Skocz do zawartości

Lodówka kontrola temperatury


wrzoniu1981

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, wrzoniu1981 napisał:

Witam, mam lodówkę do której swobodnie mieści się fermentor. Moje pytanie jest takie, czy jest możliwość żeby przerobić ją tak aby można było ustawiać żądaną temperaturę np. 18st.?

 

Musisz dorzucić zewnętrzny sterownik temperatury. Ewentualnie, gdybyś chciał schodzić z temperaturą poniżej minimalnej oryginalnego termostatu, to trzeba by się go też pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, krzysiek9999 napisał:

Tyle, że jeśli lodówka jest z zamrażalnikiem, to będzie z niego kapała woda przy temperaturach powyżej ~12st. 

 

U mnie nie zauważyłem takiego problemu. Chyba, że mówisz o zamrażarce w tej samej komorze, co lodówka, choć takich też jakoś ludzie używają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krzysiek80 napisał:

Mam w piwnicy zepsuta lodówkę do której bez problemu wchodzi wiadro, tak myślę żeby wkładać dwie zamarznięte butelki wody i tak utrzymywać temperaturę. Czy ktoś tak próbował robić? Czy wymieniając butelki raz dziennie utrzymam temperaturę 17-18 stopni ?

 

Robiłem tak awaryjnie jak mi padła lodówka. Butelki musiałem wymieniać częściej niż w pudle styropianowym - choć to pewnie zależy od wielkości lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, krzysiek80 napisał:

Częściej, to znaczy co ile godzin? Lodówkę mam małą , komora lodówki jest mała, ok jednego metra wysokości .

 

Nie pamiętam, to była jednorazowa sytuacja. Zapamiętałem tylko, ze lodówka sprawdzała się zauważalnie gorzej od pudła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzysiek80 napisał:

Częściej, to znaczy co ile godzin? Lodówkę mam małą , komora lodówki jest mała, ok jednego metra wysokości .

Dużo zależy od temperatury otoczenia. Możesz dodatkowo wyłożyć ją styropianem i będziesz miał wygodny styrobox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, krzysiek80 napisał:

Mam w piwnicy zepsuta lodówkę do której bez problemu wchodzi wiadro, tak myślę żeby wkładać dwie zamarznięte butelki wody i tak utrzymywać temperaturę. Czy ktoś tak próbował robić? Czy wymieniając butelki raz dziennie utrzymam temperaturę 17-18 stopni ?

 

Spokojnie utrzymasz, tylko weź sobie więcej butelek z lodem zrób (ew. większe butle), niestety reszta metodą prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2020 o 22:17, wrzoniu1981 napisał:

Witam, mam lodówkę do której swobodnie mieści się fermentor. Moje pytanie jest takie, czy jest możliwość żeby przerobić ją tak aby można było ustawiać żądaną temperaturę np. 18st.?

 

Możesz to osiągnąć przy pomocy sterownika np. inkbird itc-308. Wystarczy podłączyć go do gniazdka, a do niego lodówkę. Jak chcesz go kupić szybko w kraju, to jest to koszt ponad 200 zł. Jak masz jako takie umiejętności do majsterkowania, kup sterownik STC 1000 plus kilka drobiazgów, a zejdziesz cenowo spokojnie poniżej 100 złotych. Jest na forum temat, jak krok po kroku go zmontować. Ja wykonałem coś takiego. Oczywiście są inne sterowniki, oferowane również przez forumowiczów np. sterownik wi fi od Malinowego. 

IMG_20200423_173533.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Siena napisał:

 

Możesz to osiągnąć przy pomocy sterownika np. inkbird itc-308. Wystarczy podłączyć go do gniazdka, a do niego lodówkę. Jak chcesz go kupić szybko w kraju, to jest to koszt ponad 200 zł. Jak masz jako takie umiejętności do majsterkowania, kup sterownik STC 1000 plus kilka drobiazgów, a zejdziesz cenowo spokojnie poniżej 100 złotych. Jest na forum temat, jak krok po kroku go zmontować. Ja wykonałem coś takiego. Oczywiście są inne sterowniki, oferowane również przez forumowiczów np. sterownik wi fi od Malinowego. 

IMG_20200423_173533.jpg

Siena to wystarcza że podłącze lodówkę do sterownika  inkbird itc-308 i to wszystko ? Żadnych dodatkowych urządzeń typu pas grzewczy czy kabel grzewczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś ten sterownik? On ma dwa wyjścia (gniazdka). Jedno na chłodzenie, drugie na grzanie. Lodówka podłączasz do chłodzenia, sondę sterownika wkładasz do lodówki. Jak nie podłączysz nic do grzania (pas lub kabel grzewczy), to będziesz mógł tylko chłodzić. Ten sterownik puszcza prąd na gniazdo chłodzenia, jak temp jest za wysoka. Jak za niska, to wyłącza gniazdko chłodzenia i włącza gniazdko grzania. Jak będziesz miał pas grzewczy, to jesteś w stanie utrzymać stałą temperaturę w granicach 0.6 C ( + / - 0.3C od ustawnionej). Jak masz na tyle ciepło w pomieszczeniu, że nie będziesz musiał dogrzewać, możesz nie instalować pasa grzewczego.

 

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja lodówka stoi w garażu, więc nie potrzebuję pasa grzewczego. Maksymalnie mam ustawione 17 stopni z histerezą 0.3 stopnia i 10 minutowym opóźnieniem agregatu. Przy temperaturze 17.03 stopnia załącza się lodówka i chłodzi do zadanej temperatury, poczym wyłącza się chłodzenie i mam temperaturę około 16.07 stopnia. Lodówka ponownie włączy chłodzenie przy 17.03. Sondę mam umieszczoną na ściance fermentora. Jest zaizolowana od otoczenia osłoną z styroduru. Docelowo kupię osłonę sondy ze stali nierdzewnej, którą zamontuję w pokrywie fermentora. Wtedy będę miał pomiar temperatury z wnętrza fermentora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Siena napisał:

Moja lodówka stoi w garażu, więc nie potrzebuję pasa grzewczego. Maksymalnie mam ustawione 17 stopni z histerezą 0.3 stopnia i 10 minutowym opóźnieniem agregatu. Przy temperaturze 17.03 stopnia załącza się lodówka i chłodzi do zadanej temperatury, poczym wyłącza się chłodzenie i mam temperaturę około 16.07 stopnia. Lodówka ponownie włączy chłodzenie przy 17.03. Sondę mam umieszczoną na ściance fermentora. Jest zaizolowana od otoczenia osłoną z styroduru. Docelowo kupię osłonę sondy ze stali nierdzewnej, którą zamontuję w pokrywie fermentora. Wtedy będę miał pomiar temperatury z wnętrza fermentora. 

Polecam kupić tą podstawkę, oderwać jeden z pręcików, przeciąć i gilza na sondę gotowa ;) 

https://www.ikea.com/pl/pl/p/laemplig-podstawka-stal-nierdz-30111087/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.