Skocz do zawartości

S-33 Fermentacja burzliwa 24 godz.


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

Temperatura fermentacji, aktualne BLG? Mamy wywróżyć sobie ? 

Daj przynajmniej tydzień, sprawdz BLG i wtedy piszą wątki, nie po 24h obserwacji rurki. Może fermentacjia była tak burzliwa, że się wieko rozszczeliniło etc, etc.

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. 18 st C zewnątrz wiadra, ciepła brzeczka przy zadaniu drożdży uwodnionych napewno powyżej 25 st C ale tak robię zawsze z innymi drożdżami - nawet lagerowymi i nie miałem nigdy takich akcji.

napewno przez co najmniej tydzień wiadra nie otworzę - nigdy tego nie robię

Edytowane przez Piotr Ba
ssss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotr Ba napisał:

Temp. 18 st C zewnątrz wiadra, ciepła brzeczka przy zadaniu drożdży uwodnionych napewno powyżej 25 st C ale tak robię zawsze z innymi drożdżami - nawet lagerowymi i nie miałem nigdy takich akcji.

napewno przez co najmniej tydzień wiadra nie otworzę - nigdy tego nie robię

No i dobrze, daj im czas spokojnie, daj znac za tydzien i tyle :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka była ciepła na pewno pow. 25 st C  ja nie używam chłodnicy, dekantuje rano nastepnego dnia. Miałem też tak raz na S04 że po 2 dobach cisza. Nie znam jeszcze S33 i bałem się tych drożdży

Czy półgodzinna przerwa maltozowa da jakieś lepsze odfermentowanie czy nie ma to finalnie wpływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Ba napisał:

Brzeczka była ciepła na pewno pow. 25 st C  ja nie używam chłodnicy, dekantuje rano nastepnego dnia. Miałem też tak raz na S04 że po 2 dobach cisza. Nie znam jeszcze S33 i bałem się tych drożdży

Czy półgodzinna przerwa maltozowa da jakieś lepsze odfermentowanie czy nie ma to finalnie wpływu?

 

Skoro piszesz, że brzeczka miała powyżej 25°C to nie ma tu nic dziwnego, pewnie zjadły już większość cukrów i opadły...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak Punix pisze. Zanim brzeczka schłodziła się do tych~18 to cały cukier był już dawno zjedzony. Musisz zejść niżej z temp i dopiero zadać drożdże. A S-33 bardzo lubię, używałem ich wiele razy i nigdy nie miałem problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miała być white IPA które robi się na drożdżacch do witbiera - S33 są takimi drożdżami a wyjdzie American Wheat - płynna granica miedzy tymi stylami - bo chyba nie o dodatek Curacao i kolendry ma to różnicować. Oczywiście nie ma to znaczenia ważne żeby było pijalne na lato i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Robiłem na nich dwa razy NEIPĘ, ten drugi raz w ubiegłą sobotę.

Za pierwszym razem po dwóch dniach fermentacji spowolniło. Finalnie z 13,5 Blg zeszło mi do 4. I chyba się pospieszyłem z butelkowaniem bo po 3 tyg w butelkach było mocno przegazowane.

Druga warka na tych drożdżach i początek jest taki sam. Szybko ruszyły (do 12 godzin), burzliwie fermentowały (bulkanie praktycznie ciągłe) ale po 1,5 dnia ucichło. Nie wiem jaki jest ekstrakt, nie chcę zaglądać ale wygląda, że drożdże większość pracy już odwaliły. Pojawił się za to odór siarkowodoru (przy pierwszej warce tego nie było, albo tego nie wyczułem bo na burzliwą wrzuciłem sporo chmielu). I powiem szczerze, że trochę się tym zmartwiłem. Zwietrzeje czy zostanie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rs.juszczak napisał:

Robiłem na nich dwa razy NEIPĘ, ten drugi raz w ubiegłą sobotę.

Za pierwszym razem po dwóch dniach fermentacji spowolniło. Finalnie z 13,5 Blg zeszło mi do 4. I chyba się pospieszyłem z butelkowaniem bo po 3 tyg w butelkach było mocno przegazowane.

Druga warka na tych drożdżach i początek jest taki sam. Szybko ruszyły (do 12 godzin), burzliwie fermentowały (bulkanie praktycznie ciągłe) ale po 1,5 dnia ucichło. Nie wiem jaki jest ekstrakt, nie chcę zaglądać ale wygląda, że drożdże większość pracy już odwaliły. Pojawił się za to odór siarkowodoru (przy pierwszej warce tego nie było, albo tego nie wyczułem bo na burzliwą wrzuciłem sporo chmielu). I powiem szczerze, że trochę się tym zmartwiłem. Zwietrzeje czy zostanie?

