Skocz do zawartości

Zatrzymana fermentacja


Szwed

Rekomendowane odpowiedzi

Podczepię się pod ten wątek. Mam Stouta na gęstwie (6 zbiór) 1084 Irish Ale przez 4 dni odfermentowało z 12 do 7 blg i nic dalej stoi mieszałem dolewałem gęstwy przez kolejne 5 dni zeszło do 6 blg. Co robić? Czekać dalej?

 

dori

wydzieliłam do nowego wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe że zacierałeś na słodko w wysokiej temperaturze. Jeśli masz zapiski tego warzenia to będziemy więcej wiedzieć.

Dla przykładu całkiem niedawno warzyłem Stouta Owsianego na słodko. Otrzymałem 14,5°Blg a zeszło bodaj do 7,5°Blg, po cichej butelkowałem, wszystko świadomie i bez nerwów że będą granaty. Zacieranie (chyba) bezpośrednio w 72°C. Drożdże - gęstwa Wyeast 1084 Irish Ale, po ok 2 zbiorach.

Wiele razy napisałem "chyba" - to ze względu na to że nie mam przy sobie moich zapisków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50% to pozorne odfermentowanie, rzeczywiste wynosi zaledwie 40%, nie chcę cie martwić rex5555 ale masz skład granatów. Drożdże powoli ale skutecznie zeżrą resztkę cukrów, szacuję, że do 4-5°Blg. Będzie to ilość równoważna dodaniu około 20g cukru na litr piwa (10g/butelkę!!) nie licząc tego co dodałeś do refermentacji. Niestety przerobiłem to w tym roku na WLP005: piwa dofermentowały w butelkach z 7 do 5,5°Blg (MStout) i z 4 do 2°Blg (ESB). Moim zdaniem odpowiada za to bardzo szybka flokulacja niektórych szczepów (np. WLP005, S-04) czego skutkiem jest pozorne zakończenie fermentacji. Wydaje mi się, że całkiem ustała fermentacja po przelaniu na cichą, na burzliwej osad denny jeszcze pracował na cichej zero widocznych objawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczepię się pod ten wątek. Mam Stouta na gęstwie (6 zbiór) 1084 Irish Ale przez 4 dni odfermentowało z 12 do 7 blg i nic dalej stoi mieszałem dolewałem gęstwy przez kolejne 5 dni zeszło do 6 blg. Co robić? Czekać dalej?

Czekaj albo dodaj świeży starter. Jeżeli to możliwe to podnieś nieco temperaturę ale nie więcej niż do 22°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zacierałem tak

 

12 L wody

słód jasny i płatki 67°C 45 minut

po negatywnej próbie jodowej dodaje śrutę Carafa i jęczmienia palonego

72°C - 10 minut

78°C filtracja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak mój stoi na cichej tak jak poprzedni i po prostu będe go butelkował

poprzedni zszedł minimalnie niżej i jest OK , przynajmniej mi się tak wydaje :lol:

więc co proponujecie by zacierać w 67stopniach ? max ....pozdr

JA zacierałem w 68°C i ESB zszedł był do 2°Blg z czego ostatnie 2°Blg w butelkach :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba opanowałem tego feralnego STOUTA zabutelkowałem dzisiaj # 24 IRA i drożdże z dna (1084 Irish Ale) po cichej przelałem do Stouta i juz po 2 godzinach dekielek dźwigać sie zaczął

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50% to pozorne odfermentowanie, rzeczywiste wynosi zaledwie 40%, nie chcę cie martwić rex5555 ale masz skład granatów. Drożdże powoli ale skutecznie zeżrą resztkę cukrów, szacuję, że do 4-5°Blg. Będzie to ilość równoważna dodaniu około 20g cukru na litr piwa (10g/butelkę!!) nie licząc tego co dodałeś do refermentacji.

Dziękuję za obliczenia, bo ja strasznie nie lubię się w to bawić :smilies:

ale obserwując tę moją nieodfermentowaną warkę to wcale się nie gazuje, może i to prawda że powoli drożdże robią swoje, ale póki co sprawia nawet wrażenie że za mało dałem do refermentacji. Może drożdże są już niewydolne. Trudno powiedzieć, młody piwowar jestem, wiele przede mną!

 

EDIT:

Aha, mój przypadek jest celowy, czyli piwo "w zamiarze ma być takie by się nim najeść" heh

aby uniknąć wysokiego °Blg polecam zacierać na wytrawnie czyli w okolicach 64-66°C

 

No i mały offtop - pytanie

Jak procentowo wygląda efekt pracy enzymu a-amylaza, gdy już nie pracuje b-amylaza (powyżej 70°C ), bo enzym przerabia skrobię na różne cukry, czy są jakieś dane na ten temat?

