Skocz do zawartości

Redukcja miedziana 15mm > 10 mm


bielok

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :smilies:

 

Ponieważ nigdzie nie mogłem kupić pojedynczej redukcji miedzianej, w wolnej chwili postanowiłem sam spróbować zrobić. Potrzebne: rurka miedziana fi 15 mm, palnik do podgrzania, woda do schłodzenia, kowadełko jakieś i nie za duży młotek :ble:

 

Rurkę podgrzewamy niemal do czerwoności i gwałtownie chłodzimy (miedź się uplastycznia). Potem bierzemy rurkę i delikatnie sklepujemy jej końcówkę młotkiem, kręcąc rurka cały czas wg. jej osi aż uzyskamy potrzebna nam średnicę wew. Niestety na 8 mm nie da się sklepać (albo ja nie potrafie :lol: )

Następnie kupujemy przejcie mosiężne z miedzi na gwint 1/2' zew. , dodatkowo nakręcaną szybkozłączkę ogrodową i już można błyskawicznie podłączać i rozłączać urządzenia zasilanę wodą z węża ogrodowego :P

 

 

Zdjęcie robione nędzną komórką niestety, sklepane redukcje luzem założone na chłodnicę od Pierona.

Edytowane przez bielok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie kupujemy przejcie mosiężne z miedzi na gwint 1/2' zew. , dodatkowo nakręcaną szybkozłączkę ogrodową i już można błyskawicznie podłączać i rozłączać urządzenia zasilanę wodą z węża ogrodowego :smilies:

A czemu redukować zamiast użyć przejście z 15mm na 1/2. W obi za 6,50 po 3 sztuki w woreczku można dostać.

a reszta jak napisałeś szybko złączka z gwintem na 1/2.

 

Ja mogę podpowiedzieć że jeżeli ktoś nie dysponuje palnikiem a chciałby przymocować tą przejściówkę można użyć Poxyliny. Ugniatamy odpowiednią ilość spoiny, lekko obsmarowujemy końcówkę rurki, wciskamy następnie przejściówkę a od zewnętrznej strony małą warstwą oklejamy rurkę z przejściówką. Dla chłodnicy na swoje potrzeby wykonałem takie łącznie, jak na razie działa idealnie, nie ma problemów z rozszerzaniem przy zmianach temperatur.

Kontaktu z brzeczką nie ma i chyba takiego sposobu łącznia rur nie zastosowałbym w innym miejscu.

 

Jutro mogę podrzucić zdjęcia jak takie rozwiązanie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :smilies:

 

Ponieważ nigdzie nie mogłem kupić pojedynczej redukcji miedzianej, w wolnej chwili postanowiłem sam spróbować zrobić. Potrzebne: rurka miedziana fi 15 mm, palnik do podgrzania, woda do schłodzenia, kowadełko jakieś i nie za duży młotek :ble:

Ok dobra nie doczytałem Ty masz chłodnice 10mm i redukowałeś właśnie do niej :lol: faktycznie takiej przejściówki nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ktoś nie dysponuje palnikiem

?? Jak to nie dysponuje palnikiem?? Przecież każdy ma kuchnię czy to gazową czy to węglową może, ale to wystarcza. Uplastycznianie (glijowanie, odpuszczanie) nie wymaga wysokich temperatur zbliżonych do upłynnienia tylko doprowadzenia do granicy świecenia (kolor blado-wiśniowy)

Szokowe studzenie nie jest konieczne, choć pomocne (bardziej ze względów technicznych niż ze względu na strukturę metalu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ktoś nie dysponuje palnikiem

?? Jak to nie dysponuje palnikiem?? Przecież każdy ma kuchnię czy to gazową czy to węglową może' date=' ale to wystarcza.[/quote']

No dobra :smilies: należę do wyjątków którzy posiadają tylko kuchenkę elektryczna a płomień gazowy posiadam tylko w piecu CO, ale tam wsadzać żadnych rurek nie będę ;-)

Edytowane przez tieroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchenka elektryczna pewnie rady nie da, ale jesli komus baaaardzo zalezy to moze kupic maly palnik gazowy np. http://bit.ly/cy6s3m

no niby można ale kupować tylko po to by polutować 2 złączki o cenie rynkowej 4,5 pln :okey:

Też nad tym myślałem ale właśnie to wyliczenie skłoniło mnie do poxyliny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prościej niż kupować palnik można rozpalić ognisko, czy grila, czy choćby rozżarzyć kilka kawałków węgla drzewnego, każdy płomień większy od zapalniczki :okey:

 

A jakby ktoś chciał kupować palnik to polecam Perun W-330 http://www.perun.pl/Palniki_propanowo-powietrzne.html ewentualnie z Termetu GLT-3 http://www.termet.com.pl/strony/produkty_pilg_pr3.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przemysłówki, uniwersalne palniki jubilerskie do lutowania twardego, miękkiego(GLT madodatkowo montowany grot miedziany), opalania i wygrzewania :okey: Na butle gazowe już od 3kg

Moje doświadczenia z palnikami ładowanymi gazem do zapalniczek są jak najgorsze, strata pieniędzy, acz nie miałem doświadczenia z tym przedstawionym przez Ciebie.

