Skocz do zawartości

Weryfikacja 2


g_berger

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, nadal jestem totalnym lamerem więc kolejne pytania dotyczą 10l portera angielskiego 13blg:

wg instrukcji dostawcy ilość słodów

- strzegom słód pale ale - 2,2 kg,
- strzegom słód karmelowy 300 - 0,2 kg,
- słód czekoladowy ciemny 0,05 kg,
- słód jęczmień prażony 0,05 kg
 
ale wrzuciłem to do brewtarget i wychodzi:
strzegom - pale ale - 2,2 kg

strzegom - karmelowy 300 0,2 kg

strzegom - czekoladowy 400 0,1 kg  

strzegom - jęczmień prażony 0,1 kg 

i dopiero to mieściło się w granicach graficznych pokazanych w brewtarget w odniesieniu do tego stylu.

Pytanie: zmieniać na wskazania z programu?

dalej:

za chiny nie umiem rozkminić zacierania: brewtarget pokazuje że słody mają się znaleźć w 11,5l wody o temp 69 ale kompletnie nie mam pojęcia

ile wody przygotować do wysładzania i jak ogarnąć te kroki w brewtarget (;p)

no i po 3: drożdże s-04 cała paczka? doczytałem na tym forum ze to bez znaczenia i że jedni radzą dzielić inni nie - a wy jak myślicie?

 
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, koncept napisał:

Hej, nadal jestem totalnym lamerem więc kolejne pytania dotyczą 10l portera angielskiego 13blg:

wg instrukcji dostawcy ilość słodów

- strzegom słód pale ale - 2,2 kg,
- strzegom słód karmelowy 300 - 0,2 kg,
- słód czekoladowy ciemny 0,05 kg,
- słód jęczmień prażony 0,05 kg
 
ale wrzuciłem to do brewtarget i wychodzi:
strzegom - pale ale - 2,2 kg

strzegom - karmelowy 300 0,2 kg

strzegom - czekoladowy 400 0,1 kg  

strzegom - jęczmień prażony 0,1 kg 

i dopiero to mieściło się w granicach graficznych pokazanych w brewtarget w odniesieniu do tego stylu.

Pytanie: zmieniać na wskazania z programu?

dalej:

za chiny nie umiem rozkminić zacierania: brewtarget pokazuje że słody mają się znaleźć w 11,5l wody o temp 69 ale kompletnie nie mam pojęcia

ile wody przygotować do wysładzania i jak ogarnąć te kroki w brewtarget (;p)

no i po 3: drożdże s-04 cała paczka? doczytałem na tym forum ze to bez znaczenia i że jedni radzą dzielić inni nie - a wy jak myślicie?

 

 

W kwestii słodów - wszystko zależy, jaki efekt wolisz. W pierwszej wersji masz tylko 4% palonych. Zawsze możesz wziąć opcję pośrednią i dorzucić te 50g czekoladowego, a zostawić jęczmień.

Nie wiem, skąd się bierze te 11,5l wody do zacierania - najczęściej stosowane proporcje to 3-4:1, czyli 7,5-10l wody. Jeśli chcesz mieć 10 litrów brzeczki do fermentacji, to przed gotowaniem potrzebujesz jakieś 12,5-13l brzeczki (jakieś 1,5l odparuje i z 1l strat). W słodzie zostanie około 1l/kg wody,, także zakładając zacieranie 3:1: 13-(7,5-2,5)=8l wody do wysładzania.

Drożdży bym nie dzielił, zobacz sobie na kalkulator: https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, anteks napisał:

Policz w innym programie

 

ale w jakim? beersmiths nie mam. o ale może ściągnę sobie piwne rachunki czy jakoś to było stąd

 

dzięki punix za podpowiedź szczególnie z tym zacieraniem i wysładzaniem bo to jest jakas czarna magia - zrobię tak jak napisałeś, przeliczyłem drożdże i wyszło 11g czyli paczka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, koncept napisał:

ale w jakim? beersmiths nie mam. o ale może ściągnę sobie piwne rachunki czy jakoś to było stąd

 

 

Brewness, beersmith, beer tools, PPPP i inne :)

Moim zdaniem najlepiej trzymać sie jednego programu. po kilku warkach poznasz swoją wydajność warzelni i nie będzie żadnych problemów z komponowaniem receptur

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, koncept napisał:

za chiny nie umiem rozkminić zacierania: brewtarget pokazuje że słody mają się znaleźć w 11,5l wody o temp 69 ale kompletnie nie mam pojęcia

ile wody przygotować do wysładzania i jak ogarnąć te kroki w brewtarget (;p)

no i po 3: drożdże s-04 cała paczka? doczytałem na tym forum ze to bez znaczenia i że jedni radzą dzielić inni nie - a wy jak myślicie?

