Skocz do zawartości

chmielnik sezon 2008-2012


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

...uważam, że w domowych warunkach nie ma nic lepszego od naturalnego suszenia rozsypanej cieniutko warstwy chmielu.

A jak długo trwa średnio takie suszenie? I czy w ten czas nie wietrzeje za dużo substancji aromatycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile tak suszysz? Chodzi tylko o rozłożone.

Trwa to średnio od 5 do 10 dni, zależy od temperatury otoczenia i wilgotności, musi być cieniutko rozłożony i codziennie przemieszany- chmiel praktocznie nie wietrzeje w porównaniu z podgrzewaniem, czy nawiewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobilem czesciowe zbiory. Cztery krzaki byly gotowe do zbierania, szyszki sa suche w dotyku z brazowymi koncowkami. Pozostale 3 zrobie za kilka tygodni.

0903091300.th.jpg

 

 

Moj ogrodek zmienil sie w dzungle, glownie z powodu tego ze wiosna posadzilem pomidory i jalapenos pomiedzy chmielem. Nie spodziewalem sie ze chmiel wyrosnie taki duzy w pierwszym roku. Takze sznur z najwiekszym krzakiem sie zerwal i teraz lezy to wszystko na kupie :smilies: W pszyszlym roku zawiesze podwojne sznury.

0903091241a.th.jpg

 

 

Zatrudnilem pomocnika do zbiorow :)

0903091245.th.jpg

 

 

Suszenie:

0903091546.th.jpg

Pozniej przeniose to do garazu, na ok 2-3 dni zeby wyschlo.

 

Zebralem w sumie 850 g. mokrego chmielu, czyli 2/3 wiadra. Pewnie z tego wyjdzie ok. 170 g. suchego, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu i ja zrobiłem zbiory (patrząc na zdjęcia innych szacowałem, że Podlaskie w stosunku do południowej Polski opóźnione było o jakieś 2 tygodnie stąd dopiero teraz zbiory), w tym roku wszystkiego wyszło objętościowo surowych szyszek ok 100 litrów, zobaczymy ile będzie to ważyć po wysuszeniu. Niestety, tegoroczny lubelski wyszedł marny, szyszki małe, jakieś takie niewydarzone, ale za to Sybilla i Magnum przepiękne, Marynka umiarkowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sto litrów? Gdzie Ty to będziesz trzymał. Tylko nie mów, że tam gdzie słód ;).

Taką ilością to obdarzysz piwowarów od Suwałk po Drohiczyn ;).

wydawać by się mogło, że te 100 litrów to dużo, ale to tak na prawdę tylko 3 pełne (bez upychania) fermentatory choć żona miała już dość zrywania szyszek ;) Po wysuszeniu i upchaniu do torebek strunowych okaże się, że wcale dużo tego nie ma... Rok temu obdarzyłem tylko jednego kolegę, teraz może faktycznie starczy dla innych, jednak zważywszy że mam ponad 30 krzaczków to zbiór mógłby być większy. Nic to, wiosną zrobię małą rewolucję na mojej plantacji, może to zwiększy wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sto litrów? Gdzie Ty to będziesz trzymał. Tylko nie mów, że tam gdzie słód ;).

100 litrów świeżego chmielu to wbrew pozorom nie jest tak dużo.

Bazując na tym co ostatnio zebrałem, to myślę, że da to jakieś 3-4kg. Po ususzeniu to będzie max jakiś kilogram chmielu.

A taką ilość to jak się dobrze upcha to i do paru słoików się powinno zmieścić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 litrów świeżego chmielu to wbrew pozorom nie jest tak dużo.

Bazując na tym co ostatnio zebrałem, to myślę, że da to jakieś 3-4kg. Po ususzeniu to będzie max jakiś kilogram chmielu.

A taką ilość to jak się dobrze upcha to i do paru słoików się powinno zmieścić...

ano tak, niestety, za dużo to to nie jest, ja pakuję do torebek strunowych, wyciskam powietrze i do zamrażalnika, co by aromat i alfa kwasy nie uciekały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwóch krzaków lubelskiego zasadzonych w tym roku, po walce z szerszeniami :) zebrałem ok. 30 litrów szyszek. Już wysuszone i przy pierwszej okazji (jak znajdę czas) spora część trafi do gorącej brzeczki. Jestem ciakaw efektów bo jak dotąd nie chmieliłem jeszcze własnym chmielem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie w drugim roku po posadzeniu, z 5 krzaków marynki i 5 lubelskiego nazrywałem ok 100 l szyszek. Po wysuszeniu 2,02 kg suchych. Szyszki niestety raczej niezbyt dorodne. Rok temu miałem ok. 1/10 tego. A z 4 świeżych sadzonek Sybilli i Iungi od adanjana łącznie 180 g po wysuszeniu. Na zimę starczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 4 sztuki chmielu mają po około 1,5m wysokości. Nie dały żadnego plonu. Kiedy mam je ściąć? I czy od razu przysypać ziemią na zimę?

Zetnij jak zacznie obsychać, a obsypanie ziemią przed mrozami (izolacja termiczna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zbiory w drugim sezonie plantacji to:

1,5kg Marynki z pięciu krzaków

250g Lubelskiego zaatakowanego przez jakąś zarazę

Jakościowo jest chyba nieco gorszy niż w zeszłym roku. Pomiar alfa odbył się po ocenie kleistości własnych rąk przy napychaniu do słoików :D:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziś w robocie zrobiłem wywar z chmielu jak pisało na wykładzie w Kazimierzu Dolnym. Tyle że zamiast dwóch łyżeczek dałem mniejszą (nie pełną moją) garść marynki. Ledwo wypiłem. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedna sprawa. Z Kazimierza przywiozłem trochę chmielu ( nie tylko na własne potrzeby), a były dwie doby w wozie. Obecnie mam zapach tapicerki chmielowy (ciekawe tylko czy drobnoustroje jeszcze żyją). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziś w robocie zrobiłem wywar z chmielu jak pisało na wykładzie w Kazimierzu Dolnym. Tyle że zamiast dwóch łyżeczek dałem mniejszą (nie pełną moją) garść marynki. Ledwo wypiłem. :rolleyes:

Na uspokojenie?

Rzuć przepisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziś w robocie zrobiłem wywar z chmielu jak pisało na wykładzie w Kazimierzu Dolnym. Tyle że zamiast dwóch łyżeczek dałem mniejszą (nie pełną moją) garść marynki. Ledwo wypiłem. :rolleyes:

Na uspokojenie?

Rzuć przepisem.

Na uspokojenie i na dobre spanie :(

Jako, że Gniady od razu zauważył że nerwowy jestem będę przez tydzień testował owe lekarstwo ( zrobić wywar z dwóch łyżeczek chmielu- codziennie, po tygodniu widać rezultaty). Dam znać co i jak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.