Skocz do zawartości

Sok z ananasa do piwa


Myszal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dzisiaj uwarzyłem lekką bazę do piwa, z której chce zrobić coś na wzór pina colada ale z Pinty. Zamierzam do piwa dodać prażone wiórki kokosowe namoczone w rumie oraz sok z ananasa. Nie wiem jednak ile tego soku dodać. Czy 2l soku na 10l piwa dadzą efekt w smaku i aromacie? Jaki sok polecacie użyć?

Edytowane przez Myszal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myszal -> Powiem tak, RAZ, dodałem 1l soku z ananasa, takiego tłoczonego na zimno, świeżego, do lagera. Piwa za dużo nie było, raptem 3 albo 4l, ale efektu brak ...

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawałem 2kg zblendowanego ananasa na 10l i z druga wersją na melonie byly identyczne. Lecz to przez to ze zostawilem owoce w temperaturze  pokojowej i dały drożdze tyle jabłka zielonego w obu ze przykryło owoce. Druga warka z ananasem - 3,5kg ananasa i 2,5kg ulpy z mango na 18l - Mango przykryło wszystko :D  Tu koledze wyszedł ciekawy efekt z kokosem i ananasem - dodawał z tego co pamietam na burzliwa, cichą i leżak jak twierdzi :D 

 

Piwo z kokosem i ananasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję że dodali sok do gotowego piwa i od razu zapasteryzowali. Ot, taki przemysłowy ekwiwalent dolania soku do szklanki.

Ogólnie, z wyjątkiem chmielu, dodawanie przypraw do piwa na etapie fermentacji nie ma sensu dla piwowara domowego z technologicznego punktu widzenia. Lepsze efekty*) da w praktycznie każdym przypadku dodanie tej przyprawy do szklanki, i nie chodzi tylko o owoce ale też np. kawę czy kakao.

 

*) o ile w ogóle efekty wnoszone przez przyprawy inne niż chmiel można uznać za pozytywne, co jest wielce dyskusyjne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dirk gently napisał:

 o ile w ogóle efekty wnoszone przez przyprawy inne niż chmiel można uznać za pozytywne, co jest wielce dyskusyjne. 

No to już chyba zależy tylko od piwowara i jego upodobań smakowych ;)

 

Będę kombinował jakoś z tym ananasem. Jak jesteśmy w temacie- może polecacie jakieś mocno ananasowe chmiele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Myszal napisał:

No to już chyba zależy tylko od piwowara i jego upodobań smakowych ;)

 

Będę kombinował jakoś z tym ananasem. Jak jesteśmy w temacie- może polecacie jakieś mocno ananasowe chmiele?

Sabro albo HBC 472 mogą wnieść kokos do piwa,  z ananasem jako takim chyba ciezko. Daj jeden z wymienionych i troszke np Citry albo Cascade, ale nie dużo bo Ci owoce przykryją. Tak tylko by zaznaczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ananasa wnosi w mniejszej lub większej ilości większość tych słodszych, bardziej tropikalnych nowofalowych chmieli. Trzeba tylko ustrzelić dobre proporcje, żeby wyszedł na pierwszy plan. Delayed Spaceship z Maltgarden, który się ostatnio pojawił jest bardzo ananasowy. Chmielony Sabro i Galaxy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :D Pomyślę może nad podzieleniem warki i dla eksperymentu pokombinować i z chmielem i z ananasaem

 

15 godzin temu, tamtomasz napisał:

Samego soku z ananasa nie zalecam dodawać do fermentacji, sok z ananasa jest kwaśny i po przefermentowaniu tracisz całą słodycz a kwaskowatość zostaje.

Bardziej myślałem o dodaniu go na cichą. Wydaje mi się, że drożdże nie powinny zeżreć aż tak cukrów z soku, ale mogę się mylić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Myszal napisał:

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :D Pomyślę może nad podzieleniem warki i dla eksperymentu pokombinować i z chmielem i z ananasaem

 

Bardziej myślałem o dodaniu go na cichą. Wydaje mi się, że drożdże nie powinny zeżreć aż tak cukrów z soku, ale mogę się mylić. 