Proponuję zrobić trochę warek wg konkretnych receptur, poczytać trochę literatury, wtedy można nabrać nieco doświadczenia i próbować własnych rozwiązań. Programy mają w tym pomagać, ale jak nie wiesz co się dzieje w kotle, to stanowią kolejny element "czarnej magii", zaciemniając proces jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, koncept napisał:

no właśnie tak jest i to jest jakaś masakra chyba wrócę do puszek :) chociaż niedawno robiłem ipę z częściowym zacieraniem i wyszła ok

 

Nie ma co wracać do puszek, zrobisz 2-3 warki i ogarniesz proces. A później dociągniesz do pięćdziesiątej i stwierdzisz, jak wiele jeszcze nie wiesz ;)

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2020 o 20:45, koncept napisał:

za chiny nie umiem rozkminić zacierania: brewtarget pokazuje że słody mają się znaleźć w 11,5l wody o temp 69 ale kompletnie nie mam pojęcia

ile wody przygotować do wysładzania i jak ogarnąć te kroki w brewtarget (;p)

 

w zakładce Mash (Zacieranie) klikasz przypisk Mash wiz (Pomocnik zacierania) i wpisujesz gęstość zacieru w L/kg. Na  liście pojawi się krok "Final Batch Sparge" wraz z wszystkimi potrzebnymi informacjami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anteksproblem jest w tym że:

1. jestem laikiem

2. sklep nie dostarcza z zestawem dedykowanej receptury

2. na stronie sklepu jest receptura do wybranego zestawu ale na 20l co oznacza zakup zestawu x2

a ja chcę mieć 10l

brewtarget niby ma skalowanie ale jakoś mu instynktownie nie dowierzam poza tym może bym się czegoś wreszcie nauczył :D

 

@wizi wiem że są te opcje w zakładce zacieranie ale coś mam chyba źle poustawiane - możliwe że mam coś gdzieś błąd w ustawieniach sprzętu. co ciekawe ani brewness ani kalkulatorpiwowara nie potrzebują garnka do receptury. to jak to jest bo już nie wiem

brewness wyliczył ilość wody do wysładzania na 7,6l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, koncept napisał:

@anteksproblem jest w tym że:

1. jestem laikiem

2. sklep nie dostarcza z zestawem dedykowanej receptury

2. na stronie sklepu jest receptura do wybranego zestawu ale na 20l co oznacza zakup zestawu x2

a ja chcę mieć 10l

brewtarget niby ma skalowanie ale jakoś mu instynktownie nie dowierzam poza tym może bym się czegoś wreszcie nauczył :D

 

@wizi wiem że są te opcje w zakładce zacieranie ale coś mam chyba źle poustawiane - możliwe że mam coś gdzieś błąd w ustawieniach sprzętu. co ciekawe ani brewness ani kalkulatorpiwowara nie potrzebują garnka do receptury. to jak to jest bo już nie wiem

brewness wyliczył ilość wody do wysładzania na 7,6l

Ze skalowaniem to tu nie problem, podziel na połowę i masz ,nie wierzysz programom to nie uzywaj, pojemność garnka w programach jest nie potrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie informuję że dzisiaj popełniłem tą warkę i:

- z założonych 11,5l przed gotowaniem wyszło niecałe 10l piwa

- nie zgodziła się gęstość: teoretycznie miało być 12,7 (wiadomo że około, aproksymujemy) a wyszło 14 (mierzone w 19.6stC)

- za to ma piękny kolor i świetnie pachnie

- spędziłem w kuchni pół dnia i już wiem dlaczego nie opłaca się robić zacieranych warek 10l ?

dzięki za podpowiedzi z tym wysładzaniem (nadal to jest czarna magia jakaś hehe) czekamy na rozwój wypadków (w sensie fermentacja itepe)

Edytowane przez koncept
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem poznasz proces lepiej i będziesz wiedział jakie masz straty na poszczególnych etapach warzenia. Pozwoli Ci do dostosować ilość wody do wysładzania.

W tym przypadku mogłeś spokojnie wysłodzić o 1,5L więcej, wtedy otrzymałbyś 11,5L piwa o ekstrakcje 12,2 Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, koncept napisał:

 

- z założonych 11,5l przed gotowaniem wyszło niecałe 10l piwa

- nie zgodziła się gęstość: teoretycznie miało być 12,7 (wiadomo że około, aproksymujemy) a wyszło 14 (mierzone w 19.6stC)

 

- spędziłem w kuchni pół dnia i już wiem dlaczego nie opłaca się robić zacieranych warek 10l ?

 

 

Z większego BLG  zawsze możesz skorygować w dół wodą niegazowaną. W tym wypadku wystarczy dolać 1l niegazowanej i masz 12,7;) Poniżej kalkulator

https://brewness.com/calculator/pl/gravity-correction

 

Co do małych warek, to zależy od mocy przerobowych;). Dla mnie małe warki są ok, ale trzeba dobrze rozplanować kolejne receptury. Np musisz kupić 0,5kg palonego, a dodasz tylko 0,2kg.  Najlepiej dogadać się z kolegą, ze szwagrem na dzielenie piwka na pół. Wtedy odpadnie problem ze skalowaniem zestawów i nie wykorzystanym surowcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie drożdże i temperatura fermentacji?

 

edit: Aha, już widzę, s-04. One lubią szybko zeżreć dużo cukrów na początku i później powoli i długo dojadać końcówkę. Ponawiam pytanie o temperaturę?

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.