Skocz do zawartości

chmielnik sezon 2008-2012


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

W BA od dzisiaj zbierają zamówienia. To będzie mój pierwszy chmiel o ile coś urośnie, bo będę sadził w niekorzystnym mikroklimacie.

Ile można zebrać z jednego krzaka? Zamówiłem po 2 sztobry lubelskiego i 2 marynki. Żeby choć na 2 warki starczyło... jest szansa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BA od dzisiaj zbierają zamówienia. To będzie mój pierwszy chmiel o ile coś urośnie, bo będę sadził w niekorzystnym mikroklimacie.

Ile można zebrać z jednego krzaka? Zamówiłem po 2 sztobry lubelskiego i 2 marynki. Żeby choć na 2 warki starczyło... jest szansa?

tak ale jak Ci przetrwają do przyszłego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy na ziemiach naszych Polskich(w sensie klimatycznym), glebie dość kwaśnej (ale pewnie da się to skorygować) można uprawiać inne chmiele niż wszechobecna (by nie powiedzieć wyłącznie-obecna) Marynka i Lubelski??

Chciałbym posadzić, tylko skąd zdobyć szobry??

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym posadzić, tylko skąd zdobyć szobry??

Sztobry możesz próbować uzyskać z Instytutu z Puław. Mają szkółki z bardzo różnych chmieli i na wiosnę robią w nich "porządki", a wiadomo co to znaczy: duużo sztobrów i sadzonek. :P

Sam miałem to zrobić rok temu, ale za późno się zgłosiłem i już wszystko wywalili. W tym roku się nie interesowałem. Zresztą nie wiem czy już też nie jest za późno...

 

Cascade czy Goldings wychodowany w Polsce na pewno nie będzie miał takich samych parametrów jak oryginalny chmiel, ale myślę, że podstawowe właściwości powinien zachować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chmiele amerykańskie są krzyżówkami chmieli europejskich, w większości chyba niemieckich. Swoje własności uzyskują głównie dzięki klimatowi, w którym są hodowane. W Polsce może się udać lub nie, zależy w jakim rejonie :P Sam chętnie bym spróbował, gdyby udało się zdobyć sztobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BA od dzisiaj zbierają zamówienia. To będzie mój pierwszy chmiel o ile coś urośnie, bo będę sadził w niekorzystnym mikroklimacie.

Ile można zebrać z jednego krzaka? Zamówiłem po 2 sztobry lubelskiego i 2 marynki. Żeby choć na 2 warki starczyło... jest szansa?

Ja z takiego układu rok temu (pierwsze wsadzenie) zebrałem chmielu na pięć warek :P

W tym roku bedę miał trzy razy tyle krzaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba drzewołazów do zawieszenia sznurków ew. drutu w chmielniku , trzeba znaleźć odpowiedniej długości tyczkę na szczycie zamontować sklepaną i naciętą rurkę aluminiową z anteny tv. zawiązać haczyk z drutu 2-3 mm do przewodnika , założyć na wycięcie w rurce i heja w górę . Potem podczas zbioru łatwo zdjąć całą tyczkę z chmielem , tylko mocniejszym bosakiem . Tak się wieszało 1000 szt. dziennie . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste , robisz haczyk , do niego przywiązujesz sznurek od snopowiązałki ew. prasy lub drut (wiązałkowy dostępny w sklepie budowlanym ) , haczyk zakładasz na wierzchołek tyczki i zaczepiasz haczyk o konstrukcję chmielnika . Rzecz jasna musisz mieć tyczkę (kij) którą sięgniesz do szczytu konstrukcji . Wiesz co i jak ? Może być kłopot jeśli nie masz o co zaczepić haczyka . trzeba pospawać jakąś ramkę i zaczepić na szczycie słupa .

Edytowane przez statgreg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaniedbałem po ostatnim sezonie swój chmielnik i to strasznie :beer: Podpory zgięte do ziemi i nie nadają się do dalszego użytku. Zarośnięte trawą niemiłosiernie. Przyszedł czas na na zmianę, a szkoda że tak późno, bo odrosty są już nawet metrowe i niestety zostaną wykarczowane. Wiem że kwietniowe nie są tak dobre jak późniejsze i mam nadzieję że po przesadzeniu jeszcze zaowocują zacnie :cool: Sztobry w ciągu trzech lat tak się rozrosły że muszę je po części "wykarczować" . Odzyskałem dzisiaj z mojego komposto-gnojownika tak z 10 taczek tłustej ziemi którą zamierzam wkopać głęboko pod świeżo przesadzonymi sztobrami. Uzupełni ubytki po zerwaniu darni i użyźni glebę. Do zasadzenia mam jeszcze dwie nowe odmiany i zmianę koncepcji rusztowania plantacji. Całość będzie oparta na trzech sześcio metrowych trójramiennych podporach i linie nośnej do której będą się pięły na linkach pędy. Straszna torturą jest mieć własny chmielnik. ;) JUŻ SIĘ BOJĘ ZBIORóW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po prawie dwóch tygodniach dorywczej walki (z braku czasu) skończyłem konstrukcję :beer: Zmieniła się troszkę moja koncepcja i wykorzystałem część starej konstrukcji. Całość podwyższona do prawie 5,5m, dołożone na każdym maszcie dwie rury zespawane ze sobą, zrobione zastrzały z ocynkowanych profili, założona linka nośna na nowe odmiany. Całość jest bardzo stabilna i chyba niema szans żeby przed zbiorami wiatr to ruszył :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi jeszcze nic nie wyszlo z ziemi... 2 sztobry marynki i 2 sztobry lubelskiego sadzone w majowke... zaczynam sie martwic.

dobra, mały banan pojawił się na mojej twarzy. Jedna marynka i jeden lubelski przebiły się na powierzchnię - po 2,3 pędy. Czekam na kolejne dwa sztobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

To są 3-letnie Cascades. Wiem o co ci chodzi, dziwisz się że liście są okrągłe i nie mają tego kształtu liści drzewa klonowego albo marychy. Tak mnie tym pytaniem zaskoczyłeś że aż wyszedłem do ogródka żeby to sprawdzić: większość liści ma kształt liści klonu, kamera po prostu skoncentrowała się na nowej "odnóżce" z młodymi liśćmi. Wydaje mi się też że gdy roślina była młoda to liście miały bardziej kształt liści marychy, z cieńkimi i dłógimi "palcami" a teraz gdy to jest dojrzały 3-letni krzak, liście są bardziej okrągłe i "palce" liści są krótsze, bardziej tak jak w liściach klonu a mniej jak w liściach marychy. Zdarzają się też liście jak na zdjęciu, zupełnie okrągłe, bez "palców", zwłaszcza gdy to jest nowy liść.

 

To jest stare zdjęcie z 3-ech lat temu młodej rośliny, liście są bardziej podobne do liści marychy z cieńkimi i długimi "palcami":

wedding014.th.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.