Skocz do zawartości

chmielnik sezon 2008-2012


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ;)

 

Posadziłem wokół słupa telefonicznego 5 szt. z odstępami 120 cm.

Jako pracownik TPSA muszę zgłosić zdecydowany sprzeciw :D

 

Oczywiście jak każdy pracownik TPSA jestem sprzedajny :):smilies: na propozycję czekam na PW :D:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Posadziłem wokół słupa telefonicznego 5 szt. z odstępami 120 cm.

Jako pracownik TPSA muszę zgłosić zdecydowany sprzeciw :(

 

Oczywiście jak każdy pracownik TPSA jestem sprzedajny ;):D na propozycję czekam na PW :):beer:

Szanowny Panie , niech Pan mnie nie karze. Obiecuję, że sam będę pielęgnował te pięknie wyglądające roślinki które zasłaniają Wasz :D słup. :smilies: Sam będę zbieram pachnące szyszki. I nie będę nikogo prosił o pomoc, chyba że akurat będzie Pan w pobliżu :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może ile % a-k może mieć chmiel ze sztobrów Marynki i Lubelskiego od BA ??? Jest jakaś metoda, która w miarę dokładnie pozwoli określić % a-k chmielu w czasie zbioru ???

Tym pytaniem troche "przegiołeś", źródło pochodzenia nigdy nie ma wpływu na % a-k, wpływ na to ma gleba, staranność uprawy, warunki panujące w danym roku itp. Metody umożliwjające dokładne określenie % a-k w chmielu to są jedynie metody laboratoryjne. W warunkach domowych dodawanie chmielu ze swojej uprawy odbywa się wyłącznie na zasadzie wyczucia, prób i błędów. Aby ograniczyć liczbę "wpadek", robimy coś w rodzaju kompotu chmielowego tj. w ok. 2litrach wody gotujemy chmiel, a otrzymany ekstrat dodajemy po trochu do brzeczki pod koniec gotowania, aż do uzyskania oczekiwanej goryczki. Gorzej z aromatem chmielowym, tu pozostaje tylko metoda prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja planuje do września umożliwić sobie badanie chmielu dzięki uczelni, podzielę się efektami jak już coś będę miał. Na razie zapoznałem się z normą o badaniu chmielu i oznaczenie Uniwersalnej Wartości Goryczki nie powinno być problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli tego, że ze względu na pochodzenie chmiel ma taki a nie inny % a-k :) Do tej pory byłem przekonany, że dany gatunek ma górna granicę a-k i nie może jej przekroczyć niezależnie od panujących warunków :) Myślałem, że forumowicze wiedzą mniej więcej jaki % a-k można uzyskać z uprawy własnego chmielu przy średnich warunkach hodowli :) W takim razie muszę dodawać chmiel na wyczucie jak to wyjaśnił Bogdan62 :) Jeśli Wsaczuk będziesz miał możliwość przebadania chmielu, jestem zainteresowany wynikami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko...

Rok temu zasadziłem 2 marynki i dwa Lubelskie. Jeden sztorb nei wydał żadnych oznak życia - Życie... Ale mam problem, bo nie pamiętam który to Lublin a która Marynka! Czy jest jakiś sposób by to teraz sprawdzić? Mój chmielnik rozwija się jak należy. Niektóre odnogi mają już po 130cm. Boję się pomyślec co to będize w lipcu...

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

130 cm? Szok! Ja świeże szparagi odłamałem w kwietniu, i dopiero teraz wychodzą mi nowe - w swoim postach Pieron pisał że należy puścić na sznur te co będą po 25 maja, i teraz nie wiem czy te co wyszły też obłamać i czekać na następne, czy już te co są puść na sznurek :rolleyes:

 

Dodam jeszcze że te szparagi co mam maja 10 cm.

Edytowane przez bielok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie udało mi się zrealizować mój plan założenia chmielnika . Maszt ma wysokość 4,70 mb . ramka na szczycie :kwadrat o boku 1 mb. na dole sztobry posadzone w odległości od słupa 1.5 mb odległość między sztobrami 1,1mb .Co w ostateczności daje 8- śmiokąt .Rura główna fi 100mm .Jako przewodniki zastosowana linka aluminiowa . Proszę o ocenę jeśli popełniłem błędy to proszę napiszcie gdzie .Jest jeszcze czas aby poprawić .

Edytowane przez zico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zico nieźle wykonane :) masz u mnie + :)

 

Tylko uważaj żeby jakaś Komisja d.s. Radia i TV nie zajechała Ci na plac :) :)

 

edit.: No i jest to bardzo fajne miejsce na gniazdo dla bociana :D :D

Edytowane przez pako1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieci własnych mi już wystarczy jest trójka :Córka 17 lat córka 13 lat i syn 2 lata .A co do chmielnika to bardzo dziękuję za pochlebne opinie ale inny nie mógł być .Po prostu mam dużą działkę i inny by zniknął :):):D

Edytowane przez zico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s4v3he.jpg

 

To jest mój chmielnik, mam tu 6 2-rocznych Cascades i 1 3-roczny Centennial. Sztorby zasadziłem prosto w ziemi bez robienia ?górek? bo jest to ?podniesiony? ogródek.

 

 

 

1rvjx3.jpg123.456789101112

 

Każdy krzak ma po 2 sznury, każdy sznur ma po 2 pędy. W tym roku sznury zrobiłem podwójne, bo w zeszłym roku jeden się mi zerwał. Te sznury to zwykłe sznury do pakowania (sisal rope), bo chmielom łatwo się jest po nich wspinać.

 

 

 

j9wxo0.jpg

 

Większość pędów jest teraz (6 maja) ok 2 metrów długości, ale jeden ma conajmniej 6 metrów i dopiął się już na wysokość 2 piętra i wkrótce chyba dojdzie do dachu. Co ciekawe, najwyższy krzak w tym roku był najmniejszym krzakiem w zeszłym roku :)

 

Nie obcinałem pierwszych pędów, te pierwsze największe pędy tyrzymam, a mniejsze, późniejsze wycinam.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry pomysł też spróbuje w ten sposób tylko muszę sztorby znależć hm czy w ogóle mozna jeszce sadzić je ? nie za późno?

Ja sam jeszcze w ogrodzie wykonuje rożne prace które powinny być już zakończone. Ale ze względu na długą zimę to i prace wiosenne się opóźniły. Jeśli ktoś Ci szybko pośle sztobry, to możesz jeszcze sadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.