Skocz do zawartości

chmielnik sezon 2008-2012


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

Jezeli ktos na prawde jest w potrzebie, to Niemcy z www.eickelmann.de maja aktualnie sporo ROSLINEK, nie sztobrow!! Wiec gwarancja przyjecia wieksza. Sporo typowych szlachetnych odmian, ale jest tez np. Cascade ;)

Ale cena za przesylke moze lekko porazic, jak ktos niezwyczajny.

Czy ja wiem... Wielokroć kupowałem z ebaya z wysyłką paczką unversicherung (czyli odpowiednik naszej paczki pocztowej) tylko dwa razy mi ja okradli (sądząc po protokole uszkodzenia paczki w Polsce już) 8,6 eur nie robi szczególnego wrażenia, szczególnie że 2kg roślin to będzie kilka sztuk.

 

Ja na razie mam zasadzone w marcu sztobry z tego linku http://allegro.pl/sadzonki-chmielu-chmiel-rozne-odmiany-promocja-i2232242029.html jak na razie pieknie wyszły z ziemi, 1,2 m wysokości. Może w przyszłym roku powiększymy chmielnik?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, dla mnie to tez zadna zaporowa cena. Nawet za paczke. Boze, jak ja wam ludzie zazdroszcze miejsca na te 'uprawy' :) Ja sie kisze w ogrodku 5x5 !! :(

Tylko pamiętaj, że to o 5x5 więcej, niż niektórzy mają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wracając do tematu prezentuję swój chmielnik. Jak na razie to Sybilla rośnie jak szalona pozostałe coś się obijają.

 

gallery_3740_95_239890.jpg

 

 

 

 

 

gallery_3740_95_238667.jpg

 

Od lewej: Marynka, Magnum, Lubelski, Sybilla, Hallertauer, Marynka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do konstrukcji użyłem ocynkowanych szpicy wbijanych do kantówek o wymiarze 70x70 (nabyte w jednym z hiperów budowlanych). Szpic ma dłuhość około 90cm + uchwyt do kantówki skręcany śrubami, za stabilność odpowiadają odciągi przytwierdzone do kotw (również nabytych w hiperze) wkręcanych w ziemię. takie same kotwy również uyłem do linek prowadzących chmiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gallery_3740_95_238667.jpg

 

Od lewej: Marynka, Magnum, Lubelski, Sybilla, Hallertauer, Marynka

Konstrukcja fajna :okey: , ale powiedz jaka jest odległość pomiędzy sadzonkami? Bo widzę że masz tu różne odmiany i w tym roku to może nie, ale w przyszłym to się obawiam, że będą chciały przechodzić na sąsiednie linki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Prosba do adminow, taka mala sugestia. Moze by tak rocznikami podzielic ten mega watek? Tzn. nie wstecz, ale na przyszlosc. Tak maja na zagranicznych forach, troszke wieksza przejrzystosc. Oraz, jakas mala kwerende, kto i jakie odmiany 'hoduje' (w excelu np.). Mala rzecz a przydatna.

 

Odpowiednie subforum wydzielone w dziale surowce. Stosowne wątki będziemy tworzyć od nowego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie ile czasu potrzebują sztobry, żeby puścić pędy? U mnie od miesiąca nic się nie dzieje :/ sezon chyba zmarnowany. Jak głęboko zakopać sztobra ? Ja przysypałem ok 10cm warstwą ziemii, nie wiem czy nie za głęboko....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zakopałem sztobry w ziemi na głębokość około 0,5m i bez problemu pędy przebiły się na zewnątrz. Jak są silne i maja dobre warunki(wilgotno), to w ciągu 1-2 tygodni, sztobry mogły też zostać wyjedzone przez gryzonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwszoroczniaki :) Dorwalem je jako sadzonki z Niemiec. Po prawej Cascade, po lewej N. Brewer. Te pierwsze juz fajnie sie odlapaly po podrozy, natomiast te drugie sa w gorszym stanie-mizerne strasznie. Obawiam sie, ze nic z nich nie bedzie:(

Dlaczego w doniczkach? Bo nie mam mozliwosci puszczenia ich wolno w grunt :(.

Wieksze (90l) donice czekaja, az sie kochane zielsko troche odlapie :)

 

post-3225-1338139337,3222_thumb.jpg

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś doświadczalnie sprawdziłem dobowy przyrost - nakleiłem wczoraj rano na sznurku, po którym pnie się chmiel, kawałek taśmy, a dziś zmierzyłem przyrost. I tak (chyba*) Hallertauer przez dobę urósł o ~3,5cm :lol: Pnącza z pozostałych sadzonek rosną wolniej, jakieś 1,5-2cm na dobę.

 

Chmielnikiem się nie pochwalę, bo jest prowizoryczny i raczej brzydki. Może ostatecznie jak chmiel urośnie i go zasłoni.

 

°Chyba, bo pomieszały mi się sadzonki i nie mam pewności co do odmiany

Edytowane przez Gabe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to marna pociecha, bo to amerykański serwis, więc i amerykańskie dane, ale znalazłem na nim zdjęcia referencyjne liści różnych odmian chmielu:

 

http://www.ars-grin.gov/npgs/

 

W wyszukiwarkę wystarczy wpisać Humulus lupulus plus nazwę odmiany (poprawka na nazwę angielską) i coś tam wyskakuje. Np Lubelski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.