Jump to content
tamtomasz

Fermentacja w zamrażarce z funkcją odszranianie/no frost

Recommended Posts

Mam kilka pytań odnośnie fermentacji ze sterownikiem temperatury podłączonym do zamrażarki z funkcją odszranianie lub no frost.

1. Czy no frost i odszranianie to to samo? Tak naprawdę znajduję mało informacji na ten temat. No frost wydaje się być systemem z wbudowanym obiegiem powietrza, który usuwa ciepłe powietrze i tym samym wilgoć z zamrażarki. Funkcja odszranianie to chyba starsza wersja tego systemu, w której co jakiś czas temperatura jest podwyższana, aby szron się stopił i przelał do specjalnego zbiornika. Czy ktoś może to potwierdzić lub wyjaśnić, jeśli źle to zapisałem?

2. Jak oba systemy działają po podłączeniu do sterownika? Z tego co rozumiem, to no frost działa cały czas. Odszranianie chyba jest zaprogramowane mechanicznie i włącza się co jakiś czas, bez względu na to, jaką temperaturę wskazuje sterownik.

3. Jak oba systemy wpływają na temperaturę fermentacji w takim przypadku? Wydaje mi się, że te wahania temperatury są nie do uniknięcia, nawet jeśli korzystamy ze sterownika, ponieważ wyłączenie lodówki nie wpływa na program odszraniania (chyba że wyłączenie powoduje restart jakiegoś wbudowanego licznika).

Tak naprawdę znalazłem tylko szczątkowe informacje dotyczące tego typu zamrażarek (w lodówkach ten efekt chyba można zignorować), w tym temacie o robieniu banku drożdży, gdzie kolega @DanielN mówi:

Cytat

Drugi czynnik, który niekorzystnie wpływa na witalność w czasie składowania to wahania temperatury. Nowoczesne zamrażarki z technologią no-frost właśnie takie wahania mają. Aby im przeciwdziałać koniecznie trzeba podnieść bezwładność cieplną banku drożdży. Dla banku trzeba zrobić sejf, czyli czyli pudełko izolacyjne (styropian, styrodur) oraz koniecznie wkład mrożący wewnątrz.

Czy to oznacza, że w przypadku fermentacji w takiej zamrażarce wiadro fermentacyjne również należałoby jakoś zabezpieczyć? Czy jest to w ogóle problem, którym należy się przejmować?