 

Drożdże zjedzą większość cukrów z soku. I ważne, żeby zrobiły to w fermentorze, a nie w butelkach (chyba, że potrafisz wyliczyć dokładną ilość soku i dodać go zamiast surowca do refermentacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, punix napisał:

 

Drożdże zjedzą większość cukrów z soku. I ważne, żeby zrobiły to w fermentorze, a nie w butelkach (chyba, że potrafisz wyliczyć dokładną ilość soku i dodać go zamiast surowca do refermentacji).

Masz racje. Lepiej, żeby większość cukrów przefermentowała i nie było zagrożenia granatów. Trochę się źle wyraziłem :)Cicha fermentacja nie jest tak żywa jak burzliwa, wiec nawet jak cukry z owoców zostaną zjedzone to nie powinno ulecieć aż tak dużo aromatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po cichej na pewno jakiś smak zostanie, ale trzeba się liczyć z tym, że nie jest to tak intensywny owoc jak jakieś wiśnie czy marakuja. Więc trzeba go dać albo dużo więcej (co też przełoży się na wyższą kwasność), albo po prostu tak skomponować piwo, żeby żadne intensywne smaki go nie przykrywały i zwyczajnie zaakceptować to, że nie będzie to anansowa bomba. No i na pewno lepiej od soku sprawdzi się tutaj pulpa albo cały owoc. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witajcie. Planuje uwarzyć weizena z sokiem z marakuji. Sok a w zasadzie nektar jest z cukrem (bez cukru nie mogę nigdzie znaleźć) chciałbym dodać przed samym rozlewem po skończonej fermentacji aby zachować aromat. Czy jest to możliwe do wykonania czy raczej na pewno będą granaty? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, whitek92 napisał:

Witajcie. Planuje uwarzyć weizena z sokiem z marakuji. Sok a w zasadzie nektar jest z cukrem (bez cukru nie mogę nigdzie znaleźć) chciałbym dodać przed samym rozlewem po skończonej fermentacji aby zachować aromat. Czy jest to możliwe do wykonania czy raczej na pewno będą granaty? Pozdrawiam.

Użyłbym go zamiast surowca do refermentacji w odpowiednio przeliczonej ilości (ale nie wiem czy zostanie smak) albo dodał po burzliwej i poczekał aż odfermentuje. Tyle że skoro jest z cukrem, to wniesie też cukrowe posmaki. Lepiej byłoby użyć owoców lub pulpy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 20:35, whitek92 napisał:

Witajcie. Planuje uwarzyć weizena z sokiem z marakuji. Sok a w zasadzie nektar jest z cukrem (bez cukru nie mogę nigdzie znaleźć) chciałbym dodać przed samym rozlewem po skończonej fermentacji aby zachować aromat. Czy jest to możliwe do wykonania czy raczej na pewno będą granaty? Pozdrawiam.

A skąd mamy wiedzieć ile tego cukru jest? Generalnie samą pulpą z marakui dodaną na fermentację można wystarczająco nagazować piwo, więc z dodatkowym cukrem obstawiam granaty, ale bez liczb to zgadywanie. No i inna sprawa, że jakość czegoś takiego będzie na pewno dosyć podła w porównaniu do porządnej pulpy. 

 

W dniu 28.01.2021 o 20:58, x1d napisał:

Tyle że skoro jest z cukrem, to wniesie też cukrowe posmaki. Lepiej byłoby użyć owoców lub pulpy.

Cukrowych posmaków nie wniesie, bo cukier przefermentuje. Ale tak jak mówisz, czysta pulpa zdecydowanie lepsza ze względu na jakość. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Oskaliber napisał:

Cukrowych posmaków nie wniesie, bo cukier przefermentuje

Chodziło mi o posmaki jakie wnosi cukier, czyli w skrócie bimber, oczywiście zależy ile tego cukru tam jest.

 

A tak btw choćby na allegro są oferty bez cukru

 

 

 

Edytowane przez x1d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.