Jump to content
Sign in to follow this  
tamtomasz

Zakwaszanie bakteriami i temperatura brzeczki

Recommended Posts

Chcę zacząć przygodę z piwami typu sour, ale obawy jakie mam wiążą się z temperaturą zakwaszania. Mam na stanie Sour Pitch i Helveticus pitch z serii wildbrew lallemanda, czyli te temperatury jako idealne to 30-40 stopni dla sour pitch i 38-45 dla helveticusa.

Przeczytałem jednak tutaj na forum w wątku o sour pitch, że jeden z kolegów zadaje bakterie w temperaturze 40 stopni i zostawia brzeczkę "na pastwę losu" że tak powiem. Czy takie zakwaszanie zadziała? Ma to jakieś skutki uboczne?

Nie mam pomysłu jak to rozegrać z tą kontrolą temperatury fermentacji mlekowej szczerze mówiąc. Zastanawiałem się nad wstawieniem gara do piekarnika (mam taki z temperaturą od 40 stopni), ale zostawienie włączonego piekarnika na 2 dni wydaje mi się bardzo złym pomysłem 😬

Ja mam taki komfort, że zakwaszam w Grainfatherze i utrzymanie stałej temp np 35C nie stanowi problemu, jednocześnie przy niewielkim zużyciu energii (grzałki chodzą z minimalną mocą). Jednak jeśli jeden z kolegów zadaje bakterie w temperaturze 40 stopni i zostawia brzeczkę "na pastwę losu" i nie narzeka, to wypadałoby mu wierzyć, że ta metoda działa :)

U mnie zazwyczaj po 24h jest po wszystkim, jednak w garze bez kontroli pewnie 48h będzie potrzebne.

Pozwolę się tutaj podpiąć z pytaniem . 

Dzisiaj zacząłem zakwaszanie Sanprobi IBS  , tylko że nie robiłem startera a od razu wrzuciłem 20 pigułek ale jako że jestem dzban  i sypałem bezpośrednio do  gara i porobiły się grudki , próbowałem to jakoś rozmieszać ale lipa  . Będzie coś z tego ? 

3 godziny temu, witur napisał:

Dzisiaj zacząłem zakwaszanie Sanprobi IBS  , tylko że nie robiłem startera a od razu wrzuciłem 20 pigułek ale jako że jestem dzban  i sypałem bezpośrednio do  gara i porobiły się grudki , próbowałem to jakoś rozmieszać ale lipa  . Będzie coś z tego ? 

Pewnie przez skrobię ziemniaczaną, która podejrzewam, że tam jest w ramach pożywki, albo otoczka kapsułki. Może się rozpuści podczas chmielenia, ale jeśli nie to jak już zakwasisz i zachmielisz brzeczkę to spróbuj to jakoś odfiltrować. Niepotrzebnie wrzucałeś w kapsułkach, do piwa nic ci nie wnoszą.

2 minuty temu, tamtomasz napisał:

Niepotrzebnie wrzucałeś w kapsułkach, do piwa nic ci nie wnoszą.

Raczej nie wrzucił w kapsułkach (to już byłby kompletny odjazd), tylko po wsypaniu zbił mu się proszek w grudki.

7 godzin temu, tamtomasz napisał:

Pewnie przez skrobię ziemniaczaną, która podejrzewam, że tam jest w ramach pożywki, albo otoczka kapsułki. Może się rozpuści podczas chmielenia, ale jeśli nie to jak już zakwasisz i zachmielisz brzeczkę to spróbuj to jakoś odfiltrować. Niepotrzebnie wrzucałeś w kapsułkach, do piwa nic ci nie wnoszą.

Nie  wrzucałem kapsułek a ich zawartość 😁

7 godzin temu, dziedzicpruski napisał:

tylko po wsypaniu zbił mu się proszek w grudki.

Dokładnie 

11 godzin temu, witur napisał:

Nie  wrzucałem kapsułek a ich zawartość 😁

Wybacz, ale po przeczytaniu

Cytat

ale jako że jestem dzban  i sypałem bezpośrednio do  gara

myślałem, że powrzucałeś w całości 😂

Jak skończysz zakwaszanie daj znać czy się rozpuściło i jeśli nie to co zrobiłeś.

W dniu 22.04.2020 o 17:22, witur napisał:

Standard przy Sanprobi. Rozpuści się samo po jakimś czasie, nie przejmuj się.