 

W jakiej temperaturze fermentujesz? Siarka mi sie pojawiała ale przy lagerze. Często drożdże posprzątaja po sobie - ale to też zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczkę schłodziłem do 19 stopni, zadałem drożdże i fermentor odstawiłem w temp otoczenia 21 st. Po 12 godzinach temp piwa - 19,5 st., wtedy drożdże ruszyły i po kolejnych 12 godzinach piwo miało już 22,2 mimo iż temp otoczenia zbiłem do 19 (uchyliłem lekko okno). Pierwszą dobę z rurki wydobywał się nieziemski zapach chmielu, teraz wali siarą.

Wcześniej jajami dawał mi tylko weizen.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Ba mierzyłeś już ekstrakt? Jestem ciekaw co Ci wyszło. Ja zrobiłem test FFT i w trzecim dniu fermentacji, kiedy drożdże już się uspokoiły i przestały szaleć miałem 6 Blg (z 13). Czyli ogień przez pierwsze 1,5 - 2 doby, a później jakby usypiały. To samo miałem za pierwszym razem. Wtedy po 16 dniach zeszły z 13 do 4 i chyba dalej dojadały bo zabutelkowałem (za wcześnie) i się piwo przegazowało. Może one tak mają?

Dodam jeszcze, że temp piwa - 19,3 st, a temp. otoczenia 20-20,5 st.

 

Pytanie do pozostałych użytkowników. Te drożdże rzeczywiście tak mają?

 

W dniu 24.04.2020 o 14:56, sobieslaw napisał:

U mnie była cisza po dwóch dobach na S-33, lag kilka godzin, zadane w 15C, 12,5 BLG. Poszło do butelek po 7 dniach jak przestało pachnieć siarkowodorowem. Odfermentowały w granicach producenta. Takie szybkie chyba po prostu są.

@sobieslaw do ilu Ci odefermentowało?

 

W dniu 24.04.2020 o 21:38, punix napisał:

Skoro piszesz, że brzeczka miała powyżej 25°C to nie ma tu nic dziwnego, pewnie zjadły już większość cukrów i opadły...

@punix ja drożdże zadałem do brzeczki o temp. 19 st a drożdzę zachowują się tak jak Piotrowi przy 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rs.juszczak napisał:

@Piotr Ba mierzyłeś już ekstrakt? Jestem ciekaw co Ci wyszło. Ja zrobiłem test FFT i w trzecim dniu fermentacji, kiedy drożdże już się uspokoiły i przestały szaleć miałem 6 Blg (z 13). Czyli ogień przez pierwsze 1,5 - 2 doby, a później jakby usypiały. To samo miałem za pierwszym razem. Wtedy po 16 dniach zeszły z 13 do 4 i chyba dalej dojadały bo zabutelkowałem (za wcześnie) i się piwo przegazowało. Może one tak mają?

Dodam jeszcze, że temp piwa - 19,3 st, a temp. otoczenia 20-20,5 st.

 

Pytanie do pozostałych użytkowników. Te drożdże rzeczywiście tak mają?

 

@sobieslaw do ilu Ci odefermentowało?

 

@punix ja drożdże zadałem do brzeczki o temp. 19 st a drożdzę zachowują się tak jak Piotrowi przy 25

Z 12,5 do 4 blg, czyli 69%. W granicach. Nie ma granatów, nie jest przegazowane. Nawet fajny wit z nich wyszedł, ale do następnego będę szukał czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja nie sprawdzam odfermentowania dla "górniaków" daje im 2 tyg burzliwej i 2 tyg cichej. (3 tyg cichej dla lagerów). Martwię się nie odfermentowaniem tylko za dużą goryczką - chyba trochę przegiąłem - żle mi podano IBU dla stylu White IPA - ja mam wg kalkulatora 43 IBU to to oznacza że bedzie realne ok. 52 bo ja mam hopsider i chłodzę "przez noc"

Poza tym nie potrzebnie kupowałem słód pszeniczny bo mam cały magazyn pszenicy której mogę brać ile chce. Podobnie jak i cały magazyn owsa - już patrzę jak zrobić oat meal stouta bo jeszcze nie robiłem.

Ale do tematu warcając w przysżły wtorek piwo jest już nagazowane i będzie uroczyste otwarcie :P więc dam znać.

Nagazowałem do poziomu 2.3 mam nadzieję że nie wyjdzie z butelki.

Edytowane przez Piotr Ba
kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Piotr Ba napisał:

 

Poza tym nie potrzebnie kupowałem słód pszeniczny bo mam cały magazyn pszenicy której mogę brać ile chce. Podobnie jak i cały magazyn owsa - już patrzę jak zrobić oat meal stouta bo jeszcze nie robiłem.

 

Tzn masz pszenice jako ziarno i owies też ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.