Jump to content

chmielnik sezon 2008-2012


Recommended Posts

Uprzejmie donoszę, że mój chmielnik obwieszcza nadchodzącą wiosnę.

Lubelski wystaje ok. 3 cm powyżej kopczyka, marynka zaczyna wychodzić.

Rozpoczynamy zatem drugi sezon wegetacji.

Właśnie...

 

Ubiegłoroczny pęd obcinacie przy ziemi czy wkopujecie się ciut głębiej?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 670
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Więc wracając do tematu prezentuję swój chmielnik. Jak na razie to Sybilla rośnie jak szalona pozostałe coś się obijają.               Od lewej: Marynka, Magnum, Lubelski, Sybilla, Hallert

Oto cos na czasie, zza wielkiej wody i to od rodaka (co tam ze chyba 2 pokolenie ): [media] [/media]

Ja wczoraj przygotowałem elementy konstrukcji chmielnika.. Jeszcze tylko muszę wybrać miejsce na chmielnik (mam tyle możliwości, że nie wiem gdzie się zdecydować- na podwórku, w ogródku czy na polu ko

Posted Images

Ja obciąłem w zimę ten suchy pęd ale nic nie przysypywałem. Posadziłem u rodziców, a bywam tam raz na kilka tygodni/miesięcy.

Dziś byłem i przywitał mnie widok bardzo podobny jak na na zdjęciu Tomka. Fajnie. :)

 

A tak przy okazji pytanie: czy można/trzeba czymś chmiel nawozić?

Gleba tam nie najlepsza, więc może bym go jakoś wspomógł? :(

Link to post
Share on other sites
A tak przy okazji pytanie: czy można/trzeba czymś chmiel nawozić?

Gleba tam nie najlepsza, więc może bym go jakoś wspomógł? :)

wg instrukcji dostarczonej ze sztobrami wiosną nawozić np. azofoską

Link to post
Share on other sites

Od kilku lat uprawiając chmiel na działce zauważyłem, że największy wpływ na jakość i obfitość plonów ma obfite podlewanie w czasie suszy oraz walka ze szkodnikami. Co jakiś czas oglądam spody liści przez lupe sprawdzając czy nie ma mszyc lub przędziorków (tylko te atakują mój chmiel), muszę kilka razy w sezonie dokonywać oprysk na te szkodniki. Marynka jakoś radzi sobie ze szkodnikami, ale Lubelski tragicznie to znosi.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Dopytałem u źródła - to pomyłka w opisie aukcji - powinno być Magnum.

W sumie to oferta jeśli chodzi o Marynkę i Lubelskiego kiepska, bo na BA jest ponad połowę taniej. Ale Magnum tylko u nich.

Jakby to był np Saaz to chyba bym kupił i za tą cenę...

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 11 months later...

Sezon 2009 uważam za otwarty!

Wczoraj odwiedziłem mój chmielnik i zaobserwowałem pierwsze "szparagi" .Mają od 1 do 4cm i jest ich kilkanaście na jednej roślinie. Ciekawe jak w drugim sezonie wyrośnie? W ubiegłym (pierwszym) roku uprawy zaczął wychodzić dopiero w końcu maja i wyrósł na ponad 4m. , czyli do końca mojej konstrukcji. Jeśli wegetacja będzie o dwa miesiące dłuższa to już się boję :beer:

Link to post
Share on other sites

Ja wczoraj przygotowałem elementy konstrukcji chmielnika.. Jeszcze tylko muszę wybrać miejsce na chmielnik (mam tyle możliwości, że nie wiem gdzie się zdecydować- na podwórku, w ogródku czy na polu koło domu.. heh.) a decyzja musi być przemyślana, bo to na lata.. Mam zamiar wsadzić 4-5 sztobrów. Tylko moje pytanie - kiedy? Czy już mogę kupować i wsadzać, czy poczekać do połowy kwietnia? W jakiej odległości sadzić? Chmielnik ma wyglądać tak (widok z góry):

Link to post
Share on other sites

Ja bym proponował około 3-4m. Nie mam tu jakoś podparcia naukowego, ale tak sadziłem i było ok.

Zwróciłbym baczną uwagę na to, abyś zapewnił dobre nasłonecznienie.

Na jedną moją Marynkę w lecie rzuca cień grusza która rośnie nie daleko i plony są zdecydowanie mniejsze od pozostałych.

Link to post
Share on other sites

Przy sadzeniu chmielu należy pamiętać, aby jeden krzew nie zacieniał drugiego, jeżeli jest tylko możliwość to lepiej posadzić w rzędzie w odległości nie mniejszej niż 2 metry. Po kilku latach uprawy chmiel staje się rośliną o sporych gabarytach, a dorodny plon da tylko wtedy, gdy ma przestrzeń życiową, nie rośnie zagęszczony, lepiej posadzić mniej a luźniej. Co do konstrukcji podpór, to ja zabetonowałem mocne kontowniki, wystają 70cm nad ziemie, do kontownika są dwoma śrubami przykręcone okorowane żerdzie budowlane długości 5m, usztowniłem konstrukcje deskami przybitymi do żerdzi (łącząc je) w poziomie na wysokości ok.180cm. Żerdzi niczym nie konserwowałem i po kilku latach są dalej w dobrym stanie, w razie potrzeby łatwo je wymienić, gdyby były wkopane, już by spruchniały. Od wiosny należy pamiętać, aby pozostawić max 5-6 pędów w krzewie, reszte usunąć, większa liczba pędów powoduje, że szyszek jest dużo, ale są małe niedorodne.

Link to post
Share on other sites

W zeszłym roku udało się mi z pędów wyhodować dość ładną szkółkę chmielową (Iunga, Lubelski i Marynka) w sumie 27 potencjalnych przyszłych krzaczków. Mam nadzieję, że wszystkie wzejdą na wiosnę tego roku, bo już w tamtym wyrosły na 1-2m w górę. Jeśli ktoś z okolic Białegostoku lub Warszawy (czasem tam bywam) by reflektował to odstąpię część mojej hodowli, bo już brakuje mi miejsca na uprawę całości (w sumie byłoby ok. 45 krzaków ? Iunga, Marynka, Lubelski, Magnum i Sybilla). Lada moment buduję nową instalację tyczek metalowych i wsporników, niestety stara nie wytrzymuje ciężaru ;-)

Link to post
Share on other sites

Ja też poszedłem szukać :beer:, porozgrzebywałem delikatnie karpy i ze 3 młode pędy znalazłem.

 

Zamierzam trochę rozsadzić krzaczki, żeby drugą część płotu obsadzić, jak to robicie? Nie chcę się bawić w sztobry i ich kiełkowanie, myślę o samym pędzie. Jak to zrobić?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.