Skocz do zawartości

3 pytania początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem w trakcie warzenia 2 warki. Mam w związku tym trzy pytania :

 

1. Jak poprawnie mierzyć temperaturę w czasie zacierania ?

Mam termometr elektryczny z sondą. Pokazuje np. temperaturę 68 st. Po puszczeniu ciut niżej pokazuje już 70 st. A po zamieszaniu pokazał raz 63 st... Różnica więc jest bardzo duża. Więc z mojej strony pytanie. Gdzie dokładnie mierzyć ?

 

2. Robię gotowy zestaw  składników  25l z Twój Browar. Trzymam się kurczowo instrukcji. Zaznaczone było aby do wysładzania użyć 17 l wody. Gdy zostało 5 l wody brzeczka wydawała mi się już wodnista. Zmierzyłem blg ( zwykły cukromierz) i pokazywał zero. Przestraszyłem się i zakończyłem filtrację. Na ten czas blg pokazało 8. Odlałem próbkę i zacząłem gotowanie z chmieleniem.

Po wystudzeniu próbka pokazała 12 blg czyli tyle ile powinno. Moje pytanie jest takie czy cukromierz jest zbyteczny podczas warzenia ? Wysoka temperatura brzeczki zakłamuje jak widać.

 

3. Po chmieleniu przy filtracji zostało mi zabrudzonej brzeczki chmielem ok 3 l . Resztę wylałem. Czy da się z tego odzyskać choć trochę piwa czy trzeba to wszystko wylać ?

 

Do chłodzenia zamiast 25l ostało się jedynie ledwo ponad 20 l....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, krzysiek-krze napisał:

Witam, jestem w trakcie warzenia 2 warki. Mam w związku tym trzy pytania :

 

1. Jak poprawnie mierzyć temperaturę w czasie zacierania ?

Mam termometr elektryczny z sondą. Pokazuje np. temperaturę 68 st. Po puszczeniu ciut niżej pokazuje już 70 st. A po zamieszaniu pokazał raz 63 st... Różnica więc jest bardzo duża. Więc z mojej strony pytanie. Gdzie dokładnie mierzyć ?

 

2. Robię gotowy zestaw  składników  25l z Twój Browar. Trzymam się kurczowo instrukcji. Zaznaczone było aby do wysładzania użyć 17 l wody. Gdy zostało 5 l wody brzeczka wydawała mi się już wodnista. Zmierzyłem blg ( zwykły cukromierz) i pokazywał zero. Przestraszyłem się i zakończyłem filtrację. Na ten czas blg pokazało 8. Odlałem próbkę i zacząłem gotowanie z chmieleniem.

Po wystudzeniu próbka pokazała 12 blg czyli tyle ile powinno. Moje pytanie jest takie czy cukromierz jest zbyteczny podczas warzenia ? Wysoka temperatura brzeczki zakłamuje jak widać.

 

3. Po chmieleniu przy filtracji zostało mi zabrudzonej brzeczki chmielem ok 3 l . Resztę wylałem. Czy da się z tego odzyskać choć trochę piwa czy trzeba to wszystko wylać ?

 

Do chłodzenia zamiast 25l ostało się jedynie ledwo ponad 20 l....

 

Temperaturę najlepiej mierzyć po zamieszaniu, będzie bardziej miarodajnie - szybciej stygnie na zewnątrz.

Sprawdzałeś balingomierz na wodzie, czy pokazuje 0? Z drugiej strony z opisu wynika, że mierzyłeś gorącą brzeczkę - balingomierze są wyskalowane do pomiaru w 16 lub 20°C, w wyższej temperaturze będą pokazywać mniej.

Z chmielin można coś próbować odzyskać, bawiłem się w to przy pierwszych warkach, obecnie uważam, że nie ma sensu, bo kosztuje sporo czasu, a odzyskasz w porywach 1l. Wolę dać te 0,5kg słodu więcej i liczyć się z takimi stratami. Plus przy mocniej chmielonych piwach straty znacząco pozwala ograniczyć hopstopper czy hopspider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, krzysiek-krze napisał:

Witam, jestem w trakcie warzenia 2 warki. Mam w związku tym trzy pytania :

 

1. Jak poprawnie mierzyć temperaturę w czasie zacierania ?

Mam termometr elektryczny z sondą. Pokazuje np. temperaturę 68 st. Po puszczeniu ciut niżej pokazuje już 70 st. A po zamieszaniu pokazał raz 63 st... Różnica więc jest bardzo duża. Więc z mojej strony pytanie. Gdzie dokładnie mierzyć ?

 

 

 

Wrzuć sądę do gara na środku, patrz co tam się dzieje, jak dojedziesz do zadanej temperatury albo zgaś palnik, energicznie pomieszaj całość, poczekaj trochę aż temperatura się ustabilizuje (pół minuty? minutę? na wyczucie) i wtedy zmierz, podgrzej jeśli trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.