Skocz do zawartości

chmielnik sezon 2008-2012


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie mi szanowne koleżanki i koledzy co mogło dopaść mój chmiel . Na jednej z sadzonek liście lekko pożółkły i zaczynają usychać . Czy może to być spowodowane nadmiarem wody , czy wystarczy jak zrobię oprysk Miedzianem (środek przeciw grzybiczny)

1. Zwykle gdy liście żółkną na roślinie oznacza to za mało azotu, chociasz może też być brak fosforu lub potasu. Zwykly nawóz typu 10-10-10 albo 12-12-12 rozwiąże sprawe.

 

 

2. Mogą też być szkodniki - odwróć liście, sprawdź czy na dole masz czerwono - żółty pyłek. Jeżeli to masz, to ten pyłek to są mikroskopijne pajączki wypijające soki z liści. Zwykle, gdy masz te pajączki, zauważysz też więcej biedronek wokół roślin, one jedzą te pajączki. Możesz wtedy wymieszać trochę zwykłego mydła w wodzie i spryskać rośliny.

 

 

3. Za dużo wody. Po deszczach korzenie mogą ci zacząć gnić. O ile roślina to przeżyje, to po deszczach powróci do normy.

 

 

4. Pryskanie liści wodą. Liście chmieli, które w czasie podlewania pryskane są wodą łatwo ?przypalają? się na słońcu. Gdy podlewasz chmiele, staraj się kierować wodę na ziemię wokół krzaków, pozostawiając liście suche. To jest jeden z powodów, dla którego niektórzy farmerzy chmieli obrywają dolne liście.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wybaczcie,ale nie będę czytał 12 str dyskusji żeby znaleźć odp na krótkie i proste pytanie...

Czy na początku hodowli (zakładając,że chcemy mieć jak największe dobowe przyrosty) obcinaliście poboczne małe pędy, zostawiając tylko glówny???

 

Pytam ponieważ z jednej strony owe poboczne pędy zabierają część substancji odżywczych z drugiej zaś biorą udział w fotosyntezie i jestem rozdarty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ?na początku chodowli? masz na myśli pierwszy rok, to powinieneś zostawić tylko 2 pędy, aby roślina skoncentrowała się na rozwijaniu korzeni. Resztę pędów wycinaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi szanowne koleżanki i koledzy co mogło dopaść mój chmiel . Na jednej z sadzonek liście lekko pożółkły i zaczynają usychać . Czy może to być spowodowane nadmiarem wody ' date=' czy wystarczy jak zrobię oprysk Miedzianem (środek przeciw grzybiczny)[/quote']

1. Zwykly nawóz typu 10-10-10 albo 12-12-12 rozwiąże sprawe.

przepraszam ale co to za oznaczenie - po prostu nie wiem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ?na początku chodowli? masz na myśli pierwszy rok, to powinieneś zostawić tylko 2 pędy, aby roślina skoncentrowała się na rozwijaniu korzeni. Resztę pędów wycinaj.

To nie jest pierwszy rok hodowli,ponieważ przy sztobrze są zdrewniałe pozostałosci,po starych pędach.

W takim przypadku rozumiem,że zostawić tylko jeden główny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ?na początku chodowli? masz na myśli pierwszy rok' date=' to powinieneś zostawić tylko 2 pędy, aby roślina skoncentrowała się na rozwijaniu korzeni. Resztę pędów wycinaj.[/quote']

To nie jest pierwszy rok hodowli,ponieważ przy sztobrze są zdrewniałe pozostałosci,po starych pędach.

W takim przypadku rozumiem,że zostawić tylko jeden główny??

to jest mój pierwszy rok a sztobry otrzymałem :) w prezencie w tamtym roku i ukorzeniałem przez zimę

Edytowane przez zico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest pierwszy rok hodowli,ponieważ przy sztobrze są zdrewniałe pozostałosci,po starych pędach.

W takim przypadku rozumiem,że zostawić tylko jeden główny??

Jeżeli to jest pierwszy rok, zostaw 2 pędy a resztę wicinaj. W roku 2,3,4 itd zostaw 4-8 pędów a resztę wycinaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest pierwszy rok hodowli' date='ponieważ przy sztobrze są zdrewniałe pozostałosci,po starych pędach.

W takim przypadku rozumiem,że zostawić tylko jeden główny??[/quote']

Jeżeli to jest pierwszy rok, zostaw 2 pędy a resztę wicinaj. W roku 2,3,4 itd zostaw 4-8 pędów a resztę wycinaj.

Dzięki,wszystko wiem. Plus dla Ciebie za wiedzę i nie zmuszanie mnie czytania całego wątku... :(:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadziłem po 5 szt Marynki i Lubelskiego.

Rośnie tylko 6 szt po 3 szt każdej odmiany. I do tego tylko 1 szt. ładnie pnie się do góry ma jakieś 25 cm. Reszta podjedzona przez ślimaki jakoś próbuje wrócić do życia :beer:

Pozostałe albo zjadły krety albo zgniła w wodzie ( woda + kret = :beer:) :lol:.

Od tygodnia jest upał, może jeszcze coś wyrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja muszę się pochwalić, że z 2 marynek i 2 lubelskich wyszły wszystkie. Jeden lubelski ma ok. 30cm i już się pnie po sznurku, a reszta ma ok 5-10cm. Więc 100% skuteczność. Z każdego sztobra wyrosły 1-2 roślinki, natomiast z tego największego 4. Jeszcze trochę poczekam, wytnę dwie i może uda mi się je ukorzenić. Wymyśliłem nawet fajne miejsce - będą miały dużo słońca i konstrukcję wsporczą. Jest to betonowy słup energetyczny. Myślę, że się uda - a jeśli tak to w przyszłym roku posadzę przy kilku słupach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba dostałem jakieś mutanty :)

Tegoroczne sztobry wsadzone do gleby w maju, a mój Lubelski ma już ponad 3 metry :)

a co ciekawe Marynka rosnąca obok ma niecały metr..

U mnie to samo - od maja - Perle moze z metr, Goldings Early Bird (!) pół, Hersbrucker prawie 3 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.