. ;)

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



"piwa na kveikach też mogą byc dobre " no i teraz wprowadziłeś taka mała nutę niepewności w przyszłe warzenie . Własnie jak wyjdzie nie wiadomo co ?
 


Jeżeli masz do wyboru użyć dedykowanych drożdży w za wysokiej temperaturze albo kveikow, wybierz kveiki, bez wątpliwości efekt będzie lepszy, może będzie bezstylowe ale pijalne. Jeżeli możesz kontrolować temperaturę weź dedykowane drożdże do danego stylu.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mircoGD napisał:

"piwa na kveikach też mogą byc dobre :D" no i teraz wprowadziłeś taka mała nutę niepewności w przyszłe warzenie . Własnie jak wyjdzie nie wiadomo co ? ja to jeszcze przełknę jak nie wyjdzie,powiem,nauka kosztuje. Moi koledzy z pracy miłośnicy piw cenowo nie przekraczających 2 zl są naprawdę krytyczni. Sam fakt nazwy IPA już wzbudza podejrzenia ,sklepowa cena ponad 5 zl kolejne komentarze a tu ktoś się wybija i chce zrobić lepsze w domu . Sam rozumiesz co się stanie jak powiem ,nie wyszło. ;)

 

To teraz pytanie - piwo robisz dla kolegów czy dla siebie? :D zrob sobie, zobacz z czym to sie je, jak można to poprawić, co można uzyskać itp. Dopiero zdecyduj co kolegom podarować, jak nie doceniają to nie trać dobrego piwka :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby które piją piwo za 2zł są krytyczni ;) Jak mój brat. Po dwóch latach fes z płatkami dębowymi macerowanymi w ziołowej nalewce wypił i mlaskał ;)
Pije dziś piwko na kveikach oslo i jest świetne. IPA.
Zrobiłem też świetne barley wine. Po około dwóch latach też nie wylałbym go.
Rób takie jakie ty lubisz. Dawaj twoim znajomym i niech ci dokładnie opisują co im nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem to z ironią , wiadomym jest ze ludzie jacy gustują w piwach za 2 zl i są w pewnym wieku już nie rozwojowym piwo o zapachu i smaku cytrusów uznają za coś najmniej damskiego. Co by nie dal im poza Żubrem będzie dziwne i określone ze z soczkami itp. Piwo ma ich chyba sponiewierać i się go nie wącha. A teraz do rzeczy.

https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-American-India-Pale-Ale-AIPA-17-BLG-zestaw-ze-slodow/1133    i   https://marxam.pl/drozdze-suche-drozdze-do-piwa-lallemand-voss-kveik-11-g,c314,p4862,pl.html     Co myslicie o takim zestawieniu ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mircoGD napisał:

Napisałem to z ironią , wiadomym jest ze ludzie jacy gustują w piwach za 2 zl i są w pewnym wieku już nie rozwojowym piwo o zapachu i smaku cytrusów uznają za coś najmniej damskiego. Co by nie dal im poza Żubrem będzie dziwne i określone ze z soczkami itp. Piwo ma ich chyba sponiewierać i się go nie wącha. A teraz do rzeczy.

https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-American-India-Pale-Ale-AIPA-17-BLG-zestaw-ze-slodow/1133    i   https://marxam.pl/drozdze-suche-drozdze-do-piwa-lallemand-voss-kveik-11-g,c314,p4862,pl.html     Co myslicie o takim zestawieniu ? 

 

 

Jak najbardziej może być. Jak na AIPĘ to bardzo biednie chmielu jest w tym zestawie, ale zawsze możesz coś dokupić dodatkowo, jeśli masz ochotę. Z drugiej strony - vossy powinny wnieść trochę estrów od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.