Edytowane przez rex5555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale obserwując tę moją nieodfermentowaną warkę to wcale się nie gazuje, może i to prawda że powoli drożdże robią swoje, ale póki co sprawia nawet wrażenie że za mało dałem do refermentacji. Może drożdże są już niewydolne. Trudno powiedzieć, młody piwowar jestem, wiele przede mną!

Spoko. Poczekaj trochę. NIe wiem ile już piwo siedzi w butelkach ale u mnie objawy przegazowania pojawiły się po 2 miesiącach. Wiele zależy od temperatury przechowywania piwa.

EDIT:

Aha, mój przypadek jest celowy, czyli piwo "w zamiarze ma być takie by się nim najeść" heh

aby uniknąć wysokiego °Blg polecam zacierać na wytrawnie czyli w okolicach 64-66°C

Jak juz napisałem nawet zacieranie 68-69°C daje całkiem głęboko odfermentowane piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem, walczyłem i nie wyszło tak jak bym chciał. Broni nie składam. Odfermentowało tylko do 5 blg. Na powierzchni pokazał się dziwny ?kożuszek?. Piwo pachnie ładnie i smakuje jak dobry Stout wiec zakapslowałem dodając 130 g zwykłego cukru ( był pod ręką nawet siągać po glukozę w tym upale mi się nie chciało). Mam nadzieję ze, nie będzie granatów. Na wszelki wypadek butelki schowałem w ustronne i bezpieczne miejsce nawet jak gruchnie to szkody nie narobi

Na zdjęciach widać, o jaki kożuszek mi chodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety wygląda to źle. Wydaje mi się, że granatów nie będzie, co raczej brak nagazowania...

Dlaczego tak uważasz ? Te drożdze juz sie nie zabiorą do pracy czy ten kożuszek to martwe drożdze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety wygląda to źle. Wydaje mi się' date=' że granatów nie będzie, co raczej brak nagazowania...[/quote']

Dlaczego tak uważasz ? Te drożdze juz sie nie zabiorą do pracy czy ten kożuszek to martwe drożdze ?

Kożuszek to klasyczna infekcja. Najlepiej widać to na ostatnim zdjęciu.

 

edit: co nieco możesz zobaczyć tu: http://www.piwo.org/galeria/thumbnails.php?album=96 oraz http://www.homebrewtalk.com/f39/post-your-infection-71400/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kożuszek to klasyczna infekcja.

Kożuszek to baterie aerobowe. Ale, tak jak Czes kiedyś pisał:

[...]

Wśród bakterii aerobowych pospolite są te produkujące kwas octowy (kwas octowy pachnie jak ocet domowy, aldehyd octowy jak niedojrzałe jabłka).

[...]

W końcu są i takie bakterie aeorobowe, które szkodzą jedynie wizerunkowi piwa (film, obrączka w szyjce butelki), a praktycznie nie wpływają na smak i pozostałe walory trunku.

Więc może nie będzie tragedii.

Miałem kiedyś taki sam kożuszek. I też na stoucie. I też po cichej. Zabutelkowałem mimo to. Może nie było to idealne piwo, ale wypić się dało - na pewno nie był to kwas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kożuszek to klasyczna infekcja.

Kożuszek to baterie aerobowe. Ale' date=' tak jak Czes kiedyś pisał:

[...]

Wśród bakterii aerobowych pospolite są te produkujące kwas octowy (kwas octowy pachnie jak ocet domowy, aldehyd octowy jak niedojrzałe jabłka).

[...]

W końcu są i takie bakterie aeorobowe, które szkodzą jedynie wizerunkowi piwa (film, obrączka w szyjce butelki), a praktycznie nie wpływają na smak i pozostałe walory trunku.

Więc może nie będzie tragedii.

Miałem kiedyś taki sam kożuszek. I też na stoucie. I też po cichej. Zabutelkowałem mimo to. Może nie było to idealne piwo, ale wypić się dało - na pewno nie był to kwas.

Potwierdzam - miałem identyczny przypadek. Co prawda piwo było z ekstraktu, ale wszystkie objawy były takie same. Myślałem że będzie kibel ale było ok. Jak już zabutelkowałeś to pozostaje tylko czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie pobrać próbkę ze 300 ml brzeczki i spróbować ją dofermentować drożdżami piekarskimi, w 25-28°C, przynajmniej będzie wiadomo do ilu ma dofermentować.

Można bayanusami, też będzie wiadomo do ilu może zejść :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.