Jump to content
Sign in to follow this  
scooby_brew

Twój ulubiony chmiel?

Recommended Posts

Twój ulubiony chmiel?

Ja bym powiedział że moim ulubionym chmielem (przynajmniej w tym momencie) jest Willamette. Używam go w moich ales, AAAs, browns, stouts, amerykańkim pszennym itd. Lubię go mieszać z Cascade do ales i IPAs. Tworzy to jakby zupełnie nowy smak. Jeden z moich ulubionych IPA jest w całości chmielony mieszanką Cascade-Willamette pół-na-pół. ok. 180 g na 20 l :smilies:

Raz użyłem i zakochałem się w Cascade. Ale East Kent Golding, Saaz, Marynka i Liubelski też są fajne.

Ja fenomenalne rezultaty w ale`ach ostatnio uzysklaem przy uzyciu lubelskiego.

Prawde mowiac jestem za cienki by odroznik gatunek chmielu po smaku.

Ja fenomenalne rezultaty w ale`ach ostatnio uzysklaem przy uzyciu lubelskiego.

To bardzo dobrze, może wkrótce wyjdzie ci nowy rodzaj piwa, które będzie można nazwać "Polskie Ale" i dołączyć jako styl w konkursach PSPD?

Prawde mowiac jestem za cienki by odroznik gatunek chmielu po smaku.

Chyba żartujesz, rodzaj chmielu robi więcej różnicy w smaku piwa niż wszystkie inne rzeczy razem wzięte. To tak jakby kucharz powidział że nie widzi różnicy w smaku między koperkiem i bazylią :smilies:

Chyba żartujesz, rodzaj chmielu robi więcej różnicy w smaku piwa niż wszystkie inne rzeczy razem wzięte.

Chyba zartujesz. Ciezki stout chmielony Fugglesem smakuje podobnie do Wita chmielonego Fugglesem?

Przy moim EPA użyłem chmielu Fuggle zachęcony miętowym aromatem w opisie. Nic takiego nie wyczułem. Mam jednak nadzieję, że z czasem wyrobię w sobie węch i smak jesli chodzi o chmiele.

Edited by slotish

Ja też nigdy nie zauważyłem ani nie słyszałem o mięcie w Fuggle.

Fuggle IMO ma zapach/smak ziemny-trawiasty, typowy do piw angielskich. BTW, Styrian Goldings to Fuggle przeniesione do Słowenii a Willamette to Fuggle rosnące w Oregon USA.

Z innej beczki, zrobilem podwojne IPA na czystej Perle, chmielone w 5 stadiach - w tym "dry" - i po miesiacu piwo nadaje truskawkami, i to mocno! :-D :-D :-D

Dobry sposód na porównanie smaku różnych chmieli: uwarz 2 proste pszenne amerykańskie (pół-na-pół pilseński i pszenny + ok. 5% monachijskiego), z US-05. Do jednego użyj Lubelski, do drugiego Fuggle. Otrzymasz 2 bardzo różne piwa, chociasz obydwa bardzo smaczne.

Ja takie pszeniaki warzę z Saaz lub Willamette i zauważyłem np. nie tylko że jest duża różnica w smaku, ale także np. że pszeniak z Willamette smakuje świetnie z plasterkiem pomarańcza w szklance, ale ten z Saaz zupełnie z pomarańczem nie pasuje...

Innym dobrym sposobem na porównanie różnych rodzaji chmieli (i słodów) jest uwarzenie tzw. "SMaSH" (Single Malt - Single Hop). Czyli jest to piwo uwarzone z jednego rodzaju słodu i chmielu. Np. warzysz prosty Blond Ale ze słodu pilseńskiego z chmielem lubelskim, potem np. z cascade a potem z Fuggle lub Hallertau. w ten sposób możesz też porównać z sobą różne słody "podstawowe", np. pilseński, 2-row, 6-row, Marris Otter itd.