Skocz do zawartości

Zatrzymana fermentacja


Szwed

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałem taki nalot w butelkach. Na górze piwa się pojawił i po zamieszaniu znikał. Był to cieniutki filmik na powierzchni. Piwo w smaku było dobre, żadnych posmaków. Więc z wylaniem zawsze się zdąży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem pleśni na piwie, a łatwo ją pomylić ze zwykłą, zdrową infekcją.

 

Tu jest piekna kolekcja zdjęć infekcji lambikowych (wymaga logowania), niektóre może i wyglądają jak pleśń

 

http://www.homebrewtalk.com/f127/pellicle-photo-collection-174033/

Jako iż jestem żółtodziób nie znam się, ale czy te niezbyt apetycznie wyglądające infekcje na zdjęciach to przykład prawidłowej/zdrowej fermentacji takiego lambika? Ohydnie to wygląda :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ohydnie to wygląda :|

Te najbardziej ochydne kolorki to piwa z dodatkiem owoców. U mnie na lambiku kużuszek jest ładny' date=' płaski, biały.[/quote']

Czyli w lambikach kużuszek ma być?

Co to zdrowa infekcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w lambikach kużuszek ma być?

Co to zdrowa infekcja?

Tak, na powierzchni jest taka błona (pellicle), czasem z bąblami. Co więcej, nie można jej naruszać, bo chroni piwo przed utlenieniem - czyli w praktyce nie można próbować piwa, aż będzie gotowe.

 

W lambikach objawy infekcji są mile widziane, poza infekcją octową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przedmiotem ożywionej dyskusji, czasem takie przypadkowe zakażenie daje ciekawe i dobre rezultaty, ale w olbrzymiej większości przypadków po prostu psuje piwo.

 

Jak zakażam piwo rozmyślnie, to zadaję mu "szlachetne" mikroby: mlekowe, brettanomyces, coli, dają przyjemne posmaki skwaśniałego mleka, końskiego potu itp.

 

Jak piwo zakazi się samo, to zwykle mam posmaki octowe, szpitalne, starej szmaty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przez ciekawość zapytam. Czy jak w piwo wda się infekcja to można je pić bez uszczerbku na zdrowiu?

Zależy jakie będą produkty infekcji. Dzikie drożdże nie wytwarzają niczego szkodliwego. Bakterie mlekowe spowodują, że piwo będzię kwaśne ale nic Ci nie powinno się stać. Gorzej z octowymi, jak wiadomo ludzka wątroba nie przepada za kwasem octowym :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mojego pechowego Stouta zaliczam do udanych piw. Przy otwieraniu kapsla słychać leciutkie syk czyli ciśnienia dużego nie ma i granatów raczej nie będzie. Piwo się pieni aż za bardzo. Smakuje bardzo dobrze, alkoholu nie ma w min za dużo. W smaku lekko słodkawe, to chyba zasługa zatrzymania się fermentacji na 5 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojego pechowego Stouta zaliczam do udanych piw. Przy otwieraniu kapsla słychać leciutkie syk czyli ciśnienia dużego nie ma i granatów raczej nie będzie. Piwo się pieni aż za bardzo. Smakuje bardzo dobrze, alkoholu nie ma w min za dużo. W smaku lekko słodkawe, to chyba zasługa zatrzymania się fermentacji na 5 blg.

O dokłądnie jak mój stout owsiany :( identycznie wyłazi z butelki i też się na 5 blg zatrzymał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, same probemy z tymi stoutami :) moja owsianka zeszła z 13 do 6 Blg i po 11 miesiącach dalej nienagazowana :lol: tzn. w temp pokojowej jakieś bąbelki na szklance widać, ale w schłodzonym CO2 jest całkowicie rozpuszczone - tak jakby CO2 było tyle ile się rozpuściło na burzliwej. Czasem jak mam ochotę to po nie sięgam - taka czekoladka... Do refermentacji dałem 130g sacharozy, potem trochę eksperymentowałem: do kilku butelek dałem trochę glukozy, do innych trochę drożdży (możliwe że też z glukozą) i tylko te drugie się nagazowały. Moim zdaniem drożdże jak się najadły, zobaczyły że jest ciemno i poszły spać :(

 

Odfermentowanie od zawsze mam słabe, trochę się poprawiło odkąd lepiej napowietrzam brzeczkę, ale nawet po roku nie prowadziło to do granatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.