 

tak czy siak rozmowa zeszła na totalny offtop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :beer:

 

Mimazy ceny tym palników to dla mnie kosmos niestety :beer:

szukam jakiegoś taniego palnika żeby zlutować złączki lutem twardym, niestety najtańszy palnik z castoramy nie daje rady (albo pewniej brak moich umiejętności).

Można w takim palniku zwiększyć tem. płomienia przez np. nadmuch większej ilości powietrza? Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlutowywanie redukcji w mojej chłodnicy miedzianej odbywało się z przygodami. Próbowałem z małymi palnikami, są całkowicie nieprzydatne, uzyskują punktowo wysoką temerature, ale mają małą wydajność cieplną, ciepło szybko rozchodzi się po metalu uniemożliwiaąc lutowanie. Kolejna próba to palnik kuchenki gazowej (3 KW), prawie się udało, ale palnik jest nieruchomy, nie ma jak operować płomieniem, poddałem się (prze większym uporze może dałbym rade). Postanowiłem skończyć z dziadostwem, chłodnica pod pache i udałem się do fachowców z MPEC ( oni do instalacji CO używają palników acetylenowych) . Za 5 zł w kilka minut miałem profesjonalnie wlutowane redukcje, należy tylko pamiętać o paście lutowniczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :beer:

Niestety u mnie spółdzielnia osiedlowa nie prowadzi takiego warsztatu :beer:

Człowiek wszystko musi robić sam .... wczoraj polutowałem złączki do chłodnicy nad taborem gazowym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :beer:

Niestety u mnie spółdzielnia osiedlowa nie prowadzi takiego warsztatu :beer:

Człowiek wszystko musi robić sam .... wczoraj polutowałem złączki do chłodnicy nad taborem gazowym ;)

Dawno temu inżynierowie wymyślili złączki ermeto, czyli zaciskane na pierścionek.

Oferta jest szeroka i dostępna w hurtowniach z osprzętem hydraulicznym, które często prowadzą też sprzedaż detaliczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popytam po sklepach :beer:

Aby uniknąć nieporozumień chodzi o branżę hydrauliki siłowej (sorry za brak precyzji) myślę że 1 czy 2 szt. spokojnie sprzedadzą Ci w jakimś zakładzie, który tym się zajmuje.

najbardziej znani na rynku producenci: Swagelok, Parker, Norgren ale jest też wielu innych

 

Złączka składa się z 3 elementów: korpusu, pierścionka i nakrętki, asortyment jest szeroki i obejmuje różne średnice przewodów calowych i metrycznych, różne materiały przewodów (miedź, nylon, SS), różne gwinty NPT, calowe równoległe, metryczne

 

Ja zacisnąłem złączkę norgrena (akurat taką miałem) na Cu 10mm, gwint zewnętrzny 1/2" (pasuje pod wąż od prysznica), chodzi to bez przecieków już 2 lata, jeśli cieknie na pierścionku to docisnąć, ale jedna uwaga - te pierścionki jak teflon są jednorazowe, dociśnięty i odpuszczony nadaje się do wyrzucenia.

 

Złączki pod baterie kranowe (połączenie rurki stalowej od baterii z instalacją wodną), dostępne w Praktikerze-Castoramie, chyba mają za małą, dla Ciebie, średnicę przewodów z tego co pamiętam to OD=6(8) mm

Edytowane przez wbl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Może nie dokładnie w tym wątku, ale mam pytanie. Czy w jakimś sklepie typu Castorama itp. można kupić łączówki do lutowania rurki fi6 i jeszcze jakieś łączenie z tej rurki na gwint 1/2 lub 3/4 cala? Mam dwie łączówki na skręcanie, ale wolałbym polutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o złaczki do łaczenia rur o tej samej srednicy? O 6 mm złaczkach lutowanych zapomnij. Nie w Casto. Co do przejsciówek z rurki 6mm na gwinty 1/2 cala i wyzej też zapomnij.

Ja chciałem kupić 10mm miedź i też nie dostałem.

Co do gwintów to potrzebujesz zewnetrzny czy wewnetrzny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W castoramie szukałem kiedyś fi 6, ale nie było. Kończą w okolicach 15 lub 12 mm

Zależy do czego chcesz redukować. Jeśli nie będzie to miało kontaktu z brzeczką zaklej poxiliną. Wytrzymuje 150°C Ja tak będę robił w chłodnicy przeciwbieżnej (o ile rurka miedziana będzie miała wystarczającą średnicę wewnątrz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.