Skocz do zawartości

chmielnik sezon 2008-2012


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest niskopienny. Urósł ładnie do końca tyczek, a od jakiegoś czasu liście zaczęły żółknąć. Na wszelki wypadek opryskałem na owady, Na tygodniu mam zamiar zrobić oprysk na grzyby. A co do nawozu, co polecacie?

Edytowane przez Kiepson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

HMDFT.th.jpg

 

Jedna z moich 24 marynek, mam ich tyle bo postanowiłem po całej linii ogrodzenia posadzić. Nie spodziewałem się szyszek w pierwszym roku, bo posadzone były dopiero w kwietniu. Witam forumowiczów, z moim drugim postem ;-)

Edytowane przez HubertK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z moich 24 marynek, mam ich tyle bo postanowiłem po całej linii ogrodzenia posadzić. Nie spodziewałem się szyszek w pierwszym roku, bo posadzone były dopiero w kwietniu. Witam forumowiczów, z moim drugim postem ;-)

Cześć!

To ja posadziłem jeszcze później, bo pod koniec maja :/

Dopiero co kwiatki się pokazały - chyba nie dojrzeje w tym roku

Kolega ma tylko Marynke? (edit: zobaczyłem wpis powitalny - pytanie nieaktualne :P)

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

To ja posadziłem jeszcze później, bo pod koniec maja :/

Dopiero co kwiatki się pokazały - chyba nie dojrzeje w tym roku

Kolega ma tylko Marynke? (edit: zobaczyłem wpis powitalny - pytanie nieaktualne :P)

Część moich roślin tez dopiero kwitnie, sądzę że za 10dni zobaczysz już małe szyszki. Czytając forum widzę że muszę się zaopatrzyć w inne odmiany.

Edytowane przez HubertK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niedługo chce zbierać. Dzisiaj pada, więc poczekam kilka dni - tydzień bez podlewania i potem zbiorę przynajmniej połowę z jednej strony. Wydaje mi się, że szyszki są gotowe.

 

 

 

036.jpg

 

2012-08-27_11-30-29_601.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis przeprowadziłem zbiory. Wydaje mi się, że o tydzień za późno ponieważ szyszki mają już niektóre listki mocno podeschnięte no ale cóż wczesniej nie dałem rady. Jak na pierwszy sezon jestem miło zaskoczony iloscia. W przyszłym roku będę musiał pomyśleć o tuningu konstrukcji ponieważ do zbiorów muszę ja demontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto moje 'malenstwa'. Pierwszoroczne Cascade ma male szyszki :) Cholera, gdyby tylko lato potrwalo jeszcze miesac :) A tak, to juz chyba nic przydatnego z nich nie bedzie :(

post-3225-0-75291700-1346437505_thumb.jpg post-3225-0-73124700-1346437736_thumb.jpg

 

W kacie czaja sie Northern Brewer, Chinook i Centennial :) Wiem, maja zle miejsce. No i niestety to wszystko nie w gruncie :(

post-3225-0-11315400-1346437226_thumb.jpg

 

Jak ja zazdroszcze Scoobiemu ;P

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości po czym poznać, że szyszki już dojrzały? Na mojej tegorocznej Marynce są szyszki od jakichś 2 tygodni, w instrukcji z BA pisze, że zbiory ok połowy września, a widzę że koledzy już zaczynają. Jeszcze jedno pytanie: jak suszycie szyszki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dojrzałe szyszki mają jedwabisty odcień, są zwarte, a potarte o papier pozostawiają tłustą plamę. Zgniatane w dłoni łatwo się odkształcają i wydają charakterystyczny szelest. Po rozerwaniu szyszki, widoczne są złocisto- bursztynowe kuleczki lupuliny. Dojrzałe szyszki odznaczają się charakterystycznym zapachem olejków eterycznych.

2.Na strychu, rozłożone na gazecie lub na drewnianej ramie powleczonej siatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci dzień chmielozbierania, tak wyglądały chmiele przed śćięciem:

2012-08-31_16-24-47_413.jpg

 

Obecnie zebrałem 3 wiadra po 20L. Jest to mniej niż 1/2. Zobaczymy jak pójdzie dalej.

2012-09-03_19-47-03_529.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również już po zbiorach. Z dwóch zasadzonych sztobrów z BA (jedna marynka i jeden lubelski) zebrałem miskę lubelskiego i dwie miski marynki. Zważę dopiero po ususzeniu. Nie jest to może imponująca ilość, ale to moje pierwsze plony. W przyszłych latach na pewno zwiększę chmielnik. Teraz tylko suszenie na strychu no i wykorzystanie surowca w krótkie jesienne dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wszyscy się chwalą chmielnikiem, to i ja muszę :)

Po lewej hallertauer (ten pięknie wyrośnięty), po prawej Sybilla. Sybilla walczyła z mszycami, pewnie dlatego taka nie-za-duża. jestem w szoku, że takie piękne jak dla mnie okazy wyrosły z dwóch drewienek kupionych w kwietniu tego roku na allegro :) wspólnie z kolegą Artomem. Posadziłem je w maju. Za dwa tygodnie będę zbierał. Na razie nie spełniaja normy dojrzałości opisanej wyżej (ale co sie dziwić podkarpacie - tu wszystko jest później )

post-3270-0-80228000-1346861665_thumb.jpgpost-3270-0-44941500-1346861656_thumb.jpgpost-3270-0-76621100-1346861647_thumb.jpg

Edytowane przez pieddro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem w szoku, że takie piękne jak dla mnie okazy wyrosły z dwóch drewienek kupionych w kwietniu tego roku na allegro

 

Ja też kupiłem w tym roku na allegro - ale jako ukorzenione sadzonki z przynajmniej dwoma pędami. Nie spodziewałem się cudów, ale na na szybko zmontowanym stelażu, każda z trzech sadzonek wypuściła dwa pędy na przynajmniej 3m (rekordowe doszły do 4,5m, bo to szczytowy punkt). Z jednej sadzonki zebrałem w weekend ~600g świeżych szyszek, które właśnie suszę. Pozostałe czekają na dobrą pogodę (poza tym z pierwszym zbiorem chyba się nieco pośpieszyłem, więc z pozostałymi poczekam).

 

Co do suszenia - zacząłem w uchylonym piekarniku z nawiewem, ustawionym na 50°C (minimum), bo się bałem spleśnienia - początkowo planowałem na strychu, ale brak słońca sprawił, że było tam zimniej niż w mieszkaniu, więc przerzuciłem się na piekarnik. Obecnie dosusza się pod blaszanym dachem w garażu. Nie tak sobie to jednak wyobrażałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety sie pospieszyłem i zerwałem za wczesnie pierwszą porcję chmielu(było to 2 tygodnie temu)- po wysuszeniu pachnie jak siano nie jak chmiel. Mam nadzieje, że w przyszłym roku będzie lepiej. Druga porcja, którą zerwałem w niedzielę wygląda dużo lepiej- ale następnym razem poczekam aż dobrze dojrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.