Skocz do zawartości

chmielnik sezon 2008-2012


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

"Panie prezesie malduję wykonanie planu" :D

Mija miesiąc od pojawienia się "szparagów" , lubelski osiągnął 230cm, a marynka 170cm. W pierwszym sezonie to marynka rosła szybciej i dała więcej szyszek. Zaczęło mnie to niepokoić i przejrzałem krzaki pod kontem jakiejś zarazy i okazało się że czysto. Czy u Was jest podobnie?

Moja "plantacja" (teraz to juz 31 krzaków) powoli rusza, póki co większość Marynki, Lubelskiego i pojedyncze krzaczki Magnum, Iungi i Sybilli mają ok 70cm, pozostałe ok 20cm, kilka nie chce ruszyć. Oddelegowałem ojca na stałe na działkę, dzięki czemu chmiel zyska właściwą pielęgnację - podlewanie i nawożenie (chyba agrofoską). Rozsadzona szkółka póki co też sobie dobrze radzi ;-) W długi weekend zrobię kilka zdjęć i wrzucę do galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj marynka ma ok. 2m. , a lublin ok. 3m. Jeszcze fotki chmielu i plantatora :) Pierwsze dwie to lublin, a następne marynka.

No Ciebie to roście Jerski że hoho. Tyn świeży luft i żyzno ziemia to je to. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi, Jejski, mam praktycznie w ten sam sposób zrobione stanowisko dla chmielu :smilies: Rura w środku i cztery druty w kwadracie :) Z czterech posadzonych tam sztobrów już trzy wyszły nad ziemię. Największy (lubelski) ma 10-15cm :) Dodatkowo przy dwóch słupach też już powyłaziły. Natomiast sadzenie przy klonach to porażka, no ale nie miałem co z nimi zrobić.. :/

 

Jutro wrzucę fotki :)

 

Czy w tym roku będę miał z tej plantacji jakiś plon?

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ok, bo jakoś tak myślałem, że w pierwszym roku chmiel tylko rośnie, a szyszek nie daje :smilies:

 

Wystarczy mi, bo i tam mam mnóstwo szyszek: 1kg Marynki, 1kg Magnum i 1kg Perle. Dodatkowo 0,5KG granulatu Marynki. - wszystko gratis, po znajomości dostałem :) Sam nie wiem kiedy ja to zużyję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy będąc w okolicach Kępy Choteckiej zrobił zdjęcia w trakcie przygotowań plantacji.

Myślę, że warto zerknąć jak rośnie chmiel ze zbiorów 2009 a może i coś się zawsze podpatrzy do naszych małych chmielników :)

 

http://www.piwo.org/galeria/thumbnails.php?album=26&page=1&sort=dd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda mój chmielnik :D

Nabrałem trochę doświadczenia w uprawie chmielu i mam małą sugestie, trawa rośnie zbyt blisko i może stanowić konkurencje pokarmową dla tak młodego chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś słyszał o takim chmielu http://allegro.pl/item620959828_humulus_aureus_chmiel_zoltolistny_rarytas.html czy ta odmiana nadaje się do chmielenia piwa ?

Obawiam się, że nie :D

Jest to odmiana ozdobna i do celów piwowarskich raczej się nie nadaje. Lepiej używać odmian specjalnie wyselekcjonowanych, przeznaczonych do użycia w browarnictwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dori też mi się tak wydawało bo coś tam w necie wygrzebałem .Jeśli juz jesteś :D tak uprzejma :) to może masz jakieś linki dotyczące uprawy chmielu chcę wsadzić kilka sadzonek a wiedza moja w tym temacie lichutka oj lichutka :/ .Mam sporą działkę i chcę wykożystac potencjał wolnej przestrzeni .Moge liczyć na twoją pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama chmielu nie uprawiam. Tutaj znalazłam kilka słów na temat uprawy http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=7&przedm=4321143. Mam nadzieję, że ktoś kto ma własny chmielnik, podzieli się z Tobą wiedzą praktyczną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam szukałem info o tym w necie i blado jest.

W Puławach się tym dobrze zajmują, ale z tego co zauważyłem że roślinka sobie sama fajnie rośnie.

Potrzebuje jednak bieżącego podlewania. Użyć też będziesz musiał coś na roślinki by pasożyty zabić. Zwróć też uwagę, by było góra 5 odrostów w górę.

Po dwóch latach dopiero zbierasz plony.

Tylko że profesjonalnego podejścia nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztobry mogę Ci dać za darmo, musisz się tylko do mnie pofatygować. Tylko czy juz nie za późno na sadzenie?

no można ukorzenić teraz w donicach ewentualnie przy dobrym podnawożeniu powinno dac rade na działce jestem codziennie to i przypilnuje , a jakie masz te odmiany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.